Korona Kielce awansowała do Ekstraklasy

Autor: Joanna Sobczykiewicz
Strona głównaPiłka nożnaEkstraklasaKorona Kielce awansowała do Ekstraklasy

Baraże w piłkarskiej 1. lidze okazały się strzałem w dziesiątkę. Nie brakowało emocji i zwrotów akcji, jednak ostatecznie to kibice Korony Kielce mogą cieszyć się z awansu do Ekstraklasy. Dla klubu z województwa świętokrzyskiego jest to powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej po dwóch latach.

Emocjonujące baraże

Miedź Legnica i Widzew Łódź to zespoły, które wywalczyły bezpośredni awans do Ekstraklasy, natomiast ekipy z miejsc 3-6 rozgrywały baraże, które miały wyłonić ostatniego finalistę, a zarazem beniaminka najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce w sezonie 2022/23. W pierwszych meczach Arka Gdynia podjęła Chrobrego Głogów, a Korona Kielce zmierzyła się z Odrą Opole.

Już na tym etapie nie brakowało sensacji, ponieważ jednym z głównych faworytów do awansu była Arka, zajmująca trzecią lokatę. Chrobry pokonał jednak „Arkowców”, a Korona pewnie wygrała z Odrą, w związku z tym mecz finałowy pomiędzy tymi ekipami miał odbyć się w Kielcach – mieście drużyny, która była wyżej w tabeli po 34. kolejkach 1. ligi.

Korona ponownie w Ekstraklasie

Korona Kielce wraca do Ekstraklasy po dwóch latach nieobecności. W sezonie 2019/2020 spadła z niej, zajmując 15. miejsce i gromadząc 35 punktów, czyli aż o 10 mniej niż Wisła Kraków, która była ostatnim zespołem, mającym utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Mecz kieleckiej Korony z Chrobrym Głogów zgromadził na stadionie wielu fanów. Dawno nie było takiej frekwencji na Suzuki Arena, a trybuny wypełniły się prawie do ostatniego miejsca. Doping okazał się ogromnym wsparciem dla zawodników gospodarzy, którzy wyszli na prowadzenie w 18. minucie, lecz na przerwę schodzili przy wyniku 1:2. W ciągu zaledwie minuty losy kielczan zmieniły się o 180 stopni, bo do wyrównania doprowadził Mikołaj Lebedyński, a 60 sekund później Michał Rzuchowski wyprowadził Chrobrego na prowadzenie.

Kibice nie opuścili swojego zespołu i dodali mu motywację do odrobienia strat. Jednym z bohaterów okazał się Adam Frączczak, który wykorzystał rzut karny i ustanowił wynik na 2:2. Do rozstrzygnięcia losów spotkania niezbędna okazała się dogrywka. Gdy dobiegała końca i większość była przekonana o tym, że za chwilę czeka ich seria jedenastek, Jacek Kiełb trafił na 3:2 dla gospodarzy, zapewniając im upragniony awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Kto zagra w przyszłym sezonie w Ekstraklasie?

Mecz Korony Kielce z Chrobrym rozstrzygnął losy ostatniego, wolnego miejsca w Ekstraklasie na sezon 2022/23. Oto jak prezentuje się pełna lista ekip, które zobaczymy w przyszłym sezonie na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce: