Szymon Woźniak z awansem do Speedway Grand Prix 2024. Wielki sukces Polaka

Strona głównaŻużelSzymon Woźniak z awansem do Speedway Grand Prix 2024. Wielki sukces Polaka

Reprezentant Polski na żużlu Szymon Woźniak osiągnął wielki sukces i wywalczył awans do przyszłorocznej edycji cyklu Speedway Grand Prix. W sobotę w szwedzkim Gislaved zajął trzecie miejsce w zawodach Grand Prix Challenge. Dzięki temu w przyszłym roku po raz pierwszy w karierze pojedzie jako stały uczestnik cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata. Oprócz niego awans wywalczyli również Jason Doyle z Australii i Martin Vaculik ze Słowacji. W Szwecji oglądaliśmy jeszcze Przemysława Pawlickiego i Piotra Pawlickiego.

Droga do Gislaved

W tym roku decydujące o awansie do SGP zawody rozgrywano w szwedzkim Gislaved. Tam w Grand Prix Challenge rywalizowało 16. zawodników + dwóch rezerwowych, którzy wywalczyli wcześniej awans w turniejach krajowych. Te ostatnie rozegrano pod koniec maja w: Żarnowicy, Lonigo, Abensbergu i Debreczynie. Awans do Grand Prix Challenge wywalczyło trzech biało-czerwonych: Szymon Woźniak, Przemysław Pawlicki i Piotr Pawlicki

Piękna jazda i historyczny sukces Woźniaka

Od początku zmagań w Gislaved najlepiej z Polaków spisywał się Szymon Woźniak. Ten 30-letni zawodnik wygrał dwa pierwsze biegi. Do tego dołożył zwycięstwo w piątym starcie. W międzyczasie zgarnął jeszcze trzy oczka i w klasyfikacji generalnej uzbierał 12 punktów. Dzięki temu zajął trzecie miejsce, czyli ostatnie premiowane awansem. Niestety nieco słabiej poszło pozostałym reprezentantom Polski. Przemysław Pawlicki wywalczył 9 punktów, co dało mu szóste miejsce w Grand Prix Challenge. Piotr Pawlicki zdobył łącznie 6 punktów i zajął 11. miejsce.

Spore emocje towarzyszyły walce o zwycięstwo w zawodach w Gislaved. Po rundzie zasadniczej po 13. punktów mieli Australijczyk Jason Doyle i Słowak Martin Vaculik. O wygranej decydował dodatkowy bieg. W nim lepszy okazał się Doyle i ostatecznie to on został zwycięzcą zawodów Grand Prix Challenge w Szwecji. Trzech najlepszych zawodników z tego turnieju ma zagwarantowany udział w przyszłorocznym cyklu Speedway Grand Prix jako stali uczestnicy. Dla 30-letniego Szymona Woźniaka to historyczny sukces i potwierdzenie tego, że w ostatnich miesiącach prezentuje równą i wysoką formę.