Polski jacht WindWhisper wygrał legendarne regaty The Ocean Race w klasie VO65

Strona głównaŻeglarstwoPolski jacht WindWhisper wygrał legendarne regaty The Ocean Race w klasie VO65

Stało się! Załoga polskiego jachtu WindWhisper Racing Team wygrała prestiżowe i legendarne regaty The Ocean Race. Polska jednostka okazała się najlepsza w klasie VO65 i zwycięstwo przypieczętowała w Genui. Na ostatnim odcinku z holenderskiej Hagi do Włoch jacht prowadzony był przez skipera Nowozelandczyka Daryla Wislanga. Liczna polska załoga udowodniła wysokie umiejętności żeglarskie i do Genui po sprinterskim etapie przypłynęła z przewagą ponad 100 mil morskich nad kolejnymi jednostkami. 

Pierwsze polskie zwycięstwo w The Ocean Race

Bez wątpienia historia pisze się na naszych oczach. Wszystko dlatego, że wygrana WindWhisper Racing Team to pierwsze zwycięstwo jachtu pod polską banderą w regatach The Ocean Race. Uznawane są one za jedne z najbardziej prestiżowych na całym świecie. Jacht WindWhisper jako jednostka klasy VO65 rywalizowała na trzech etapach sprinterskich. 

Do ostatniego etapu z Hagi do Genui załoga ruszała na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej. We Włoszech tylko potwierdziła swoją klasę. Przypłynęła na metę najszybciej i ze zdecydowaną przewagą wygrała klasyfikację The Ocean Race Sprint Cup. Co ciekawe, na ostatnim odcinku polski jacht wyprzedził jednostki klasy IMOCA, które rywalizowały w okołoziemskich regatach The Ocean Race i cechują się znacznie lepszymi osiągami na wodzie. 

Ostatni odcinek to prawdziwy popis

Trzeci etap The Ocean Race Sprint Cup z Hagi do Genui był najdłuższy. Przed nim w załodze polskiego jachtu doszło do zmiany skipera. Hiszpana Pablo Arrarte zastąpił Nowozelandczyk Daryl Wislang. Nie wpłynęło to na osiągane przez WindWhisper wyniki. Polski jacht ponownie był najszybszy i na linię mety wpłynął z przewagą ponad 100 mM nad resztą stawki. Od startu 15 czerwca w Hadze do finiszu 26 czerwca w Genui WindWhisper był na prowadzeniu. Dzięki temu jacht oraz jego załoga na zawsze zapiszą się w historii polskiego żeglarstwa. 

Kto znalazł się w zwycięskiej załodze?

Poniżej lista wszystkich członków załogi WindWhisper Racing Team wraz z ich funkcjami na pokładzie. 

Pablo Arrarte – skipper (podczas etapów 1 i 2)

Daryl Wislang – skipper (podczas etapu 3)

Liz Wardley

Aksel Magdahl – nawigator

Stanisław Bajerski

Arianne van de Loosdrecht

Mateusz Gwóźdź

Gemma Jones

Phil Harmer

Robbie Kane

Thomas Rouxel

Szymon Cierzan

Kacper Gwóźdź

Marcin Sutkowski

Neal McDonald

Antonio Cuervas-Mons

Magdalena Kwaśna

Guillermo Altadill Fischer

Kinga Łoboda

Tomasz Piotrowski – reporter pokładowy

Gotowi na Sport Google News OBSERWUJ NAS W GOOGLE NEWS, ABY BYĆ NA BIEŻĄCO!

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Gdzie grają na najwyższym poziomie? Oto wyniki rankingu „Sporty drużynowe – najlepsze miasta w Polsce”!

Polacy lubią sportowe emocje i rozgrywki na najwyższym poziomie. Postanowiliśmy przyjrzeć się najpopularniejszym dyscyplinom drużynowym w Polsce i sprawdzić, w których polskich miasta gra...

Zuzanna Bednarz w finale debla w turnieju ITF W15 w Szarm el-Szejk

Zuzanna Bednarz osiągnęła kolejny sukces w swojej karierze. Młoda Polka dotarła do finału turnieju deblowego rangi TF W15 w egipskim Szarm el-Szejk. Zuzanna Bednarz...