Strona głównaPływanieZłoto Kamila Sieradzkiego i brąz Mateusza Chowańca na 100 metrów stylem dowolnym

Kamil Sieradzki wywalczył złoty, a Mateusz Chowaniec brązowy medal w pływaniu na dystansie 100 metrów stylem dowolnym podczas 31. Letniej Uniwersjady w Chengdu. Tym samym dwóch biało-czerwonych stanęło na podium tej konkurencji. Kamil Sieradzki ponownie popisał się znakomitym finiszem i wywalczył swój trzeci złoty medal w Chinach. Dla Mateusza Chowańca to drugi krążek, bo wcześniej wywalczył złoto w sztafecie, gdzie płynął m.in. z Sieradzkim.

Spokojny awans Polaków do wielkiego finału

Biało-czerwoni rozpoczęli rywalizację od wyścigów eliminacyjnych. Obaj wystartowali w piątym wyścigu. W nim Mateusz Chowaniec z czasem 49.93 finiszował na drugim miejscu, a Kamil Sieradzki z wynikiem 50.12 był trzeci. Lepiej od nich popłynął Amerykanin Caden Duncan, jednak nasi reprezentanci bez problemów awansowali do półfinałów. Kamil Sieradzki płynął w pierwszym półfinale. Tradycyjnie zaczął spokojnie i na półmetku był jeszcze trzeci. Końcówka należała do niego i wygrał z czasem 49.29. Mateusz Chowaniec płynął w drugim półfinale, gdzie finiszował z czasem 49.33 na drugim miejscu. Obaj Polacy bez większych problemów zameldowali się w wyścigu medalowym.

Dwóch Polaków na podium

Finałowy wyścig na 100 metrów stylem dowolnym to popis Polaków. Po pierwszych 50. metrach Kamil Sieradzki był trzeci, a Mateusz Chowaniec piąty. Finisz jednak należał do pierwszego z nich. Popisał się kapitalną końcówką i sięgnął po swój trzeci złoty medal 31. Letniej Uniwersjady w Chengdu. Na mecie zmierzono mu czas 49.08. Drugie miejsce ze stratą 0,1 sekundy zajął Włoch Giovanni Carraro. Na trzecim miejscu ex aequo uplasowali się Mateusz Chowaniec i Brazylijczyk Lucas Martins Costa Peixoto z czasem 49.34. Dzięki temu obaj wywalczyli brązowe medale. Dla Mateusza Chowańca to drugi medal tegorocznej Uniwersjady, ponieważ wcześniej w sztafecie męskiej sięgnął po złoto.

Reprezentanci Polski w pływaniu na Uniwersjadzie w Chengdu spisują się znakomicie i regularnie zdobywają kolejne medale. Nie jest wykluczone, że powalczą o pobicie swojego najlepszego wyniku medalowego w historii.