STS KOD PROMOCYJNY

Ponad 75 milionów dla Rakowa, Legii i Lecha! Ekstraklasa pochwaliła się wpłatami do klubów

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaPiłka nożnaEkstraklasaPonad 75 milionów dla Rakowa, Legii i Lecha! Ekstraklasa pochwaliła się wpłatami...

Ekstraklasa opublikowała podział pieniędzy dla za sezon 2022/23. Kluby otrzymały 240 mln zł w sezonie 2022/2023, czyli o 10 mln zł więcej niż zakładał początkowy budżet. Dodatkowo drużyny otrzymały też z ligi ponad 2,5 mln zł w formie barterów.

W najbliższych latach jeszcze więcej kasy w Ekstraklasie

W sezonie 22/23 mistrzem został Raków Częstochowa, wicemistrzem Legia Warszawa, a trzecie miejsce zajął Lech Poznań. Dokładnie taka sama kolejność jest jeśli chodzi o wpływy finansowe. Najwięcej pieniędzy z ligi trafiło do mistrza Polski Rakowa Częstochowa (27,63 mln zł), Legii Warszawa (26,46 mln zł) oraz Lecha Poznań (22,58 mln zł). Ponadto aż 11 klubów spośród 18 uczestniczących w rozgrywkach otrzymało wpłaty przekraczające 10 mln zł.

Miniony sezon został już w pełni rozliczony, a wszystkie środki zostały klubom wypłacone. W najbliższych latach kwota do podziału skokowo wzrośnie, bo od lipca zacznie obowiązywać nowy, rekordowy kontrakt z CANAL+ o wartości 1,2 mld zł. Będzie on o 30% większy od dotychczasowych umów z nadawcami. Należy jednak pamiętać, że na środki wypłacane klubom składają się także przychody z innych źródeł, w tym z umów sponsorskich

Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy SA

Podział wpływów dla klubów Ekstraklasy

Jak owe niemal ćwierć miliona złotych zostało rozdysponowane dla poszczególnych klubów? Zgodnie z obowiązującym podziałem 44% łącznej puli stanowiła kwota stała, w ramach której do każdego z klubów trafiło ok. 5,87 mln zł. Kolejnymi kluczowym kategoriami wypłat były wynik sportowy, czyli miejsce w sezonie 2022/23 (18,5% puli) oraz premia dla czterech drużyn reprezentujących Ekstraklasę w europejskich pucharach (14%). Te środki otrzymały: Raków, Legia, Lech i Pogoń. Kolejnym kryterium podziału środków było też miejsce w rankingu historycznym, obejmujące klasyfikację sportową klubów w ostatnich pięciu latach, poprzedzających bieżący sezon rozgrywkowy. Jest ona określana z uwzględnieniem wag przypisywanych każdemu z sezonów – najwyższą ma ostatni wynik, a najstarszy uwzględniany w rankingu najniższą. Pula za ranking historyczny wyniosła 48 mln zł (20%), a największe wypłaty z tego tytułu zainkasowały Legia i Pogoń. Decyzją klubów od sezonu 2023/24 Ekstraklasy zmniejszy się, z 20% do 14%, procentowy udział wypłat z tego tytułu na korzyść zwiększenia kwoty dzielonej po równo, która będzie stanowić połowę całej puli.

W nie tak dawno zakończonym sezonie najwyższej klasy rozgrywkowej w ramach kwoty stałej 18 mln zł otrzymały kluby z przeznaczeniem na finansowanie szkolenia dzieci i młodzieży – po 1 mln zł każdy klub, a kolejne 6 mln zł zasiliło program Pro Junior System. Ta kwota została rozdzielona między siedem klubów Ekstraklasy, z czego najwięcej otrzymały Zagłębie Lubin (1,95 mln zł), Lech Poznań (1,35 mln zł) oraz Legia Warszawa (1,05 mln zł).

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy