Polacy zakończyli igrzyska paralimpijskie. W dorobku 23 medale

Strona głównaInnePolacy zakończyli igrzyska paralimpijskie. W dorobku 23 medale

Za nami starty wszystkich Polaków na igrzyskach paralimpijskich w Paryżu. Reprezentacja Polski wywalczyła łącznie 23 medale. Na ten dorobek składa się osiem złotych krążków. Do tego biało-czerwoni wywalczyli sześć srebrnych i dziewięć brązowych krążków. To najsłabszy wynik polskich paralimpijczyków w historii letnich igrzysk, jednak w tym roku wysłaliśmy do Paryża mniejszą reprezentację. Dało to miejsce w drugiej dziesiątce klasyfikacji medalowej.

Osiem złotych medali

Polacy w Paryżu wywalczyli osiem złotych medali. Dwukrotnym mistrzem paralimpijskim został pływak Kamil Otowski. Dwa złota zawisły również na szyi Patryka Chojnowskiego. Ten triumfował w singlu oraz w deblu z Piotrem Grudniem. Do tego w paratenisie stołowym na najwyższym stopniu podium w singlu stawali Rafał Czuper i Karolina Pęk. Dwa pozostałe złota przyniosła nam paralekkoatletyka. Medale te zawisły na szyjach Barbary Bieganowskiej-Zając (bieg na 1500 metrów) i Karoliny Kucharczyk (skok w dal).

Sześć srebrnych medali

W naszym dorobku znalazło się też sześć srebrnych medali. Sięgnęli po nie: Lucyna Kornobys (pchnięcie kulą), Renata Śliwińska (pchnięcie kulą), Michał Dąbrowski (szermierka na wózkach), Kinga Dróżdż (szermierka na wózkach), Łukasz Ciszek (parałucznictwo) i Natalia Partyka (paratenis stołowy).

Dziewięć brązowych medali

Polacy do Polski przywiozą jeszcze dziewięć brązowych medali. Dwa w nich kolejno w deblu i mikście zdobyła Karolina Pęk. Najpierw z Natalią Partyką, a później z Piotrem Grudniem. Dzięki temu to Karolina Pęk wróci do kraju z największą liczbą medali. Brązowe krążki wywalczyli jeszcze: Lech Stoltman (pchnięcie kulą), Maciej Lepiato (skok wzwyż), Marek Dobrowolski (parastrzelectwo), Rafał Wilk (parakolarstwo), Dorota Bucław (paratenis stołowy) i Michał Dąbrowski (szermierka na wózkach).

Łącznie Polacy wywalczyli 23 medale. To najsłabszy wynik w historii polskich startów w letnich igrzyskach paralimpijskich. Najlepiej było w 1980 roku w Arnhem, gdzie biało-czerwoni wywalczyli 177 medali. Dorobek Polaków dał im miejsce w drugiej dziesiątce klasyfikacji medalowej