STS KOD PROMOCYJNY

Polskie sukcesy w Tour de France. Biało-czerwona historia Wielkiej Pętli

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaKolarstwoTour de FrancePolskie sukcesy w Tour de France. Biało-czerwona historia Wielkiej Pętli

Bez dwóch zdań wyścig kolarski Tour de France to najbardziej prestiżowe i najbardziej znane zmagania na świecie. Na początku lipca 2022 roku rozpocznie się już 109. edycja Wielkiej Pętli dookoła Francji i tradycyjnie w peletonie powinniśmy oglądać reprezentantów Polski. Niektórzy z nich mogą poszczycić się dużymi sukcesami na TdF i będą chcieli do nich nawiązać. Polacy nie tylko wygrywali etapy, ale także zdobywali inne prestiżowe nagrody. Jakie są największe sukcesy biało-czerwonych w historii ich startów w Tour de France?

Historia Tour de France

Francuski klasyk wieloetapowy Tour de France zaliczany jest do grona najważniejszych wyścigów kolarskich w kalendarzu UCI. Obok niego jako Wielki Tour wymieniane są również włoskie Giro d’Italia oraz hiszpańska Vuelta a España. Z nich wszystkich to jednak Tour de France cieszy się największym prestiżem i uznaniem na świecie. Historia wyścigu rozpoczęła się w 1903 roku i organizowany jest co roku, z przerwami na okres toczących się w Europie wojen światowych. To sprawia, że w 2022 roku kolarze już po raz 109. w historii staną do walki o końcowe zwycięstwo, prestiż i żółtą koszulkę lidera. 

Aż czterech plasuje się na pierwszym miejscu rekordzistów z największą liczbą zwycięstw w klasyfikacji generalnej. Po pięć triumfów w Tour de France mają na koncie Francuzi Jacques Anquetil i Bernard Hinault, Belg Eddy Merckx i Hiszpan Miguel Indurain. Przez lata rekordzistą był Lance Armstrong, jednak jego triumfy zostały anulowane ze względu na stosowany doping. Podobnie było z wieloma innymi zwycięzcami. Najwięcej etapowych sukcesów mają Eddy Merckx i Brytyjczyk Mark Cavendish. Obaj wygrywali po 34 etapy, a Brytyjczyk w tym roku będzie walczył o wyjście na prowadzenie w tej klasyfikacji. Przez lata wyścig organizowano tylko we Francji, jednak ostatnio to się zmieniło. Trasa tego klasyka coraz częściej wychodzi poza kraj położony nad Sekwaną i poszczególne etapy lub ich fragmenty odbywają się w innych państwach. 

Gdzie pojedzie Tour de France 2022?

Rozpoczynająca się 1 lipca kolejna edycja Tour de France również rozgrywana będzie częściowo poza Francją. Pierwsze trzy etapy, w tym jazda indywidualna na czas, odbędą się w Danii. Najlepsi kolarze świata będą ścigali się m.in. w: Kopenhadze, Roskilde, Nyborg, Velje i Sonderborgu. Ponadto w wyścigu odwiedzą jeszcze belgijskie Binche oraz Szwajcarskie Lozannę i Aigle. Najważniejsze wydarzenia i losy zwycięstwa rozstrzygną się jednak we Francji. To czeka również Polaków. 

Zenon Jaskuła – jedyne polskie podium klasyfikacji generalnej

Jedynym Polakiem na podium klasyfikacji generalnej na zakończenie wyścigu Tour de France był Zenon Jaskuła. Przed laty znakomity kolarz ukończył francuski klasyk w 1993 roku na 3. miejscu. Polak reprezentował wówczas barwy zespołu GB-MG Maglificio i stracił 5:48 do niesamowitego Hiszpana Miguela Induraina. Drugie miejsce w wyścigu wywalczył wtedy Szwajcar Tony Rominger. Tamten rok to nie tylko sukces w klasyfikacji generalnej, ale także triumf na 16. etapie z Andorry do Pla d’Adet. 

Zenon Jaskuła w 1993 roku zajął jeszcze 3. miejsce na przedostatnim etapie i jeździe indywidualnej na czas z Brétigny-Sur-Orge do Montlhéry. W barwach swojej drużyny wspólnie z kolegami zwyciężył w drużynowej jeździe na czas, która odbyła się na czwartym etapie. Ponadto kilkukrotnie był blisko podium, gdy w 1993 roku kończył pojedyncze etapy na 4 i 5 miejscu. Do tej pory to największe sukcesy polskiego kolarza w historii Tour de France i jedyne miejsce na podium klasyfikacji generalnej. 

Lech Piasecki – jedyny polski lider

W historii Tour de France jedynym polskim liderem wyścigu był Lech Piasecki. Miało to miejsce w 1987 roku. Polak znakomicie spisywał się na dwóch pierwszych etapach, które rozegrano w Berlinie. W prologu ukończył zmagania na 2. miejscu, a na drugim etapie był 6. Ostatecznie pozwoliło mu to na wskoczenie na pozycję lidera i jazdę na trzecim etapie w żółtej koszulce lidera. Niestety po kolejnym etapie musiał ją oddać i ostatecznie nie ukończył francuskiego klasyka. Na trasie siódmego etapu wycofał się z rywalizacji. W kolejnych latach nie nawiązał już do indywidualnych sukcesów w Tour de France, jednak odnosił spektakularne zwycięstwa na trasie innego klasyka – Giro d’Italia. 

Rafał Majka – najlepszy góral Tour de France i najwięcej zwycięstw etapowych

Rafał Majka to kolarz, który na przestrzeni ostatnich lat osiągał znakomite wyniki we Francji. W 2022 roku również obejrzymy go w stawce, gdzie będzie pełnił rolę pomocnika dla Tadeja Pogacara. Słoweniec to lider zespołu UAE Team Emirates i obrońca trofeum sprzed roku. Pomoc faworytowi do zwycięstwa w całym wyścigu może otworzyć przed Rafałem Majką szanse na etapowe zwycięstwa oraz walkę o wysokie miejsce w klasyfikacji górskiej. To z resztą specjalność naszego zawodnika, ponieważ w swojej karierze już dwukrotnie zdobywał koszulkę dla najlepszego górala Tour de France. Klasyfikację tę wygrywał w latach 2014 i 2016. 

Doświadczony Rafał Majka to także Polak z największą liczbą wygranych etapów wśród wszystkich biało-czerwonych. Do tej pory trzykrotnie wygrywał etapy Tour de France i wierzymy, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Indywidualnie najlepszy dla Polaka był rok 2014. Wówczas wygrał 14. etap z Grenoble do Risoul, a także 17. etap z Saint-Gaudens do Saint-Lary-Soulan (Pla d’Adet). Ponadto jeszcze dwukrotnie stawał na podium. Na 13. etapie z Saint-Etienne do Chamrousse był drugi, a na 18. odcinku z Pau do Hautacam zajął trzecie miejsce. Kolejne zwycięstwo etapowe Polaka miało miejsce rok później na 11. etapie z Pau do Cauterets. 

Rafał Majka czterokrotnie stawał także na podium etapu Tour de France w 2016 roku. Zaczął od trzeciego miejsca na 5. etapie z Limoges do Le Lioran. Wynik ten powtórzył  również na 9. etapie z Vielha val d’Aran do Andorra Arcalis. Najlepszym jego wynikiem w tamtym roku było drugie miejsce na 15. etapie, gdy trasa prowadziła z Bourg-en-Bresse do Culoz. Trzeci był jeszcze na 17. etapie z Berne do Finhaut-Emosson. Ten wynik to jednocześnie ostatnie etapowe podium w dotychczasowej karierze Rafała Majki w Tour de France. Szanse na kolejne sukcesy będzie miał w lipcu tego roku, gdy wystartuje w wyścigu w barwach ekipy UAE Team Emirates. 

Michał Kwiatkowski i ostatnie polskie sukcesy na Tour de France

Autorem ostatnich indywidualnych sukcesów polskich kolarzy na Tour de France jest Michał Kwiatkowski. Polski mistrz świata w kolarstwie szosowym wygrał 18. etap w wyścigu rozgrywanym w 2020 roku. Okazał się najlepszy na trasie z Méribel do La Roche-sur-Foron. Było to jego pierwsze zwycięstwo i jednocześnie piąte miejsce na podium w historii startów we francuskim klasyku. W 2017 roku znakomicie spisał się na przedostatnim odcinku podczas jazdy indywidualnej na czas w Marsylii. Zajął wówczas drugie miejsce. 

Trzykrotnie stawał również na najniższym miejscu podium. Działo się to w latach 2013 i 2014. W 2013 debiutował w Tour de France i od razu zajął 11. miejsce w klasyfikacji generalnej. Już na 2. etapie z Bastii do Ajaccio zajął trzecie miejsce. Wynik ten powtórzył również na 9. odcinku z Saint Girons do Bagnéres de Bigorre. Ponadto dwukrotnie kończył zmagania na czwartej lokacie. Rok później zajął dalsze miejsce w klasyfikacji generalnej, jednak ponownie zaczął dobrze i już na 2. etapie stanął na najniższym stopniu podium. Początek wyścigu rozgrywany był w Anglii, a Polak świetnie spisał się na trasie z York do Sheffield. W 2022 roku ponownie wystartuje w Tour de France i będzie chciał powtórzyć swoje historyczne wyniki. 

Maciej Bodnar – czwarty polski zwycięzca etapowy

Ostatnim z Polaków, który zajmował miejsca na podium etapów Tour de France jest Maciej Bodnar. Polski kolarz w 2017 roku wygrał jazdę indywidualną na czas na ulicach Marsylii, dzięki czemu zalicza się do grona zaledwie czterech biało-czerwonych z takim sukcesem w TdF. Etap w Marsylii był przedostatnim w tamtej edycji wyścigu. Do tego sukcesu dołożył również trzecie miejsce zajęte rok wcześniej. Wówczas z bardzo dobrej strony pokazał się na 11. etapie z Carcassonne do Montpellier. 

Ostatnie duże sukcesy Polaków na Tour de France miały miejsce w 2020 roku. W 109. edycji Tour de France również będziemy oglądali biało-czerwonych, w tym przede wszystkim Rafała Majkę i Michała Kwiatkowskiego. To w nich należy upatrywać największych polskich szans na odniesienie kolejnych sukcesów i zaznaczenie obecności Polaków w światowym peletonie. Start wyścigu już 1 lipca. Kolarze zakończą zmagania w Paryżu 24 lipca. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...