Strona głównaKoszykówkaWielki sukces koszykarzy. Wygrali turniej prekwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich

Koszykarze reprezentacji Polski po emocjonującym spotkaniu pokonali 76:72 Bośnię i Hercegowinę w finale turnieju prekwalifikacyjnego do IO w Paryżu. Zwycięstwo w Gliwicach sprawia, że Polacy zachowali szansę na awans do turnieju głównego Igrzysk Olimpijskich. Teraz podopieczni Igora Milicicia wezmą udział we właściwych eliminacjach, które stanowią ostatni krok do awansu. O przepustkę na igrzyska powalczą tam 24 drużyny.

Walka, emocje i wielkie zwycięstwo biało-czerwonych

W wielkim finale turnieju prekwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich Polacy mierzyli się z Bośnią i Hercegowiną. Oba zespoły walczyły ze sobą już w grupie i wówczas nasi reprezentanci wygrali 85:76. Była to niespodzianka, ponieważ w drużynie rywali na co dzień występują gracze z NBA czy też Realu Madryt. W wielkim finale miało być inaczej i ponownie faworytami byli Bośniacy. Na szczęście Polacy nic sobie z tego nie robili i postawili rywalom trudne warunki gry.

Mecz od początku trzymał w napięciu. Pierwsza połowa była bardzo wyrównana. Po pierwszej kwarcie na tablicy wyników było 23:23. W drugiej o punkt lepsi byli Polacy, którzy na przerwę schodzili przy skromnym prowadzeniu 40:39. Losy awansu miały rozstrzygnąć się dopiero po zmianie stron. Trzecia kwarta to niewielka przewaga rywali, którzy wygrali 15:14. Tym samym przed ostatnią odsłoną pojedynku był remis 54:54. W ostatniej kwarcie podopieczni Igora Milicicia stanęli na wysokości zadania. Byli skuteczniejsi w decydujących momentach i wygrali 22:18. Dzięki temu cały mecz wygrali 76:72. Niestety na kilka minut przed końcem meczu groźnie wyglądającej kontuzji doznał Aleksander Balcerowski, który z dużej wysokości spadł na plecy. Koledzy dokończyli dzieła i wygrali. Trzymamy kciuki za to, aby uraz okazał się niegroźny. Najwięcej punktów dla polskiej drużyny rzucili: Michał Sokołowski (16), Aleksander Balcerowski (14), Mateusz Ponitka (10) i Przemysław Żołnierewicz (10).

Bośnia i Hercegowina – Polska 72:76 (23:23, 16:17, 15:14, 18:22)

Polacy wciąż w grze o awans

Wygrana Polaków sprawiła, że zachowali szanse na awans do Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu. Teraz wezmą udział we właściwych eliminacjach, w których udział wezmą 24 drużyny. Biało-czerwoni po raz ostatni grali na igrzyskach w 1980 roku. Ewentualny awans na turniej w Paryżu byłby wielkim sukcesem naszego zespołu.