STS KOD PROMOCYJNY

Polski jacht WindWhisper wygrał legendarne regaty The Ocean Race w klasie VO65

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaŻeglarstwoPolski jacht WindWhisper wygrał legendarne regaty The Ocean Race w klasie VO65

Stało się! Załoga polskiego jachtu WindWhisper Racing Team wygrała prestiżowe i legendarne regaty The Ocean Race. Polska jednostka okazała się najlepsza w klasie VO65 i zwycięstwo przypieczętowała w Genui. Na ostatnim odcinku z holenderskiej Hagi do Włoch jacht prowadzony był przez skipera Nowozelandczyka Daryla Wislanga. Liczna polska załoga udowodniła wysokie umiejętności żeglarskie i do Genui po sprinterskim etapie przypłynęła z przewagą ponad 100 mil morskich nad kolejnymi jednostkami. 

Pierwsze polskie zwycięstwo w The Ocean Race

Bez wątpienia historia pisze się na naszych oczach. Wszystko dlatego, że wygrana WindWhisper Racing Team to pierwsze zwycięstwo jachtu pod polską banderą w regatach The Ocean Race. Uznawane są one za jedne z najbardziej prestiżowych na całym świecie. Jacht WindWhisper jako jednostka klasy VO65 rywalizowała na trzech etapach sprinterskich. 

Do ostatniego etapu z Hagi do Genui załoga ruszała na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej. We Włoszech tylko potwierdziła swoją klasę. Przypłynęła na metę najszybciej i ze zdecydowaną przewagą wygrała klasyfikację The Ocean Race Sprint Cup. Co ciekawe, na ostatnim odcinku polski jacht wyprzedził jednostki klasy IMOCA, które rywalizowały w okołoziemskich regatach The Ocean Race i cechują się znacznie lepszymi osiągami na wodzie. 

Ostatni odcinek to prawdziwy popis

Trzeci etap The Ocean Race Sprint Cup z Hagi do Genui był najdłuższy. Przed nim w załodze polskiego jachtu doszło do zmiany skipera. Hiszpana Pablo Arrarte zastąpił Nowozelandczyk Daryl Wislang. Nie wpłynęło to na osiągane przez WindWhisper wyniki. Polski jacht ponownie był najszybszy i na linię mety wpłynął z przewagą ponad 100 mM nad resztą stawki. Od startu 15 czerwca w Hadze do finiszu 26 czerwca w Genui WindWhisper był na prowadzeniu. Dzięki temu jacht oraz jego załoga na zawsze zapiszą się w historii polskiego żeglarstwa. 

Kto znalazł się w zwycięskiej załodze?

Poniżej lista wszystkich członków załogi WindWhisper Racing Team wraz z ich funkcjami na pokładzie. 

Pablo Arrarte – skipper (podczas etapów 1 i 2)

Daryl Wislang – skipper (podczas etapu 3)

Liz Wardley

Aksel Magdahl – nawigator

Stanisław Bajerski

Arianne van de Loosdrecht

Mateusz Gwóźdź

Gemma Jones

Phil Harmer

Robbie Kane

Thomas Rouxel

Szymon Cierzan

Kacper Gwóźdź

Marcin Sutkowski

Neal McDonald

Antonio Cuervas-Mons

Magdalena Kwaśna

Guillermo Altadill Fischer

Kinga Łoboda

Tomasz Piotrowski – reporter pokładowy

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...