Katastrofa Lecha Poznań w el. Ligi Mistrzów

Strona głównaPiłka nożnaEkstraklasaKatastrofa Lecha Poznań w el. Ligi Mistrzów

Fatalnie w eliminacjach do Ligi Mistrzów wypadli piłkarze Lecha Poznań. Odpadli już w pierwszej rundzie po kompromitującej porażce z azerskim Karabachem Agdam. W stolicy Azerbejdżanu Baku mistrz Polski był bez szans i przegrał 1:5, mimo że rozpoczął od prowadzenia już w 19. sekundzie meczu. Później było już tylko gorzej i Lechitom pozostanie walka o możliwość gry w Lidze Europy.

Świetny początek. Reszta do zapomnienia

Zawodnicy Lecha Poznań przystępowali do pojedynku rewanżowego w dobrych nastrojach. Choć kilka dni wcześniej przegrali mecz o Superpuchar Polski z Rakowem Częstochowa, to jednak ważniejsze było dla nich zwycięstwo w pierwszym meczu z Karabachem 1:0. Utrzymanie tej przewagi pozwoliłoby Poznaniakom awansować do drugiej rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Mecz w Baku rozpoczął się najlepiej jak mógł. Już w 19. sekundzie Joao Amaral wykorzystał błąd obrony gospodarzy i wyprowadził w uliczkę Kristoffera Velde. Ten strzelił mocno i precyzyjnie, a piłka zatrzepotała w siatce po odbiciu od poprzeczki. W dwumeczu było 2:0, a Lech wydawał się być w komfortowej sytuacji. Niestety najgorsze miało dopiero nadejść.

Katastrofa Lecha Poznań

Jeszcze przed przerwą Karabach Agdam zdołał wyrównać wynik dwumeczu. Najpierw po nieco przypadkowej akcji bramkę w 14. minucie zdobył Kady Borges, a w 42. minucie poważny błąd bramkarza Lecha Artura Rudko wykorzystał Filip Ozobić. Gospodarze podbudowani dwoma bramkami ruszyli do ataków w drugiej połowie. Bramkę na 3:1 po stałym fragmencie gry zdobył Kevin Medina, jednak padła ona z wyraźnego spalonego. Nie powinna zostać uznana. Nie zmienia to jednak faktu, że kolejny fatalny i bolesny w skutkach błąd popełnił Rudko, który tego dnia nie był dobrze dysponowany.

Wynik 1:3 sprawiał, że Lechici znaleźli się poza burtą eliminacji Ligi Mistrzów. Niestety podopiecznych Johna van den Broma nie było stać na żadną odpowiedź. Byli bezradni w starciu z azerskim zespołem, a efektem tego były dwie kolejne bramki dla gospodarzy. Do siatki trafiali jeszcze Kady Borges (po raz drugi) oraz Abbas Husejnow. Przed graczami Lecha Poznań początek rozgrywek Ekstraklasy oraz gra w II rundzie eliminacji Ligi Europy.

Karabach Agdam – Lech Poznań 5:1 (2:1)