STS KOD PROMOCYJNY

45 medali reprezentantów Polski na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich. Kto i kiedy je zdobywał?

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaZimowe Igrzyska Paraolimpijskie45 medali reprezentantów Polski na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich. Kto i kiedy je...

Reprezentanci Polski brali udział w jedenastu z dwunastu  dotychczas rozgrywanych Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. Wrócili z nich z 45. medalami, w tym z jedenastoma złotymi. Kiedy polscy paraolimpijczycy wywalczyli pierwszy zimowy medal? Kto odnosił największe sukcesy na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich?

Miejsce Polski w klasyfikacji medalowej wszechczasów

Dotychczas reprezentanci Polski przywieźli z Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich 45 medali. W tym dorobku znajduje się: 11 złotych, 6 srebrnych i 28 brązowych krążków. Dzięki temu Polacy sklasyfikowani są na 18. pozycji w rankingu medalowym wszechczasów. Niewielka strata medalowa do Australijczyków sprawia, że dobry wynik na najbliższych igrzyskach w Pekinie mógłby sprawić, że Polacy awansują na wyższe miejsce w klasyfikacji medalowej wszechczasów. 

Reprezentanci Polski zdobywali dotychczas medale w biegach narciarskich, narciarstwie alpejskim oraz biathlonie. 

Polscy medaliści Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich

Poniżej przedstawiamy zestawienie wszystkich reprezentantów Polski, którzy zdobyli medale na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich. 

Imię i nazwiskodyscyplinazłotesrebrnebrązoweogółem medali
Marcin Kosbiegi narciarskie4217
Katarzyna Rogowiecbiegi narciarskie2013
Marian Niedźwiadekbiegi narciarskie2002
Janusz Kołodziejbiegi narciarskie1157
Barbara Chmieleckabiegi narciarskie1023
Wiesław Fiedorbiegi narciarskie1012
Jolanta Kochanowskabiegi narciarskie1001
Henryka Sadowskabiegi narciarskie1001
Piotr Sulkowskibiegi narciarskie1001
Kazimierz Wyszkowskibiegi narciarskie0202
Elżbieta Dadoknarciarstwo alpejskie0055
Jerzy Szlęzakbiegi narciarskie0044
Danuta Poznańskabiegi narciarskie0022
Czesław Kwiatkowskibiegi narciarskie0022
Franciszek Tracznarciarstwo alpejskie0022
Andrzej Pietrzykbiegi narciarskie0022
Zenona Baniewiczbiegi narciarskie0011
Bogumiła Kapłoniakbiathlon0011
Marian Damianbiegi narciarskie0011
Igor Sikorskinarciarstwo alpejskie0011

Bez medalu w debiucie

Polskie starty na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich rozpoczęły się już w 1976 roku podczas pierwszej edycji zawodów rozgrywanych w szwedzkim Örnsköldsvik. Wówczas w reprezentacji Polski znalazło się siedmiu zawodników. Najlepsze indywidualne starty zaliczyli Franciszek Tracz w slalomie oraz Tadeusz Chwiejczak w biegu narciarskim na 10 kilometrów. Obaj skończyli rywalizację na 6. miejscach. Na pierwsze medale Polaków na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich musieliśmy poczekać osiem lat, ponieważ w 1980 roku w norweskim Geile reprezentanci Polski nie wystartowali. 

Rekordowe igrzyska w Innsbrucku 1984

Zdecydowanie najlepszy start w historii polskich występów na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich miał miejsce w Innsbrucku w 1984 roku. Tam zdobyliśmy 3 złote, 2 srebrne i 8 brązowych krążków. Dwukrotnym złotym medalistą został Marian Niedźwiadek, który został mistrzem w biegu na 5 kilometrów techniką klasyczną oraz na 10 kilometrów stylem dowolnym. Trzeci złoty medal dorzuciła kobieca sztafeta w biegach narciarskich w składzie; Barbara Chmielecka, Jolanta Kochanowska i Henryka Sadowska. 

Dwa srebrne medale w Innsbrucku zdobył Kazimierz Wyszkowski, który w biegach na 5 i 10 kilometrów przegrał tylko z Niedźwiadkiem. Aż trzy brązowe medale w narciarstwie alpejskim zdobyła Elżbieta Dadok, a dwa brązowe krążki do złota ze sztafety dołożyła Barbara Chmielecka. Polski dorobek medalowy z 1984 roku uzupełnili Czesław Kwiatkowski z dwoma brązowymi medalami w biegach narciarskich i Franciszek Tracz z brązem w narciarstwie alpejskim.

Złoto Marcina Kosa w Innsbrucku w 88

W 1988 rokuZimowe Igrzyska Paraolimpijskie po raz drugi rozegrane zostały w austriackim Innsbrucku. Polacy wrócili z Austrii z 8. medalami, w tym złotem i srebrem Marcina Kosa w biegach narciarskich. Polak zdobył medale kolejno w biegach na 15 kilometrów stylem dowolnym i 5 kilometrów stylem klasycznym. Ponadto reprezentanci Polski dołożyli jeszcze 6 brązowych krążków. Kolejne dwa zdobyła Elżbieta Dadok w narciarstwie alpejskim, dwa Jan Kołodziej w biegach narciarskich, oraz po jednym Franciszek Tracz w narciarstwie alpejskim i Jerzy Szlęzak w biegach narciarskich. 

Dwa złota paraolimpijskie zdobyte w 1992 roku w Tignes-Abertville we Francji

Kolejne polskie medale zostały zdobyte podczas igrzysk we francuskim Tignes-Abertville. Tam po swoje drugie złoto w historii startów sięgnął Marcin Kos, a pierwszy złoty krążek zdobył Jan Kołodziej. Do tych dwóch złotych medali polscy biegacze narciarski dołożyli jeszcze trzy brązowe krążki, które zdobyli: Jan Kołodziej, Andrzej Pietrzyk oraz sztafeta w składzie: Jan Kołodziej, Marcin Kos, Andrzej Pietrzyk i Marian Damian. 

Aż 10 medali i drugi wynik w historii podczas Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w 1994 roku w Lillehammer

Reprezentanci Polski znakomicie mogą wspominać swój start w 1994 roku w Lillehammer. Zdobyli tam łącznie 10 medali, co jest do tej pory drugim najlepszym wynikiem. Wszystkie wywalczone zostały w biegach narciarskich. Kolejne dwa złote i jeden srebrny medal zdobył Marcin Kos, dzięki czemu jest zdecydowanie najbardziej utytułowanym polskim sportowcem w historii Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. Jan Kołodziej dołożył srebro i brąz, czyli swój szósty i siódmy medal w historii. Debiutanckie srebro powędrowało do Piotra Sulkowskiego, a swój pierwszy brąz wywalczyła Zenona Baniewicz. Po 6 latach na olimpijskie podium powrócił Jerzy Szlęzak, który z Norwegii przywiózł aż trzy brązowe medale. 

Dwa brązowe medale Danuty Poznańskiej w Nagano

Z dalekiego Nagano Polacy wrócili ze skąpym dorobkiem medalowym. Jedyne dwa krążki wywalczyła Danuta Poznańska w biegach narciarskich. W wyścigach na 5 kilometrów stylem dowolnym i na 15 kilometrów techniką klasyczną uplasowała się na najniższym stopniu podium. 

Złoto Wiesława Fiedora i pierwszy polski medal w biathlonie

Podczas Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich 2002 w Salt Lake City Polacy wywalczyli trzy medale. Znakomicie spisał się Wiesław Fiedor, który zdobył złoto w biegu na 10 kilometrów i brąz w biegu na 5 kilometrów stylem klasycznym. Trzeci medal był autorstwa Bogumiły Kapłoniak, która wywalczyła 3. miejsce w biathlonowym wyścigu na 7,5 kilometra. Był to historyczny, bo pierwszy i póki co ostatni polski medal w tej dyscyplinie sportu podczas Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. 

Złota Katarzyna Rogowiec w Turynie i brązowa w Vancouver

Igrzyska rozgrywane w Turynie to prawdziwy popis Katarzyny Rogowiec. Polska biegaczka narciarska zdobyła dwa złote medale na olimpijskich trasach biegowych. Najpierw okazała się najlepsza w biegu na 5 kilometrów stylem dowolnym, a następnie wygrała bieg na 15 kilometrów techniką klasyczną. To jedyne polskie medale z Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Turynie. 

Ta sama zawodniczka zdobyła jedyny medal dla Polski podczas igrzysk rozgrywanych cztery lata później w kanadyjskim Vancouver. Tam zajęła trzecie miejsce w biegu na 15 kilometrów stylem dowolnym. 

Ostatni medal Igora Sikorskiego z Pjongczangu

Ostatnie występy reprezentantów Polski podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich nie są najlepsze. Z zawodów rozgrywanych w 2014 roku w Soczi wróciliśmy bez medalu. Cztery lata temu w koreańskim Pjongczangu również spisywaliśmy się poniżej oczekiwań. Honor polskiej reprezentacji obronił Igor Sikorski, który wywalczył brązowy medal w slalomie gigancie podczas rywalizacji w narciarstwie alpejskim. 

Minione lata to zdecydowanie słabsze występy polskich sportowców na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich. Wierzymy w to, że odmieni się to już w tym roku w Pekinie i z dalekich Chin Polacy wrócą z medalami. Start Igrzysk już 4 marca. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...