Znakomicie zaprezentowali się reprezentanci Polski na Silesia Memoriale Kamili Skolimowskiej, gdzie część konkurencji miała rangę Diamentowej Ligi. To pierwsze tak prestiżowe zawody lekkoatletyczne w historii Polski. Na trybunach Stadionu Śląskiego popisy blisko 50 medalistów z ostatnich Mistrzostw Świata w Eugene oglądało prawie 30 tysięcy kibiców. Natalia Kaczmarek w biegu na 400 metrów i Pia Skrzyszowska na 100 metrów przez płotki biły swoje rekordy życiowe, a to nie koniec emocji związanych z biało-czerwonymi.
Rekordy Natalii Kaczmarek i Pii Skrzyszowskiej
Starty Polaków obrodziły dwoma rekordami życiowymi reprezentantek Polski. Natalia Kaczmarek pobiegła 49.86 i dopiero jako druga Polka w historii zeszła na 400 metrów poniżej 50 sekund. Szybciej od niej biegała tylko Irena Szewińska. Ten czas pozwolił Polce na zajęcie drugiego miejsca. Wygrała kapitalnie dysponowana Femke Bol z Holandii. W biegu finałowym na 5. miejscu uplasowała się Anna Kiełbasińska, a na 8. Justyna Święty-Ersetic.
Rekord życiowy pobiła również Pia Skrzyszowska w biegu na 100 metrów przez płotki. Młoda reprezentantka Polski uzyskała w finale czas 12.51, co pozwoliło jej na zajęcie 4. miejsca. Do podium zabrakło jej zaledwie 0,02 sekundy, a wygrała Jasmine Camacho-Quinn z Portoryko. Wynik Polki to także nowy rekord Europy u-23, który został pobity po 50. latach. Na etapie eliminacji ze zmaganiami pożegnały się wieloboistka Adrianna Sułek oraz Karolina Kołeczek, Klaudia Wojtunik i Marika Majewska. Ta konkurencja nie wchodziła jednak w cykl Diamentowej Ligi.
Polskie podium w młocie
Prawdziwe show w konkurencjach niezaliczanych do cyklu Diamentowej Ligi zrobili młociarze Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki. Znów w takiej kolejności zajęli dwa pierwsze miejsca na podium, czyli potwierdzili swoją dominację. Przez kilkoma tygodniami w Eugene również stanęli na dwóch najwyższych stopniach podium. Jednocześnie Paweł Fajdek pobił rekord Diamentowej Ligi z wynikiem 81.27. Brązowy medal w młocie kobiet powędrował do Malwiny Kopron.
Pozostali biało-czerwoni w konkurencjach Diamentowej Ligi
W konkurencjach zaliczanych do cyklu Diamentowej Ligi oglądaliśmy jeszcze kilkoro reprezentantów Polski. Bardzo dobrze zaprezentowała się Sofia Ennaoui, która zajęła 5. miejsce w biegu na 1500 metrów i zabrakło jej zaledwie 0,46 sekundy do podium. W tym samym biegu na 10. pozycji finiszowała Eliza Megger. Kajetan Duszyński w biegu na 400 metrów osiągnął czas 46.08 i zajął 9. miejsce. Na tym samym dystansie, tyle że przez płotki, na 8. pozycji finiszował Sebastian Urbaniak z rezultatem 49.85. Piotr Tarkowski zakończył skok w dal z wynikiem 7.59 i 7. miejscem. Dalsze miejsce zajął również Marcin Krukowski w rzucie mężczyzn. Próba na odległość 73.91 pozwoliła mu na zajęcie dopiero 7. lokaty. Na ostatnim 9. miejscu w biegu na 200 metrów finiszowała Nikola Horowska z czasem 23.44.
Jedno z ostatnich miejsc w biegu na 800 metrów zajęła również Adrianna Czapla, która finiszowała na 7. pozycji. Aneta Lemiesz w tej konkurencji pełniła rolę zawodniczki rozprowadzającej. Jako ostatnia sklasyfikowana na mecie rywalizację ukończyła Beata Topka w konkurencji biegu na 3000 metrów. Ostatecznie była 17.
Tak jak wspomniano, Pia Skrzyszowska była tuż za podium na 100 metrów przez płotki. Na czwartym miejscu w skoku o tyczce finiszował Piotr Lisek, który uzyskał wynik 5.63. Show w tej konkurencji jak zwykle skradł Szwed Armand Duplantis z wynikiem 6.10. Patryk Dobek zajął 5. miejsce w biegu na 800 metrów, a rolę peacemakera w tej konkurencji pełnił Patryk Sieradzki. Ciekawie wyglądała rywalizacja kulomiotów, gdzie na 5. miejscu uplasował się Michał Haratyk. Konrad Bukowiecki i Jakub Szyszkowski zajęli kolejno pozycje 7 i 8.
Tym samym Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej 2022 przeszedł do historii, jaki pierwsza w Polsce impreza rangi Diamentowej Ligi.