MMTS Kwidzyn po kilkunastu latach znów w pucharach

Autor
Strona głównaPiłka ręcznaLE piłkarzy ręcznychMMTS Kwidzyn po kilkunastu latach znów w pucharach

Po 12. latach nieobecności do europejskich pucharów wraca MMTS Kwidzyn. Czwarty zespół ubiegłego sezonu PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych złożył akces do gry w Lidze Europejskiej. Zajęte miejsce w lidze uprawnia zespół do startu w eliminacjach tych rozgrywek, jednak nie jest wykluczone, że Kwidzynianie awansują bezpośrednio do fazy grupowej. Byłoby to największe europejskie wyzwanie w historii tego klubu. W rozgrywkach Ligi Europejskiej piłkarzy ręcznych zagra także KS Azoty Puławy. 

Czy MMTS Kwidzyn zagra od razu w fazie grupowej?

Sytuacja jest dynamiczna i wciąż nie wiadomo, czy MMTS Kwidzyn zgodnie z pierwotną decyzją zagra w kwalifikacjach Ligi Europejskiej, czy jednak otrzyma dziką kartę uprawniającą do udziału w fazie grupowej. Prezes klubu Robert Olszewski potwierdził, że przedstawiciele MMTS Kwidzyn zgłosili się do pucharów, ponieśli niezbędne koszty oraz wypełnili dokumentację. Teraz przyszło im czekać na decyzję władz EHF. W najgorszym wypadku zagrają w eliminacjach, a w najlepszym awansują bezpośrednio do fazy grupowej, gdzie występować ma KS Azoty Puławy. 

Powrót do pucharów po 12. latach

Niezależnie od końcowej decyzji dla zespołu MMTS Kwidzyn będzie to powrót do europejskich pucharów po 12. latach. Ostatni raz grali w Europie w 2010 roku, kiedy dotarli nawet do finału Challenge Cup. Rozgrywki te są najsłabiej obsadzone wśród wszystkich pucharów w piłce ręcznej, jednak dla Kwidzynian tamtejszy finał był sporym sukcesem. Ewentualna gra w fazie grupowej Ligi Europejskiej byłaby dla tego zespołu największym sportowym wyzwaniem w historii. Na tym etapie zagrają mocne zespoły z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Danii itp. 

Transfery przed sezonem

Ostatnie lata dla MMTS Kwidzyn nie są najłatwiejsze. Jeszcze przed poprzednim sezonem klub był na skraju wycofania się z rozgrywek z powodów finansowych. Ostatecznie udało się znaleźć finansowanie na start w PGNiG Superlidze, gdzie zespół zajął wysokie czwarte miejsce. Sytuacja poprawiła się na tyle, że władze złożyły akces o prawo gry w Lidze Europejskiej. Dokonano już pierwszych transferów, w tym ściągnięto do klubu Michała Potocznego. Losy MMTS Kwidzyn w europejskich pucharach w sezonie 2022/23 powinny rozstrzygnąć się w najbliższych dniach. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...