STS KOD PROMOCYJNY

Dawid Wiekiera pobił rekord Polski w pływaniu na dystansie 200 metrów stylem klasycznym. Historyczny wyczyn Polaka

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaDawid Wiekiera pobił rekord Polski w pływaniu na dystansie 200 metrów stylem...

Bez dwóch zdań największym wydarzeniem finałowych zawodów Arena Grand Prix Polski w pływaniu w Lublinie był historyczny start Dawida Wiekiery. Zawodnik reprezentujący na co dzień klub Wodnik 29 Tychy wystartował m.in. w wyścigu na 200 metrów stylem klasycznym, gdzie w kapitalnym stylu pobił rekord Polski z czasem 2:09.99. Tym samym pobił wynik Sebastiana Wolniaka sprzed blisko 13. lat. Jednocześnie Dawid Wiekiera uzyskał minimum kwalifikacyjne na Mistrzostwa Świata 2022 w pływaniu, które odbędą się w węgierskim Budapeszcie. 

Rekord przetrwał prawie 13 lat 

Poprzednim rekordzistą Polski na dystansie 200 metrów stylem klasycznym był Sebastian Wolniak. Przed kilkunastoma laty popłynął on 2:10.90. W Lublinie lepiej zaprezentował się Dawid Wiekiera, który popłynął blisko o sekundę szybciej i stał się pierwszym Polakiem, który w tej konkurencji złamał magiczną barierę 2:10.00. Od soboty 9 kwietnia nowy rekord Polski na tym dystansie wynosi 2:09.99. Zawodnik Wodnika 29 Tychy będzie miał okazję walczyć o jego pobicie w Budapeszcie, gdy w drugiej połowie czerwca i na początku lipca rozgrywane będą Mistrzostwa Świata w pływaniu. Stolica Węgier przejęła organizację od japońskiej Fukuoki. 

Kim jest Dawid Wiekiera?

Dawid Wiekiera to jeden z najbardziej utalentowanych polskich pływaków młodego pokolenia. Zawodnik ma zaledwie 20 lat, a na swoim koncie już liczne sukcesy, w tym m.in. mistrzostwo Polski na dystansie 200 metrów stylem klasycznym. Ponadto w dorobku ma także wicemistrzostwo Polski na dystansie o połowę krótszym oraz brąz na 200 metrów stylem zmiennym. Na co dzień trenuje w Wodniku 29 Tychy pod okiem trenera Marka Mroza. Ten duet przygotował bardzo wysoką formę na zawody kończące cykl Arena Grand Prix Polski. Efektem tego był fantastyczny start w Lublinie, gdzie pobity został rekord Polski. Forma Dawida Wiekiery idzie w górę i w Budapeszcie może powalczyć o historyczny sukces, choć jest dopiero na początku swojej zawodowej kariery. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...