Polska młodzieżówka z awansem na Mistrzostwa Świata u-21 w piłce ręcznej

Strona głównaPiłka ręcznaReprezentacje Polski w piłce ręcznejPolska młodzieżówka z awansem na Mistrzostwa Świata u-21 w piłce ręcznej

Młodzi reprezentanci Polski w piłce ręcznej wywalczyli awans na mistrzostwa świata u-21, które na przełomie czerwca i lipca tego roku odbędą się w Niemczech i w Grecji. Podopieczni Zbigniewa Kamysa zagwarantowali sobie awans w decydującym turnieju rozgrywanym we włoskim Chieti. Biało-czerwoni okazali się tam lepsi od Czechów i Norwegów.

Emocje do samego końca

Polacy trafili do grupy B w turnieju eliminacyjnym do mistrzostw świata u-21. We włoskim Chieti rywalizowali kolejno z Czechami i Norwegami. W pierwszym meczu z naszymi południowymi sąsiadami biało-czerwoni okazali się zdecydowanie lepsi i wygrali 33:25. Jak się później okazało, wysoka wygrana z Czechami była niezwykle istotna w kontekście awansu. Najlepszym zawodnikiem meczu wybrano Filipa Michałowicza, który rzucił aż 8 bramek.

Drugi i decydujący mecz miał miejsce 8 stycznia. Wówczas podopieczni Zbigniewa Kamysa rywalizowali z faworyzowanymi Norwegami. Nasi reprezentanci kapitalnie weszli w to spotkanie i szybko wyszli na prowadzenie 9:3. Później Norwegowie stopniowo odrabiali straty, a pod koniec pierwszej połowy oba zespoły zostały ukarane czerwonymi kartkami. Skrzydłowy Szymon Wiaderny z rzutu karnego trafił w twarz bramkarza rywali, a następnie na parkiecie doszło do przepychanek. Ostatecznie Wiaderny oraz Syvertsen otrzymali po czerwonym kartoniku. W drugiej połowie przewagę zyskali Norwegowie, którzy wyszli już na prowadzenie trzema bramkami. W końcówce Polakom udało się odpowiedzieć, a w ostatniej akcji meczu Marcin Głuszczenko doprowadził do remisu 28:28 i takim wynikiem zakończyło się to spotkanie. Na mistrzostwa świata awansowali Polacy, którzy mieli bilans bramkowy +8. Norwegowie z Czechami wygrali tylko pięcioma bramkami.

Powrót na mundial po 20 latach

Młodzieżówka piłkarzy ręcznych wraca na mistrzostwa świata po 20 latach nieobecności. Ostatni raz biało-czerwoni wystąpili w 2003 roku w Brazylii, gdzie zakończyli zmagania na siódmym miejscu. Czołowymi zawodnikami tamtej kadry byli m.in.: Karol Bielecki, Krzysztof Lijewski, czy też Mariusz Jurkiewicz. Chcielibyśmy, aby obecni reprezentanci młodzieżówki poszli w ich ślady i w przyszłości prowadzili kadrę seniorów do międzynarodowych sukcesów. Mistrzostwa Świata u-21 odbędą się w dniach 20 czerwca – 2 lipca w Niemczech i Grecji.