STS KOD PROMOCYJNY

Katarzyna Niewiadoma – niezwykły talent polskiego kolarstwa

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaKolarstwoKatarzyna Niewiadoma - niezwykły talent polskiego kolarstwa

Na przełomie lipca i sierpnia 2022 roku ponownie głośno zrobiło się o Katarzynie Niewiadomej. Reprezentantka Polski w kolarstwie szosowym zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu Tour de France Femmes 2022. To premierowa edycja francuskiego klasyka w wykonaniu kobiet i od razu z Polką na podium. Tym samym kolarka startująca w barwach Canyon//SRAM Racing odniosła jeden z największych sukcesów w dotychczasowej karierze. Kim jest Katarzyna Niewiadoma i jak znalazła się na podium Tour de France Femmes 2022?

Kim jest Katarzyna Niewiadoma?

Katarzyna Niewiadoma urodziła się 29 września 1994 roku w Limanowej w Małopolsce. Od młodzieńczych lat była bardzo aktywna, a karierę sportową rozpoczęła już w 2009 roku, gdy w wieku 15. lat dołączyła do ekipy WLKS Krakus Swoszowice BBC Czaja. Tam jeździła do końca 2012 roku i już osiągała pierwsze sukcesy w kategoriach juniorskich. W kolejnym sezonie występowała w Toruńskim Klubie Kolarskim Pacific Toruń, aby w 2014 roku dołączyć do profesjonalnego zespołu Rabobank z Holandii (obecnie CCC-Liv). 

Największe sukcesy odnosi już jednak w barwach niemieckiej drużyny Canyon SRAM Racing, z którą związała się w 2018 roku. Obecnie jest liderką zespołu i kolarką, z którą musi liczyć się cały światowy peleton. W wieku niespełna 28. lat ma na koncie już sporo sukcesów, a te największe mogą dopiero nadejść. Jeżeli dalej będzie prowadziła swoją karierę w ten sposób, to wszystko przed nią. 

Pierwsze sukcesy

Pierwsze sukcesy Katarzyny Niewiadomej przyszły już w 2012 roku. Jeszcze w barwach WLKS Krakus Swoszowice zaledwie 18-letnia kolarka sięgnęła po srebrny medal mistrzostw Polski 2012 juniorek w jeździe indywidualnej na czas. W tym samym roku dołożyła do tego złoto w Górskich Mistrzostwach Polski juniorek. Już wtedy widać było ogromny potencjał Katarzyny Niewiadomej, który potwierdziła zaledwie rok później. Podczas rozgrywanych w 2013 roku mistrzostw Polski w Sobótce kolarka zajęła 4. miejsca w jeździe indywidualnej na czas oraz w wyścigu ze startu wspólnego. Osiągnęła je w kategorii open, co przełożyło się na dwa tytuły mistrzowskie w kategorii do lat 23.

Równolegle do sukcesów na krajowym podwórku zaczęły przychodzić dobre występy na międzynarodowej arenie. Pierwszym z nich było 5. miejsce podczas Mistrzostw Europy u-23 w wyścigu kobiet. Dobre występy utalentowanej Polki zaowocowały zainteresowaniem zespołów ze światowej elity, w tym holenderskiego Rabobanku. Pod koniec sezonu wzięła udział w Mistrzostwach Świata 2013 w kolarstwie szosowym we Florencji. Niestety brała tam udział w kraksie i nie dokończyła zmagań. 

Podpisanie kontraktu z Rabobankiem

Jazdy stażowe w Rabobanku Katarzyna Niewiadoma rozpoczęła jeszcze w sierpniu 2013 roku. Wówczas zajęła 10. miejsce w wyścigu etapowym Boels Ladies Tour, gdzie jednocześnie wygrała klasyfikację młodzieżową. Ostatecznie w październiku tego roku podpisała kontrakt z zawodową grupą. Początki 2014 roku były dość pechowe dla młodej Polki, ponieważ nie ukończyła Ladies Tour of Qatar z powodu kraksy. Z czasem jednak stawała się coraz ważniejszym członkiem holenderskiej ekipy i jeździła jako pomocniczka dla bardziej utytułowanych i znanych koleżanek. Dobrą pracę wykonała m.in. na La Flèche Wallonne Féminine, gdzie zajęła 15. miejsce w klasyfikacji. 

2014 rok i pierwsze zwycięstwo w zawodowej karierze

Rok 2014 przyniósł również pierwsze zawodowe zwycięstwo Katarzyny Niewiadomej. Polka wygrała rozgrywany w Szwajcarii wyścig GP Gippingen. Kilka tygodni później wywalczyła brązowy medal mistrzostw Polski seniorek w jeździe indywidualnej na czas. Najważniejszym startem dla biało-czerwonej był udział w Giro Rosa, czyli w kobiecym odpowiedniku Giro d’Italia. Tam Polka jechała na sukces utytułowanej Marianne Vos. Spisała się świetnie, dzięki czemu zajęła 11. miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 3. miejsce w kategorii młodzieżowej. Do końca roku startowała jeszcze w kilku ważnych wyścigach i zajęła 3. miejsce w Ladies Tour of Norway. Było to dla niej pierwsze podium wyścigu etapowego w karierze. Ponadto w swoim drugim starcie w Boels Rentals Ladies Tour wygrała klasyfikację górską. 

Duże sukcesy w 2015 roku

Dobry pierwszy rok w ekipie Rabobanku zaowocował przedłużeniem umowy na kolejne dwa sezony. Polka od początku 2015 roku spisywała się bardzo dobrze. W kwietniu zajęła 5. miejsce w La Flèche Wallonne Féminine. Kolejny miesiąc przyniósł jej pierwsze podium w sezonie, gdy zajęła trzecie miejsce w Boels Rental Hills Classic. W pierwszej połowie czerwca uplasowała się także na drugim miejscu w hiszpańskim Durango-Durango Emakumeen Saria. Dzień później wystartowała w prestiżowym etapowym wyścigu w Kraju Basków Euskal Emakumeen Bira, gdzie sięgnęła po pierwsze w karierze zwycięstwo w etapówce. Jeszcze w czerwcu sięgnęła po srebrne medale w jeździe ze startu wspólnego na Igrzyskach Europejskich w Baku oraz w jeździe indywidualnej na czas podczas Mistrzostw Polski. 

Druga część sezonu również była dla niej bardzo udana. W Giro d’Italia Internazionale Femminile (Giro Rosa) zajęła 5. miejsce w generalce i zwyciężyła w klasyfikacji młodzieżowej. Miesiąc później wywalczyła mistrzostwo Europy u-23 w jeździe ze startu wspólnego podczas zawodów rozgrywanych w Estonii. Pod koniec sezonu uplasowała się na 5. miejscu w generalce Lotto Belgium Tour oraz wspólnie ze swoją ekipą sięgnęła po brązowy medal Mistrzostw Świata w drużynowej jeździe na czas. 

Budowanie swojej pozycji w światowym peletonie

Kolejne dwa sezony w Rabobanku to budowanie pozycji Katarzyny Niewiadomej w światowym peletonie. Czas ten naznaczony był również dużymi sukcesami międzynarodowymi. W 2016 roku do swojej kolekcji dopisała m.in. zwycięstwa w: Giro del Trentino Alto Adige – Sudtirol, Festival Elsy Jacobs i Ronde van Gelderland. Do tego dołożyła drugie miejsce w Strade Bianche Donne, a także wysokie lokaty w generalce Giro Rosa i Boels Rental Ladies Tour. Na krajowym podwórku nie miała sobie równych i została mistrzynią Polski zarówno w jeździe indywidualnej na czas, jak i w wyścigu ze startu wspólnego. Została także wicemistrzynią Europy w wyścigu ze startu wspólnego. Rok zakończyła na pierwszym miejscu klasyfikacji młodzieżowej UCI Women’s World Tour

Od początku 2017 roku jej dotychczasowy zespół zmienił nazwę na WM3 Energie. Był to także ostatni rok występów Katarzyny Niewiadomej w tej ekipie. Przyniósł on kolejne sukcesy, w tym zwycięstwo w etapówce OVO Energy Women’s Tour oraz miejsca na podium takich wyścigów jak: Strade Bianche Donne, Amstel Gold Race, La Flèche Wallonne Féminine i Liège-Bastogne-Liège Femmes. Mistrzostwa Świata 2017 w kolarstwie szosowym zakończyła na 5. miejscu w wyścigu ze startu wspólnego. Na zakończenie przygody z dotychczasowym zespołem zajęła trzecie miejsce w rankingu UCI Women’s World Tour.

Pierwszy rok w Canyon//SRAM Racing

Od 2018 roku Katarzyna Niewiadoma reprezentuje barwy niemieckiego zespołu Canyon//SRAM Racing. Już pierwsze starty Polki w nowych barwach przyniosły sukcesy. W lutym kolarka zajęła 7. miejsce w klasyfikacji generalnej Setmana Ciclista Valenciana. W marcu dołożyła do tego wygraną w Trofeo Alfredo Binda – Comune di Cittiglio i drugie miejsce w Strade Bianche Donne. Bardzo szybko potwierdziła swoją klasę. Do końca roku odnosiła jeszcze sukcesy etapowe w dużych wyścigach, a także wygrała Tour Cycliste Féminin International de l’Ardèche i zajęła trzecie miejsce w Amgen Tour of California Women’s Race.

Solidny 2019 rok i zawirowania covidowe w 2020

Zgodnie ze swoimi zapowiedziami bardzo mocno rozpoczęła również 2019 rok. Już w drugim starcie stanęła na najniższym stopniu podium w lubianym Strade Bianche Donne. W kwietniu osiągnęła największy dotychczasowy sukces i wygrała prestiżowy Amstel Gold Race. Kilka tygodni później cieszyła się z drugiego miejsca w etapówce OVO Energy Women’s Tour i 5. miejsca w Giro Rosa. Do końca 2019 roku nie stawała już na podium żadnego z wyścigów. 

Kolejnym dobrym sezonem w jej wykonaniu miał być 2020, jednak został skrócony przez wybuch pandemii Covid-19. Nie powstrzymało to jednak Polki przed zajęciem drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej kobiecego Giro d’Italia. To wyścig stawiany na równi z Tour de France i należący do najbardziej prestiżowych w całym kalendarzu. Niestety Polka tym razem nie ukończyła Strade Bianche Donne, ale powetowała to sobie zdobyciem brązowego medalu w Mistrzostwach Europy w wyścigu ze startu wspólnego. 

Brązowy medal mistrzostw świata

Ogromny sukces Katarzynie Niewiadomej przyniósł rok 2021. Wówczas Polka wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Świata w wyścigu ze startu wspólnego. Do tego dołożyła także drugie miejsce w jednodniowych startach La Flèche Wallonne Féminine i Dwars door Vlaanderen. Oprócz tego jeszcze kilkukrotnie była blisko podium prestiżowych wyścigów, w tym Mistrzostw Europy oraz Trofeo Alfredo Binda – Comune di Cittiglio.

Podium premierowej edycji Tour de France Femmes

Choć sezon 2022 jeszcze trwa, to już teraz Katarzyna Niewiadoma może zaliczyć go do bardzo udanych. Polka pod koniec lipca stanęła na trzecim miejscu podium w pierwszej edycji Tour de France Femmes, czyli odpowiednika kolarskiego klasyka mężczyzn. W rywalizacji udział brały najlepsze kolarki świata, a Katarzyna Niewiadoma potwierdziła, że także należy do tego grona. Wcześniej uplasowała się jeszcze na podium brytyjskiego Women’s Tour. Początek tego sezonu przyniósł jej z kolei drugie miejsce w De Brabantse Pijl – La Flèche Brabançonne. 

Co dalej?

Katarzyna Niewiadoma znajduje się w doskonałym wieku dla zawodowego sportowca. Pod względem wydolnościowym może wchodzić w swój najlepszy okres, co może sugerować kolejne sukcesy w najbliższych tygodniach, miesiącach i latach. Jeszcze w tym sezonie powinna wziąć udział w kilku ważnych startach, gdzie ponownie będzie walczyła o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Kontrakt z Canyon//SRAM Racing obowiązuje do końca 2024 roku, gdy główną imprezą będą Igrzyska Olimpijskie we Francji. Liczymy na to, że najbliższa przyszłość także będzie owocowała w sukcesy kolarskie Katarzyny Niewiadomej. Przez lata powinna należeć do najlepszych zawodniczek na świecie.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...