Zmiany przed nowym sezonem PGNiG Superligi Kobiet

Strona głównaPiłka ręcznaZmiany przed nowym sezonem PGNiG Superligi Kobiet

Sezon 2022/23 PGNiG Superligi Kobiet w piłce ręcznej przyniesie spore zmiany. W rozgrywkach udział wezmą dwa zespoły więcej, a liga będzie dzielona na grupy mistrzowską i spadkową. Wśród dodatkowych zespołów znalazło się miejsce dla mistrza Ukrainy, czyli Galiczanki Lwów. To kolejny ukłon w stronę pogrążonych w wojennym chaosie sportowców z Ukrainy, którzy stracili możliwość zawodowego uprawiania sportu w swoim kraju. 

Mistrz Ukrainy w PGNiG Superlidze Kobiet

W rozgrywkach sezonu 2022/2023 będziemy oglądać Galiczankę Lwów. Szczypiornistki tego zespołu mistrzynie Ukrainy. Niestety ich rozgrywki zostały brutalnie przerwane przez najazd rosyjskich wojsk na Ukrainę. W wyniku wojny kontynuowania sportowych wydarzeń było niemożliwe. To sprawiło, że władze Galiczanki zwróciły się z prośbą do władz PGNiG Superligi Kobiet o możliwość zachowania ciągłości gry drużyny i występy w polskiej lidze. Prośba została zaakceptowana i najlepszy kobiecy zespół na Ukrainie w nadchodzącym sezonie będzie rywalizował w najwyższej klasie rozgrywek piłki ręcznej kobiet w Polsce. 

Liga powiększona do 10. zespołów

Liga zostanie powiększona z 8. do 10. zespołów. Poza Galiczanką Lwów znalazło się w niej miejsce także dla KPR Ruchu Chorzów, który zeszły sezon spędził w I lidze. Tam szczypiornistki utytułowanego klubu z Chorzowa skończyły zmagania na drugim miejscu, które nie dawało bezpośredniego awansu. Ten wywalczyły zawodniczki MKS PR URBIS Gniezno. Ostatecznie władze ligi zdecydowały o zwiększeniu składu PGNiG Superligi i znalazło się w niej miejsce dla Chorzowianek. 

Podział na grupy mistrzowską i spadkową

Zeszły sezon rozgrywano na zasadzie rundy pierwszej i rewanżowej, gdzie każdy rywalizował z każdym. W nadchodzącym sezonie format rozgrywek ulegnie modyfikacji. Pierwsza część ligi będzie rozegrana w systemie każdy z każdym, a zespoły zagrają ze sobą dwukrotnie. Następnie liga zostanie podzielona na grupy mistrzowską i spadkową. W pierwszej zagrają drużyny z miejsc 1-6, a w drugiej z miejsc 7-10. 

Zagłębie Lubin broni tytułu

Tytułu zdobytego w sezonie 2021/22 będą broniły szczypiornistki MKS Zagłębie Lubin. Wicemistrzyniami Polski zostały zawodniczki MKS FunFloor Perły Lublin, a trzecie miejsce i brązowe medale wywalczyły piłkarki ręczne KPR Gminy Kobierzyce.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Niesamowita pogoń Hurkacza i awans do ćwierćfinału w Montrealu

Hubert Hurkacz w dobrym stylu odwrócił losy pojedynku z Hiszpanem Albertem Ramosem i awansował do ćwierćfinału turnieju ATP 1000 w Montrealu. Polak ma za...

Hurkacz i Zieliński awansowali do ćwierćfinału ATP 1000 w Montrealu

Hubert Hurkacz i Jan Zieliński odnieśli cenne zwycięstwo w turnieju deblowym National Bank Open ATP 1000 w Montrealu. Polska para deblowa pokonała Rohana Bopannę...