Młodzi Polacy wygrali ostatni mecz grupowy na ME

Strona głównaPiłka ręcznaReprezentacje Polski w piłce ręcznejMłodzi Polacy wygrali ostatni mecz grupowy na ME

Reprezentanci Polski w piłce ręcznej do lat 20. wygrali swój ostatni mecz grupowy na tegorocznych Mistrzostwach Europy w Portugalii. Na zakończenie wygrali 32:26 z mocnymi Norwegami i zajęli trzecie miejsce w grupie A. Niestety nie dało im to awansu do ćwierćfinału. Z grupy do fazy pucharowej awansowali Portugalczycy i Hiszpanie, a Polacy powalczą o zajęcia jak najwyższego miejsca i utrzymanie się w elicie na kolejne lata.

Stawką punkty w walce o miejsca 9-16

Jeszcze przed rozpoczęciem meczu wiadomo było, że ani Polacy, ani Norwegowie nie mają szans na wywalczenie awansu do ćwierćfinału Mistrzostw Europy u-20. Mimo tego nie było to spotkanie o przysłowiową pietruszkę. Stawką tego meczu były cenne punkty, które przejdą do kolejnej rundy, gdzie Polacy i Norwegowie będą walczyć o miejsca 9-16. To o tyle istotne, że najsłabsze zespoły pożegnają się z elitą i w przyszłych Mistrzostwach Europy do lat. 20 będą grały w niższej dywizji.

Spotkanie rozpoczęło się od prowadzenia Polaków. Wyszli na kilka punktów przewagi i wydawali się kontrolować widowisko. Kluczowa była dobra gra w obronie. Tam, gdzie nie dawali rady obrońcy, to dwoił się i troił w bramce Jakub Ałaj. Podopieczni Zygmunta Kamysa stopniowo budowali przewagę i w pewnym momencie na tablicy wyników było już 14:8. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 15:10.

Utrzymanie przewagi po przerwie

Po przerwie Polacy utrzymali przewagę. Od początku ruszyli z animuszem i ich prowadzenie rosło. W pewnym momencie było już 24:16 i było wiadomo, że w tym meczu nic złego biało-czerwony już się nie przytrafi. Dograli mecz do końca i zakończyli go premierowym zwycięstwem na tegorocznym turnieju. Wraz z końcowym gwizdkiem sędziego na tablicy wyników było 32:26.

Norwegia – Polska 26:32 (10:15)

Walka o pozostanie w elicie

To cenne zwycięstwo w perspektywie walki Polaków o pozostanie w elicie na kolejny turniej. Zwycięstwo z Norwegami zostanie zapisane do dalszej fazy, gdzie będzie toczona rywalizacja o miejsca 9-16. Oprócz Polaków i Norwegów w walce o utrzymanie zagrają jeszcze: Słowenia, Wyspy Owcze, Chorwacja, Czarnogóra, Włochy i Islandia. Do ćwierćfinałów awansowały: Hiszpania, Portugalia, Dania, Węgry, Szwecja, Francja, Niemcy i Serbia.