Pozycja skrzydłowego w piłce nożnej ma bardzo duże znaczenie. Grają na niej zawodnicy, którzy imponują szybkością, dryblingiem i wytrzymałością fizyczną. Ich zadanie polega na rozrywaniu szeregów obronnych rywala i dogrywaniu do napastników. Wielu z prawoskrzydłowych imponuje skutecznością i regularnie wpisuje się na listę strzelców. Kto należy do grona najlepszych skrzydłowych? Oto nasz ranking wyróżniających się prawych skrzydłowych w 2025 roku.
Najlepsi prawi skrzydłowi
Obecnie skrzydłowi należą do najwyżej wycenianych graczy na świecie. W czołowych klubach nie brakuje prawdziwych gwiazd światowego formatu. W historii piłki nożnej również ich nie brakowało. Współcześni piłkarze oraz młodzi adepci futbolu mają kogo naśladować. Do grona najlepszych zawodników na pozycji prawoskrzydłowego w historii należeli m.in.: Garrincha, George Best, Stanley Matthews, Gareth Bale, Luis Figo, Arjen Robben, David Beckham, Jimmy Johnstone, Eden Hazard. Po woli ze sceny schodzą już takie gwiazdy światowej piłki nożnej, jak m.in.: Lionel Messi, Angel Di Maria, Pedro, Carlos Vela czy Dusan Tadić. Mają jednak godnych następców.
Kto z obecnych piłkarzy dołączy do tego grona i przez dziesiątki lat będzie wymieniany jednym tchem wśród najlepszych z najlepszych? Jest przynajmniej kilku kandydatów. Poniżej lista najwyżej wycenianych piłkarzy, którzy na co dzień występują na pozycji prawego skrzydłowego.
- Lamine Yamal (FC Barcelona, Hiszpania) – 180 mln euro
- Bukayo Saka (Arsenal, Anglia) – 150 mln euro
- Phil Foden (Manchester City, Anglia) – 140 mln euro
- Rodrygo (Real Madryt, Brazylia) – 100 mln euro
- Michael Olise (Bayern Monachium, Francja) – 65 mln euro
- Savinho (Brazylia, Manchester City) – 55 mln euro
- Pedro Neto (Portugalia, Chelsea) – 55 mln euro
- Ousmane Dembele (Francja, PSG) – 55 mln euro
- Mohamed Salah (Egipt, Liverpool) – 55 mln euro
- Estevao (Brazylia, Palmeiras) – 50 mln euro
- Mohammed Kudus (Ghana, West Ham United) – 50 mln euro
- Brennan Johnson (Walia, Tottenham) – 50 mln euro
- Bryan Mbeumo (Kamerun, FC Brentford) – 50 mln euro
- Christian Pulisic (USA, AC Milan) – 50 mln euro
- Jeremie Frimpong (Holandia, Bayer Leverkusen) – 50 mln euro
- Arda Guler (Turcja, Real Madryt) – 45 mln euro
- Jarod Bowen (Anglia, West Ham United) – 45 mln euro
- Leroy Sane (Niemcy, Bayern Monachium) – 45 mln euro
- Maghnes Akliouche (Francja, AS Monaco) – 40 mln euro
- Johan Bakayoko (Belgia, PSV Eindhoven) – 40 mln euro
Na powyższej liście nie brakuje prawdziwych gwiazd. Przykładowo Lamine Yamal w ubiegłym roku poprowadził Hiszpanię do tytułu mistrza Europy. Wydaje się, że wśród tych graczy są realni kandydaci do zdobycia Złotej Piłki w najbliższych latach. Warto śledzić ich kariery z zapartym tchem.
Jak w porównaniu z najlepszymi wypadają Polacy? W historii reprezentacji Polski nie brakowało uznanych zawodników, którzy grali na prawym skrzydle. Sztandarowym przykładem jest Jakub Błaszczykowski, który z powodzeniem grał też m.in. z Borussii Dortmund, z którą doszedł do finału Ligi Mistrzów. Obecnie wśród najwyżej wycenianych polskich piłkarzy na te pozycji znajdują się: Przemysław Frankowski (RC Lens) Michał Skóraś (Club Brugge), Dominik Marczuk (Real Salt Lake City), Konrad Michalak (Zamalek SC), Mateusz Szczepaniak (Legia Warszawa).
Sprawdź też:
- najlepsi strzelcy Premier League
- najlepsi strzelcy Bundesligi
- najlepsi strzelcy Ligue 1
- jaki jest najlepszy klub na świecie
- jaki jest najgorszy klub na świecie
- kto jest najlepszym piłkarzem na świecie
- najlepsi bramkarze na świecie
Wschodzące gwiazdy
Poza uznanymi zawodnikami warto zwrócić uwagę na młodych piłkarzy. Na potrzeby tego artykułu prześledziliśmy dotychczasowe osiągnięcia oraz szacunkową wartość piłkarzy poniżej 20. roku życia, których wiodącą pozycją jest prawe skrzydło. W tym gronie nie brakuje graczy ze ścisłego topu, którzy już zaznaczyli swoją obecność w piłce nożnej. Oto lista TOP 20 zawodników poniżej 20. roku życia (stan na 30.01.2025), którzy grają na prawym skrzydle i są wschodzącymi gwiazdami piłki nożnej.
- Lamine Yamal (FC Barcelona, Hiszpania) – 180 mln euro
- Estevao (Brazylia, Palmeiras) – 50 mln euro
- Arda Guler (Turcja, Real Madryt) – 45 mln euro
- Geovany Quenda (Portugalia, Sporting) – 30 mln euro
- Luis Guilherme (Brazylia, West Ham United) – 22 mln euro
- Tyler Dibling (Anglia, Southampton) – 22 mln euro
- Roger (Portugalia, SC Braga) – 15 mln euro
- Malick Yalcouye (Mali, Sturm Graz) – 13 mln euro
- Rayan (Brazylia, Vasco Da Gama) – 10 mln euro
- Gianluca Prestianni (Argentyna, Benfica) – 10 mln euro
- Ben Doak (Szkocja, Middlesbrough) – 10 mln euro
- Assane Diao (Hiszpania, Como) – 9 mln euro
- Roony Bardghji (Szwecja, FC Kopenhaga) – 9 mln euro
- Sindre Walle Egeli (Norwegia, Nordsjaelland) – 7 mln euro
- Nathan Fernandes (Brazylia, Gremio) – 6 mln euro
- Adam Daghi (Norwegia, RB Salzburg) – 5 mln euro
- Alisson (Brazylia, Atletico Mineiro) – 4,5 mln euro
- Keny Arroyo (Ekwador, Independiente) – 4 mln euro
- Matheus Goncalves (Brazylia, Flamengo) – 4 mln euro
- Bruno Durdov (Chorwacja, Hajduk Split) – 3,5 mln euro
Wielu z tych młodych zawodników na co dzień gra jeszcze w mniejszych klubach oraz w słabszych ligach. Warto jednak monitorować ich kariery, ponieważ już teraz są wyceniani na miliony euro i imponują swoimi umiejętnościami. Nie jest wykluczone, że po niektórych z nich już niedługo zgłoszą się kluczowe zespoły na świecie. Wschodzące gwiazdy piłki nożnej są w cenie.
Polacy również mają swoje nadzieje. W mediach pojawiają się już informacje o młodych zawodnikach, którzy przejawiają nietuzinkowe umiejętności i mają potencjał. Niektórzy z nich regularnie są powoływani do młodzieżowych reprezentacji Polski. W tym gronie znajdują się przede wszystkim: Mateusz Szczepaniak (Legia Warszawa), Jan Faberski (Ajax Amsterdam), Szymon Lyczko (Stal Rzeszów), Jakub Jędrasik (Legia Warszawa), Oskar Zawada i Szymon Szkliński (obaj Odra Opole), Aleksander Tobolik (Górnik Zabrze). Kto wie, czy w przyszłości jeden z nich nie trafi do reprezentacji Polski i nie trafią do mocnych europejskich zespołów.