Kocham sport gram mądrze w STS

Srebrny medal Uniwersjady i rekord Polski Jana Kałusowskiego na 100 metrów stylem klasycznym

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPływanieSrebrny medal Uniwersjady i rekord Polski Jana Kałusowskiego na 100 metrów stylem...

Reprezentant Polski w pływaniu Jan Kałusowski zdobył srebrny medal 31. Letniej Uniwersjady w Chendgu na dystansie 100 metrów stylem klasycznym. Jednocześnie młody Polak pobił rekord Polski i jako pierwszy Polak w historii na tym dystansie złamał barierę minuty. W finale Uniwersjady popłynął 59.86. Lepszy od niego był tylko reprezentant gospodarzy Haiyang Qin z czasem 58.92. Trzecie miejsce zajął Litwin Andrius Sidlauskas. 

Fenomenalny wynik Jana Kałusowskiego 

Od początku zmagań w Chengdu Jan Kałusowski z zespołu Trójka Łódź czuł się bardzo dobrze. Bez większych problemów przebrnął przez eliminację i zameldował się w półfinale. Tam popłynął w biegu numer dwa. W swoim półfinale zajął drugie miejsce z czasem 1:00.29. Lepszy od niego był Litwin Andrius Sidlauskas z wynikiem 1:00.08. To sprawiało, że Polak zaczął być traktowany jako jeden z faworytów do walki o medal Uniwersjady. 

W wielkim finale młody Polak popłynął najlepiej w karierze. Początek zmagań w jego wykonaniu był jeszcze spokojny. Po 50. metrach zajmował piąte miejsce ze sporą stratą do rywali. Na szczęście finisz był prawdziwym popisem Jana Kałusowskiego. Błyskawicznie pokonywał kolejne metry i niewiele zabrakło, aby sięgnął po złoto. Ostatecznie zajął drugie miejsce i wywalczył srebrny medal 31. Letniej Uniwersjady w Chengdu. Zaledwie o 0,04 sekundy lepszy od niego był Chińczyk Haiyang Qin. Trzecie miejsce i brązowy medal wywalczył Litwin Andrius Sidlauskas, który stracił do Polaka 0,02 sekundy. 

Rekord Polski i złamana bariera minuty 

Za Janem Kałusowskim znakomity start. Osiągnął czas 59.86, co jest nowym rekordem Polski na dystansie 100 metrów stylem klasycznym. Jako pierwszy Polak w historii złamał barierę minuty. Młody pływak wywalczył drugi medal dla biało-czerwonych na pływalni w Chengdu. Dzień wcześniej po złoto sięgnęła męska sztafeta 4×100 metrów stylem dowolnym w składzie Kamil Sieradzki, Dominik Dudys, Mateusz Chowaniec i Jakub Kraska. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Kocham Sport - Gram mądrze
Kocham sport gram mądrze w STS

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Pia Skrzyszowska brązową medalistką Halowych Mistrzostw Świata

Pia Skrzyszowska wywalczyła brązowy medal lekkoatletycznych halowych mistrzostw świata w Glasgow. Młoda Polka świetnie zaprezentowała się w biegu na 60 metrów przez płotki. W...