Ostatniego dnia września 2023 roku świętowaliśmy czwarty tytuł Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu zdobyty przez Bartosza Zmarzlika. Minęło kilka tygodni i poznaliśmy terminarz kolejnego sezonu Speedway Grand Prix 2024. Oczywiście w kalendarzu nie mogło zabraknąć rund SGP w Polsce. Te gościć będziemy w takich miastach jak: Warszawa, Gorzów Wielkopolski, Toruń i Wrocław. Sprawdź, gdzie odbędą się polskie rundy IMŚ na żużlu i poznaj bliżej te obiekty.
SGP 2024. Polskie stadiony
Przyzwyczailiśmy się, że co roku na polskich stadionach odbywają się emocjonujące rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Od lat Polacy należą do najlepszych zawodników w stawce, a w ostatnich pięciu latach Bartosz Zmarzlik aż czterokrotnie sięgał po miano najlepszego żużlowca na świecie. W sezonie 2024 rundy SGP odbędą się na czterech polskich obiektach: Stadionie Narodowym w Warszawie, Stadionie im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wielkopolskim, Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu oraz MotoArenie w Toruniu. Dla Wrocławia to powrót do kalendarza Speedway Grand Prix. Łącznie w nadchodzącym sezonie odbędzie się 11 rund IMŚ, a cały cykl zostanie zakończony w Toruniu.
Stadion Narodowy w Warszawie
W nadchodzącym sezonie najlepsi żużlowcy świata ponownie zawitają do Warszawy na Grand Prix Polski rozgrywane na Stadionie PGE Narodowym. Będzie to druga runda w kalendarzu IMŚ i zaplanowano ją na 11 maja 2024 roku. Po raz pierwszy żużlowcy ścigali się na Narodowym w Warszawie 18 kwietnia 2015 roku. Wówczas z powodu problemów z nawierzchnią zawody zakończono już po 12. biegu, a pierwszym zwycięzcą został Słoweniec Matej Žagar. Na najniższym stopniu podium stanął Jarosław Hampel.
Do tej pory Grand Prix Polski na Stadionie Narodowym rozgrywano w latach 2015-2019 oraz od 2022 roku. Wówczas zmagania wróciły do kalendarza po dwuletniej przerwie i ich zwycięzcą został Australijczyk Max Fricke. Ostatnie zawody rozegrano 13 maja 2023 roku i najlepszy w nich okazał się Szwed Fredrik Lindgren. Na trzecim stopniu podium stanął Bartosz Zmarzlik.
Zawody cyklu Speedway Grand Prix na Stadionie Narodowym w Warszawie odbywały się do tej pory siedem razy. Stadion ten nie jest zbyt szczęśliwy dla Polaków, ponieważ do tej pory ani jeden z naszych reprezentantów nie wygrał. Dwukrotnie drugie miejsce zajmował Maciej Janowski (2017, 2018), a po razie trzecie miejsce zajmowali: Jarosław Hampel (2015), Patryk Dudek (2019) i Bartosz Zmarzlik (2023).
Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie zainaugurowano w 2012 roku i stworzono go z myślą o Mistrzostwach Europy 2012 w piłce nożnej. Na potrzeby Grand Prix Polski tworzony jest sztuczny tor o długości 271 metrów. Na trybunach może zasiąść blisko 60 000 kibiców.
Stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wielkopolskim
Drugim polskim przystankiem w kalendarzu SGP 2024 będzie Gorzów Wielkopolski. Runda na Stadionie im. Edwarda Jancarza odbędzie się 29 czerwca, a tytułu będzie bronił nasz mistrz świata Bartosz Zmarzlik. Do tej pory zawody cyklu odbywały się na tym obiekcie 12 razy. Zadebiutował on w Speedway Grand Prix w 2011 roku, gdy po zwycięstwo sięgnął Greg Hancock. Wyjątkowy był rok 2020, gdy żużlowcy dwukrotnie rywalizowali w Gorzowie Wielkopolskim. Wówczas po zwycięstwa sięgali Bartosz Zmarzlik i Szwed Fredrik Lindgren. Łącznie Bartosz Zmarzlik trzykrotnie wygrywał na Stadionie im. Edwarda Jancarza (2014, 2020 i 2023). Czwarte polskie zwycięstwo w 2013 roku dołożył Jarosław Hampel.
Stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wielkopolskim otwarto 22 lipca 1951 roku. Od tego czasu przechodził kilka gruntownych remontów, a ostatni z nich miał miejsce w 2011 roku. Obecnie w komfortowych warunkach zawody na tym stadionie może oglądać 15 200 widzów. Rekord frekwencji padł w 1989 roku, gdy zawody żużlowe oglądało 21 000 widzów. Długość toru to 329 metrów. Zawodnicy rywalizują na granitowej nawierzchni.
Stadion Olimpijski we Wrocławiu
Stadion Olimpijski we Wrocławiu wraca do kalendarza Speedway Grand Prix po roku przerwy. Ostatni raz zawody cyklu rozegrano na nim w 2022 roku, gdy po zwycięstwo sięgnął Brytyjczyk Daniel Bewley. W przyszłym sezonie runda IMŚ we Wrocławiu odbędzie się 31 sierpnia. To historyczny obiekt, ponieważ gościł cykl już w 1995 roku, gdy na inaugurację wygrał Tomasz Gollob. Do 2000 roku rozegrano pięć rund, a polski mistrz sięgnął jeszcze po jedno zwycięstwo (2000) i raz stanął na trzeci miejscu podium (1997). Później Stadion Olimpijski wypadł z kalendarza na aż 19 lat.
Wrocław powrócił do SGP w 2019 roku. Doskonale z tym miastem przywitał się Bartosz Zmarzlik, który wówczas wygrał. W 2020 roku w stolicy Dolnego Śląska rozegrano dwie rundy, a w jednej z nich triumfował Maciej Janowski. Rok później we Wrocławiu ponownie rozegrano dwa starty. Oba wygrał Bartosz Zmarzlik. Teraz po roku przerwy obiekt wraca do kalendarza cyklu i liczymy na to, że nasi reprezentanci ponownie powalczą o zwycięstwo.
Stadion Olimpijski we Wrocławiu oddano do użytku już w 1928 roku. Oczywiście od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany. To obiekt z duszą i z wyjątkowym klimatem do ścigania. Może pomieścić 13 655 kibiców i od lat związany jest z żużlem na najwyższym światowym poziomie. Długość toru to 352 metry, a zawodnicy rywalizują na nawierzchni sjenitowej.
MotoArena w Toruniu
Cykl Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu ponownie zakończy się na MotoArenie w Toruniu. Finał odbędzie się 28 września. Przed rokiem triumfował Bartosz Zmarzlik, który tym samym zapewnił sobie czwarty tytuł mistrzowski w karierze. MotoArena zadebiutowała w kalendarzu cyklu w 2010 roku przy okazji zwycięstwa Tomasza Golloba. Podium uzupełnili wówczas inni biało-czerwoni Rune Holta i Jarosław Hampel. Od tego czasu zawody SGP na tym obiekcie odbywają się co roku, a w latach 2020 i 2021 żużlowcy odwiedzali go dwukrotnie. Wśród polskich zwycięzców znajdują się: Tomasz Gollob (2010), Adrian Miedziński (2013), Krzysztof Kasprzak (2014), Patryk Dudek (2017), Bartosz Zmarzlik (2020, 2021, 2023). Co ciekawe, tylko dwukrotnie zdarzyło się, że na podium nie oglądaliśmy żadnego Polaka.
MotoArena Toruń im. Mariana Rosego to typowy stadion żużlowy, który został wybudowany w latach 2008-2009. To nowoczesny obiekt, który spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Pojemność stadionu to 18 506, a największa dotychczasowa frekwencja 17 126. Długość toru wynosi 318 metrów, a zawodnicy rywalizują na nawierzchni granitowej. Obiekt ceniony jest przez władze FIM, dlatego po raz kolejny to na nim odbędzie się oficjalne zakończenie cyklu Speedway Grand Prix.
Sprawdź typy na żużel
Gdzie poza Polską odbędzie się SGP 2024?
Łącznie w nadchodzącym sezonie odbędzie się 11 rund cyklu Speedway Grand Prix. Inauguracja będzie miała miejsce w Gorican podczas Grand Prix Chorwacji. Ponadto żużlowcy będą rywalizowali w Niemczech, Czechach, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Łotwie i Danii. Tylko Polska ma więcej niż jedną imprezę w kalendarzu.
Szczegółowy terminarz:
- 27 kwietnia 2024 – Grand Prix Chorwacji w Gorican (Stadium Milenium)
- 11 maja 2024 – Grand Prix Polski w Warszawie
- 18 maja 2024 – Grand Prix Niemiec w Landshut (Ellermühle Speedway Stadium)
- 1 czerwca 2024 – Grand Prix Czech w Pradze (Markéta Stadium)
- 15 czerwca 2024 – Grand Prix Szwecji w Malilli (Skrotfrag Arena)
- 29 czerwca 2024 – Grand Prix Polski w Gorzowie Wielkopolskim
- 17 sierpnia 2024 – Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff (Principality Stadium)
- 31 sierpnia 2024 – Grand Prix Polski we Wrocławiu
- 7 września 2024 – Grand Prix Łotwy w Rydze (Riga Speedway Stadium)
- 14 września 2024 – Grand Prix Danii w Vojens (Vojens Speedway Center)
- 28 września 2024 – Grand Prix Polski w Toruniu
Gdzie oglądać SGP 2024? Transmisja TV
Kolejny rok z rzędu prawa do transmisji cyklu Speedway Grand Prix 2024 ma Eurosport. Zawody będzie można oglądać w głównych kanałach telewizyjnych Eurosportu oraz w Eurosporcie Extra za pośrednictwem platformy Player.
Kto będzie walczył o tytuł mistrza świata?
Tradycyjnie w nadchodzącym sezonie Speedway Grand Prix będzie 15. stałych uczestników cyklu. W tym gronie znaleźli się:
- Bartosz Zmarzlik
- Fredrik Lindgren (Szwecja)
- Martin Vaculík (Słowacja)
- Jack Holder (Australia)
- Leon Madsen (Dania)
- Robert Lambert (Wielka Brytania)
- Daniel Bewley (Wielka Brytania)
- Jason Doyle (Australia)
- Tai Woffinden (Wielka Brytania)
- Mikkel Michelsen (Dania)
- Andžejs Ļebedevs (Łotwa)
- Kai Huckenbeck (Niemcy)
- Dominik Kubera
- Szymon Woźniak
- Jan Kvěch (Czechy).
Ponadto organizatorzy każdej rundy przyznają po jednej dzikiej karcie. W przypadku kontuzji stałego uczestnika cyklu zastąpi go jeden z rezerwowych wg poniższej kolejności:
- Max Fricke (Australia)
- Kim Nilsson (Szwecja)
- Maciej Janowski
- Rasmus Jensen (Dania)
- Luke Becker (Stany Zjednoczone)
- Dimitri Bergé (Francja)
- Mateusz Cierniak
Polacy w SGP 2024
Trzech Polaków znalazło się w stałym składzie cyklu Speedway Grand Prix 2024. Oczywiście w tym gronie nie mogło zabraknąć Bartosza Zmarzlika, który zdobywał tytuł w dwóch ostatnich sezonach. Łącznie na swoim koncie ma już cztery tytułu indywidualnego mistrza świata zdobyte od 2019 roku. Do tego dwukrotnie zostawał wicemistrzem (2018, 2021) oraz raz stanął na trzecim miejscu podium cyklu (2016).
Do cyklu z kwalifikacji awansował również Szymon Woźniak, dla którego będzie to debiut w roli stałego uczestnika Speedway Grand Prix. Trzecim z Polaków będzie Dominik Kubera, który otrzymał od organizatorów dziką kartę. Ponadto rolę rezerwowych będą pełnili Maciej Janowski i Mateusz Cierniak.
🏍 Gdzie w Polsce odbędzie się Speedway Grand Prix 2024?
W sezonie 2024 rundy Speedway Grand Prix w Polsce odbędą się w: Warszawie (Stadion PGE Narodowy), Gorzowie Wielkopolskim (Stadion im. Edwarda Jancarza), Wrocławiu (Stadion Olimpijski) i Toruniu (MotoArena).
📺 Gdzie oglądać SGP 2024?
Transmisje Speedway Grand Prix 2024 na żywo będzie można oglądać w Eurosporcie oraz w Eurosporcie Extra na platformie Player.
🏆 Kto z Polski będzie walczył o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata?
O tytuł Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu w 2024 roku powalczą Bartosz Zmarzlik, Szymon Woźniak i Dominik Kubera.