Dokładnie za 2 lata rozpoczną się XXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu. Tym samym najważniejsza impreza sportowa czterolecia powróci do stolicy Francji po równo stu latach. Wcześniej Paryż dwukrotnie organizował Igrzyska w latach 1900 i 1924. Oficjalne otwarcie zmagań nastąpi 26 lipca 2024, a zakończenie zaplanowano na 11 sierpnia 2024. Głównym stadionem igrzysk będzie Stade de France. W programie pojawią się nowe dyscypliny olimpijskie. Organizatorzy planują również zmiany w dotychczasowych.
Igrzyska Szeroko Otwarte
Hasłem imprezy, która w 2024 roku odbędzie się w Paryżu, jest „Games Wide Open”. W Polskim tłumaczeniu oznacza to Igrzyska Szeroko Otwarte. W ten sposób MKOl chce zwrócić uwagę na to, że sport powinien być dostępny dla wszystkich, a Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu mają być tego doskonałym przykładem.
Organizatorzy zapraszają do dopingowania kibiców zgromadzonych na całym świecie. Ponadto w ramach kultu olimpijskiego ma być kładziony szczególny nacisk na równość wszystkich olimpijczyków.
Nowe dyscypliny w programie
Już tradycyjnie w programie zobaczymy nowe dyscypliny olimpijskie. Debiut zaliczy m.in. breakdancing. To rodzaj tańca, który opiera się na sprawności gimnastycznej i gimnastyce. Taniec ten zyskał popularność na całym świecie, a teraz po raz pierwszy w historii włączono go do programu igrzysk olimpijskich. Ponadto ze sportowej wspinaczki zostanie wydzielona osobna konkurencja speed climbingu. Na poprzednich igrzyskach w Tokio była jedną z konkurencji punktowych w ramach ogólnej klasyfikacji sportowej wspinaczki.
Rozdzielenie tych konkurencji to duża szansa dla Aleksandry Mirosław, która jest rekordzistką świata i jedną z najlepszych zawodniczek ostatnich lat w speed climbingu. Jako osobna konkurencja zostanie rozegrany również kiteboarding. Jednocześnie z programu igrzysk w porównaniu z imprezą w Tokio znikną: karate, baseball i softball. Łącznie sportowcy z całego świata będą w Paryżu rywalizowali w 38. dyscyplinach sportowych.
Planowane zmiany w dotychczasowych dyscyplinach olimpijskich
Organizatorzy planują również wprowadzenie zmian w dotychczas rozgrywanych dyscyplinach sportowych. Jedną z nich jest m.in. skrócenie dystansu w chodzie sportowym mężczyzn z 50 do 35 kilometrów. Oznacza to, że ostatnim mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym na 50 kilometrów był Dawid Tomala, czyli nasz sensacyjny złoty medalista z Tokio.
Kolejna duża zmiana dotyczyć będzie biegów na dystansach od 200 metrów do 1500 metrów. MKOl w Paryżu przygotuje repasaże, czyli odpadający w kwalifikacjach będą mieli jeszcze szanse wziąć udział w repasażach i wywalczyć awans do kolejnej rundy. Zdaniem Sebastiana Coe, szefa MKOl, przyniesie to wzrost zainteresowania biegami na igrzyskach olimpijskich oraz wpłynie na widowiskowość lekkoatletyki.
Poprawić wynik z Tokio
Już tradycyjnie polscy sportowcy staną do walki o medale olimpijskie. Ich zadaniem będzie poprawienie wyniku z Tokio, gdzie reprezentacja Polski zajęła 17. miejsce w klasyfikacji generalnej. Polacy zdobyli w Japonii 14 medali, w tym 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych. Mistrzami olimpijskimi zostali: Anita Włodarczyk, Wojciech Nowicki (oboje rzut młotem), Dawid Tomala (chód sportowy) oraz sztafeta mieszana 4×400 metrów. Liczymy na to, że w Paryżu będzie jeszcze lepiej. Start Igrzysk Olimpijskich 2024 zaplanowano na 26 lipca, czyli dokładnie za dwa lata.
W zakładach bukmacherskich STS już można typować ile złotych krążków zdobędą reprezentanci i reprezentantki Polski w Paryżu: dwa, trzy, a może więcej, czy jednak ani jednego? Przekonamy się latem 2024 roku!