STS KOD PROMOCYJNY

Kocham sport gram mądrze w STS

Zmiany przed nowym sezonem PGNiG Superligi Kobiet

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPiłka ręcznaZmiany przed nowym sezonem PGNiG Superligi Kobiet

Sezon 2022/23 PGNiG Superligi Kobiet w piłce ręcznej przyniesie spore zmiany. W rozgrywkach udział wezmą dwa zespoły więcej, a liga będzie dzielona na grupy mistrzowską i spadkową. Wśród dodatkowych zespołów znalazło się miejsce dla mistrza Ukrainy, czyli Galiczanki Lwów. To kolejny ukłon w stronę pogrążonych w wojennym chaosie sportowców z Ukrainy, którzy stracili możliwość zawodowego uprawiania sportu w swoim kraju. 

Mistrz Ukrainy w PGNiG Superlidze Kobiet

W rozgrywkach sezonu 2022/2023 będziemy oglądać Galiczankę Lwów. Szczypiornistki tego zespołu mistrzynie Ukrainy. Niestety ich rozgrywki zostały brutalnie przerwane przez najazd rosyjskich wojsk na Ukrainę. W wyniku wojny kontynuowania sportowych wydarzeń było niemożliwe. To sprawiło, że władze Galiczanki zwróciły się z prośbą do władz PGNiG Superligi Kobiet o możliwość zachowania ciągłości gry drużyny i występy w polskiej lidze. Prośba została zaakceptowana i najlepszy kobiecy zespół na Ukrainie w nadchodzącym sezonie będzie rywalizował w najwyższej klasie rozgrywek piłki ręcznej kobiet w Polsce. 

Liga powiększona do 10. zespołów

Liga zostanie powiększona z 8. do 10. zespołów. Poza Galiczanką Lwów znalazło się w niej miejsce także dla KPR Ruchu Chorzów, który zeszły sezon spędził w I lidze. Tam szczypiornistki utytułowanego klubu z Chorzowa skończyły zmagania na drugim miejscu, które nie dawało bezpośredniego awansu. Ten wywalczyły zawodniczki MKS PR URBIS Gniezno. Ostatecznie władze ligi zdecydowały o zwiększeniu składu PGNiG Superligi i znalazło się w niej miejsce dla Chorzowianek. 

Podział na grupy mistrzowską i spadkową

Zeszły sezon rozgrywano na zasadzie rundy pierwszej i rewanżowej, gdzie każdy rywalizował z każdym. W nadchodzącym sezonie format rozgrywek ulegnie modyfikacji. Pierwsza część ligi będzie rozegrana w systemie każdy z każdym, a zespoły zagrają ze sobą dwukrotnie. Następnie liga zostanie podzielona na grupy mistrzowską i spadkową. W pierwszej zagrają drużyny z miejsc 1-6, a w drugiej z miejsc 7-10. 

Zagłębie Lubin broni tytułu

Tytułu zdobytego w sezonie 2021/22 będą broniły szczypiornistki MKS Zagłębie Lubin. Wicemistrzyniami Polski zostały zawodniczki MKS FunFloor Perły Lublin, a trzecie miejsce i brązowe medale wywalczyły piłkarki ręczne KPR Gminy Kobierzyce.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Kocham Sport - Gram mądrze
Kocham sport gram mądrze w STS

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...