Już 22 kwietnia w hali G2A Arena w Rzeszowie odbędzie się gala KnockOut Boxing Night 27, podczas której kibice zobaczą trzy walki mistrzowskie z udziałem Polaków. W walce wieczoru Łukasz Różański stanie przed szansą zdobycia mistrzostwa świata w nowej kategorii wagowej, bridger. Czym różni się ona od dotychczas używanych i jak zmieniła w nich układ sił?
Wyjście naprzeciw oczekiwaniom
Polski pięściarz może zostać dopiero drugim mistrzem w historii tej kategorii wagowej. Została ona wprowadzona przez World Boxing Council dopiero w 2020 roku Dla wielu bokserów miała być to szansa na unormowanie sytuacji związanej choćby z wagą. Wielu nie musiało stosować morderczych diet i treningów, aby dostosować się do wymagań kategorii junior ciężkiej.
Inni z kolei nie zostali zmuszeni, jak swego czasu Tomasz Adamek, aby masę budować i w ten sposób wejść do najbardziej prestiżowej kategorii ciężkiej. Dla wielu tych zawodników kończyło się to źle, choćby dla wspomnianego Adamka. Zawodnicy z pogranicza wagi junior ciężkiej i ciężkiej w końcu znaleźli odpowiednie warunki do rywalizacji.
W kategorii bridger mogą walczyć zawodnicy w limicie do 224 funtów, czyli 101,6 kilogramów. Limit w kategorii junior ciężkiej wynosi z kolei 90 kilogramów, czyli 200 funtów.
Uczcili małego bohatera
Nazwa kategorii ma dwa znaczenia. Pierwsze, bezpośrednie tłumaczenie z języka angielskiego wskazuje na „most”. Jak tłumaczył decyzję prezydent federacji, Mauricio Sulaiman, wówczas nowa kategoria wagowa miała być pomostem między wagą junior ciężką, a ciężką. Drugi powód nadana jej takiej nazwy jest wart pochwały.
Inspiracją do jej stworzenia była postawa sześcioletniego chłopca z amerykańskiego stanu Wyoming. Bridger Walker obronił swoją młodszą siostrę przed atakiem psa. Dzięki temu nie doszło do tragedii. Najprawdopodobniej jednak ruch federacji był podyktowany jedynie chęcią lepszego rozreklamowania nowej kategorii wagowej.
Wielcy sobie odpuścili
Trzeba jednak uczciwie stwierdzić, że nowa kategoria nie została przychylnie przyjęta przez inne bokserskie federacje, jak i samych zawodników. Wśród bokserów, którzy mogliby rywalizować w kategorii bridger nie ma ani jednego znanego nazwiska. Większość tych, którzy mogliby to robić wolą walczyć w wadze ciężkiej, lub junior ciężkiej.
W 2023 roku wypowiedzi zarządzających najważniejszymi federacjami, a więc WBA, IBF i WBO są jednoznaczne. Jeżeli WBC nie stworzy wiarygodnego rankingu, w którym znajdzie się 10-25 czołowych zawodników w tej kategorii, to ta nie zostanie przez nich uznana.
W dodatku od moment powstania federacji odbyła się tylko jedna walka o tytuł. Oscar Rivas (28-1, 19 KO) wygrał z Ryanem Rozickim w październiku 2020 roku. Kolumbijczyk miał bronić tytułu w starciu z Różańskim, jednak z powodu poważnej kontuzji oka musiał zwakować pas. Teraz Polak o wakujący tytuł zmierzy się z Alenem Babiciem.
ZOBACZ TAKŻE: Najwybitniejsi polscy bokserzy