Katarzyna Niewiadoma trzecia w Tour de France Femmes 2022

Strona głównaKolarstwoTour de FranceKatarzyna Niewiadoma trzecia w Tour de France Femmes 2022

Katarzyna Niewiadoma zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu Tour de France Femmes 2022. To duży sukces reprezentantki Polski, która nie ukrywała, że do Francji jedzie walczyć nawet o zwycięstwo. Ostatecznie utytułowana Holenderka Annemiek Van Vleuten była za mocna, a przed Polką w generalce znalazła się jeszcze rodaczka zwyciężczyni Demi Vollering. Druga z Polek Marta Lach wycofała się w trakcie wyścigu z powodu urazu odniesionego w kraksie. 

Czwarta na ostatnim etapie. Trzecia w generalce

Na ostatnim etapie zadaniem Katarzyny Niewiadomej było minimum utrzymanie trzeciego miejsca. Polka miała jeszcze szanse na włączenie się do walki o zwycięstwo, jednak traciła kilka minut do Annemiek Van Vleuten i trudno było to odrobić. Biało-czerwona we Francji jechała jako liderka zespołu Canyon//SRAM Racing. Od początku plasowała się wysoko na poszczególnych etapach, a na ostatnim minęła linię mety jako czwarta. To pozwoliło jej zachować trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, gdzie straciła 6:35 to Van Vleuten, która na co dzień jeździ w Movistar Team. Holenderka wygrała również ostatni etap z przewagą 30 sekund nad rodaczką Demi Vollering z Team SD Worx. Ta zajęła drugie miejsce w generalce i wyprzedziła Niewiadomą o 2:47. Na ostatnim etapie przed Polką finiszowała jeszcze Włoszka Silvia Persico z Valcar – Travel & Service, jednak nie wpłynęło to na roszady na czołowych miejscach na koniec wyścigu. 

Walka do samego końca

Choć Katarzyna Niewiadoma zapowiadała, że jedzie do Francji po zwycięstwo, to jednak jej trzecie miejsce zdaje się dobrze oddawać sytuację w peletonie. Polka była trzecią siłą tegorocznej edycji Tour de France Femmes i zasłużenie znalazła się na podium. Do ostatniego etapu musiała oglądać się na Francuzkę Juliette Labous (Team DSM), Włoszki Silvię Persico i Elisę Longo Borghini (Trek – Segafredo) oraz Dunkę Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ – SUEZ – Futuroscope). Ostatecznie utrzymała swoją przewagę i o 53 sekundy wyprzedziła w klasyfikacji czwartą Labous. 

Niestety na jednym z wcześniejszych etapów udział w kraksie brała Marta Lach z Ceratizit-WNT Pro Cycling. W konsekwencji musiała się wycofać z powodu urazu.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Lech rozbił Villarreal i zagra w pucharach na wiosnę!

Zrobili to! Piłkarze Lecha Poznań efektownie wygrali 3:0 z Villarreal CF i zapewnili sobie drugie miejsce w grupie C Ligi Konferencji Europy. Dzięki temu...

Dlaczego Malwiny Smarzek nie ma w kadrze polskich siatkarek?

Bez dwóch zdań Malwina Smarzek-Godek to jedna z najlepszych polskich siatkarek ostatnich lat. Jeszcze kilka miesięcy temu trudno było wyobrazić sobie reprezentację Polski bez...