Strona głównaSporty walkiZapasyŻyciowy sukces Natalii Kubaty. Polka brązową medalistką mistrzostw Europy w zapasach

Największy sukces w swojej dotychczasowej seniorskiej karierze odniosła Natalia Kubaty z ZKS Slavia Ruda Śląska. Polka na Mistrzostwach Europy w zapasach w Budapeszcie wywalczyła brązowy medal, czym nawiązała do swoich sukcesów z wieku kadetki, które osiągała przez kilkoma laty. W małym finale reprezentantka Polski pokonała przez przewagę techniczną Yagmar Cakmark z Turcji, a po tym sukcesie nie kryła swojego wzruszenia. To największy sukces Polki i nagroda za lata ciężkich treningów i wyrzeczeń. Tym samym biało-czerwoni mają już 9 medali zdobytych w Budapeszcie.

Waleczna Polka wyszarpała medal

Natalia Kubaty na co dzień trenuje w Rudzie Śląskiej. Dotychczas największe sukcesy odnosiła w kategoriach młodzieżowych, a w seniorskiej karierze wciąż brakowało jej kropki nad i. Tę udało się postawić właśnie w Budapeszcie. Natalia Kubaty rozpoczęła zmagania w kategorii do 62 kilogramów od ćwierćfinału. Tam spotkała się z byłą brązową medalistką młodzieżowych Mistrzostw Europy Szwedką Olivią Henningsson. Polka wygrała poprzez położenie swojej przeciwniczki na łopatki. Niestety w półfinale czekało na nią dużo trudniejsze zadanie.

Zapaśniczka z Polski w półfinale trafiła na Taybę Yusein z Bułgarii, która jest aktualną brązową medalistką olimpijską z Tokio. Zgodnie z oczekiwaniami wygrała faworytka, która zyskała przewagę techniczną. Po porażce w półfinale Polka stanęła przed możliwością walki o brąz. Naprzeciwko niej na macie pojawiła się aktualna brązowa medalistka Mistrzostw Europy do lat 23 Yagmur Cakmak z Turcji. Natalia Kubaty podeszła do tej walki bardzo zdeterminowana i skoncentrowana, co było widać od początku. Po kapitalnej akcji pokonała rywalkę przewagą techniczną 10:0 i wywalczyła swój pierwszy medal Mistrzostw Europy w karierze. Dla Polski to już 9. medal zdobyty na zawodach w Budapeszcie.

Złoto dla Taybe Yusein z Bułgarii

Złoty medal w kategorii do 62 kilogramów zdobyła Taybe Yusein, która w półfinale wyraźnie wygrała z Polką. Srebro wywalczyła Niemka Luisa Niemesch. Brązowe medale zdobyły Natalia Kubaty i Ukrainka Ilona Prokopevniuk.