STS KOD PROMOCYJNY

Kluby zaufały polskim piłkarzom z niższych lig. Najciekawsze transfery na szczeblu centralnym

Autor: Joanna Sobczykiewicz
Strona głównaPiłka nożnaKluby zaufały polskim piłkarzom z niższych lig. Najciekawsze transfery na szczeblu centralnym

Początek roku to emocjonujący czas dla kibiców piłki nożnej w Europie. W Polsce okienko transferowe zostało już zamknięte. Byliśmy świadkami kilkunastu sensacyjnych i ogromnych roszad w zespołach. Mamy za sobą również pierwsze, wiosenne kolejki w Ekstraklasie, 1. i 2. lidze. Kilka klubów zdecydowało się ściągnąć zawodników, którzy jesienią występowali na czwartym poziomie rozgrywkowym. Czy się to opłaci? Czas pokaże.

Artur Amroziński (Lechia Tomaszów Mazowiecki -> Korona Kielce)

Pierwszoligowa Korona Kielce, która aspiruje do awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej, podpisała kontrakt z 23-letnim napastnikiem Arturem Amrozińskim. Piłkarz do tej pory występował głównie w 3. lidze. Do kieleckiej ekipy przyszedł z Lechii Tomaszów Mazowiecki, dla której jesienią strzelił 11 goli w 17 meczach. Zawodnik mocno przepracował okres przygotowawczy, czego potwierdzeniem był debiut już w pierwszym, wiosennym meczu Korony w 1. lidze przeciwko Stomilowi Olsztyn. Amroziński dostał od trenera nieco ponad kwadrans na zaprezentowanie swoich umiejętności.

Jestem bardzo szczęśliwy, że Korona zainteresowała się mną ponownie. Otrzymana szansa wiele dla mnie znaczy i będę się starał z całych sił, by dać tej drużynie jak najwięcej

Artur Amroziński dla oficjalnej strony Korony

Kamil Włodyka (Elana Toruń -> Pogoń Siedlce)

Kamil Włodyka to najstarszy, ale też i najbardziej doświadczony piłkarz w naszym zestawieniu. W swoim piłkarskim CV ma występy w takich klubach jak Ruch Chorzów, Znicz Pruszków czy Garbarnia Kraków. Jesienią reprezentował barwy Elany Toruń, do której trafił z Kotwicy Kołobrzeg. Musimy przyznać, że 27-latek miał ogromnego pecha, ponieważ toruński klub zmagał się z wieloma problemami natury finansowo-organizacyjnej i pod koniec 2021 roku ogłosił upadek, a zawodnicy otrzymali wolną rękę na poszukiwanie nowych pracodawców. Włodyka trafił do drugoligowej Pogoni Siedlce, która zimą również borykała się z ogromnymi problemami i do końca nie było wiadomo, czy w ogóle wystartuje w rozgrywkach. Aktualnie sytuacja siedlczan jest nieco bardziej stabilna, a pomocnik zdążył już rozegrać w barwach nowego zespołu pełne spotkanie. Był to mecz Pogoni z Olimpią Elbląg (1:1).

Jakub Świeciński (Elana Toruń -> Motor Lublin)

20-latek z Warszawy pamięta jeszcze czasy, gdy Elana Toruń występowała w 2. lidze. Spotkał go jednak podobny los, jak wspomnianego wcześniej Włodykę. Pomocnik dostał od władz toruńskiego klubu wolną rękę na poszukiwanie innego pracodawcy po upadku klubu i tak trafił do Motoru Lublin. Świeciński zadebiutował w nowym zespole już w pierwszej kolejce rozgrywanej na wiosnę. Wyszedł w pierwszym składzie, a jego drużyna pokonała (2:1) Hutnik Kraków.

Bardzo się cieszę, że pozyskaliśmy Świecińskiego, bo chcieliśmy to już zrobić zeszłego lata, ale nie dogadaliśmy się wtedy z Elaną Toruń. Kuba to bardzo wszechstronny zawodnik, a przede wszystkim młodzieżowiec

Marek Saganowski dla oficjalnej strony Motoru

Jakub Głaz (KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski -> KKS 1925 Kalisz)

To kolejny przykład zawodnika, który opuścił tonący statek. Z trzecioligowego KSZO zimą odeszło wielu wartościowych piłkarzy, w tym właśnie Głaz. 23-letni obrońca znalazł się na celowniku wielu klubów, jednak ostatecznie zdecydował się na KKS Kalisz. Oficjalnie do nowego zespołu dołączył 22 lutego, a tydzień później zadebiutował w jego barwach w oficjalnym spotkaniu. Rozegrał pełne 90 minut przeciwko walczącej o awans do 1. ligi Stali Rzeszów. Jego KKS uległ zespołowi z Podkarpacia (3:4).

Powyższe zestawienie pokazuje, że nawet zespoły z czołówki tabeli (Korona, Motor) nie boją się sięgać po wyróżniających się zawodników z niższych lig. Dla wielu piłkarzy przejście do klubu z centralnego szczebla rozgrywkowego jest ogromną szansą na zaprezentowanie swoich umiejętności szerszej publiczności i skautom w całym kraju. Nie jest tajemnicą, że kluby wzajemnie się podglądają i śledzą, w jakiej sytuacji znajdują się ich rywale. Nie mówimy tu tylko o wynikach z boiska, lecz także o finansach i względach pozasportowych. Najlepszym (i najtańszym) rozwiązaniem jest zaproponowanie umowy wolnemu zawodnikowi lub takiemu, który zastanawia się nad rozwiązaniem kontraktu z dotychczasowym pracodawcą ze względu na zaległości finansowe. Piłkarze, których wymieniliśmy, już otrzymali szansę w nowych klubach. To od nich zależy, czy ją wykorzystają.

Joanna Sobczykiewicz
Joanna Sobczykiewicz
Cześć! Sport jest obecny w moim życiu od wielu lat, a od 2021 roku mogę pochwalić się tytułem absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku Zarządzania w Turystyce i w Sporcie. Interesuję się piłką nożną — zwłaszcza polskimi ligami, tenisem oraz Formułą 1. Biegle mówię w języku hiszpańskim, a na swoim koncie mam wiele przeprowadzonych wywiadów m.in. z Igorem Angulo i Juanem Ramonem Rochą.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...