Już w najbliższy weekend w dniach 18-20 marca w Belgradzie zostaną rozegrane Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. Spore nadzieje wiążemy z występami reprezentantów Polski, którzy w kilku dyscyplinach zaliczani są do głównych faworytów do walki o medale. W naszej reprezentacji znaleźli się m.in.: Ewa Swoboda, Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek, Adrianna Sułek, czy Konrad Bukowiecki. Na co stać Polaków w halowej rywalizacji z czołowymi lekkoatletami globu?
Kadra liczy 24 zawodników
Łącznie nasza reprezentacja na najbliższe Halowe Mistrzostwa Świata liczy 24 nazwiska. Byłoby ich więcej, jednak z powodu urazów z rywalizacji musieli wycofać się Małgorzata Hołub-Kowalik, Anna Kiełbasińska, Joanna Jóźwik i Adam Kszczot, a Piotr Lisek wycofał się z powodu słabszej dyspozycji w sezonie halowym, a Marcin Lewandowski zrezygnował z Belgradu z powodów osobistych. Na starcie zabraknie także naszego brązowego medalisty olimpijskiego z Tokio w biegu na 800 metrów, czyli Patryka Dobka. Podobnie jak Piotr Lisek postawił na szlifowanie formy na sezon letni.
Nasze nadzieje medalowe
Na starcie pojawią się nasze wielkie nadzieje medalowe. Ewa Sobowa jest aktualną liderką list światowych w biegu na 60 metrów, gdzie jako jedyna w tym roku złamała magiczną barierę 7. sekund. Podczas finałowego biegu Mistrzostw Polski pobiegła 6,99 sekundy, co jest rekordem Polski. Barierę 7. sekund złamała dopiero jako 9. lekkoatletka w historii. Zdecydowanie Ewa Swoboda należy do faworytek biegu sprinterskiego kobiet, a jej największą rywalką wydaje się być mistrzyni olimpijska z Tokio Jamajka Elaine Thompson-Herah.
Liderką list światowych jest także nasza pięcioboistka Adrianna Sułek, która początek tego sezonu ma naprawdę dobry. Polka w najlepszym starcie zgromadziła 4756 punktów. Rywalizacja o medal powinna być bardzo zacięta, jednak reprezentantka Polski ma bardzo duże szanse na medal.
Kolejne nadzieje wiążemy ze startem Konrada Bukowieckiego, który w tym roku pchał już kulą na odległość 21,91 metra. To obecnie najlepszy wynik w Europie i drugi wynik na świecie. Forma Polaka idzie w górę z każdym startem, dlatego w Belgradzie może powalczyć o złoto i przekroczenie bariery 22 metrów.
Jednymi z faworytek będą nasze biegaczki na 400 metrów. Mogą włączyć się do walki zarówno w biegu indywidualnym, jak i w biegu sztafetowym i to nawet pod nieobecność Anny Kiełbasińskiej i Małgorzaty Hołub-Kowalik. W rywalizacji indywidualnej czołowe wyniki na listach światowych posiadają Justyna Święty-Ersetic i Natalia Kaczmarek.
Kto może sprawić niespodziankę?
Po cichu liczymy na to, że inni nasi reprezentanci mogą sprawić niespodziankę. W sprincie kobiet mocna może być Pia Skrzyszowska, która na mistrzostwach Polski niewiele uległa Ewie Swobodzie i poprawia się z występu na występ. Dobre rezultaty mogą osiągnąć także Angelika Cichocka w biegu na 800 metrów oraz Klaudia Wojtunik w biegu na 60 metrów przez płotki. Wśród mężczyzn na niespodziankę stać m.in. kulomiota Michała Haratyka, czy też Damiana Czykiera w biegu na 60 metrów przez płotki oraz Kajetana Duszyńskiego w biegu na 400 metrów.
Pełny skład reprezentacji Polski
Poniżej przedstawiamy pełny skład reprezentacji Polski na Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce w Belgradzie, które odbędą się w dniach 18-20 marca.
Kobiety:
- Pia Skrzyszowska (60 metrów);
- Ewa Swoboda (60 metrów);
- Klaudia Wojtunik (60 metrów przez płotki);
- Natalia Kaczmarek (400 metrów, sztafeta);
- Justyna Święty-Ersetic (400 metrów, sztafeta);
- Iga Baumgart-Witan (sztafeta 4×400 metrów);
- Aleksandra Gaworska (sztafeta 4×400 metrów);
- Kinga Gacka (sztafeta 4×400 metrów);
- Angelika Cichocka (800 metrów);
- Adrianna Sułek (siedmiobój).
Mężczyźni:
- Adrian Brzeziński (60 metrów);
- Przemysław Słowikowski (60 metrów);
- Damian Czykier (60 metrów przez płotki);
- Jakub Szymański (60 metrów przez płotki);
- Kajetan Duszyński (400 metrów, sztafeta);
- Patryk Grzegorzewicz (sztafeta 4×400 metrów);
- Jacek Majewski (sztafeta 4×400 metrów);
- Maksymilian Klepacki (sztafeta 4×400 metrów);
- Tymoteusz Zimny (sztafeta 4×400 metrów);
- Mateusz Rzeźniczak (sztafeta 4×400 metrów);
- Michał Rozmys (1500 metrów);
- Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą);
- Michał Haratyk (pchnięcie kulą);
- Norbert Kobielski (skok wzwyż)