STS KOD PROMOCYJNY

Michał Kubiak powiedział pas. Koniec bogatej kariery reprezentacyjnej

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSiatkówkaReprezentacje Polski w siatkówceMichał Kubiak powiedział pas. Koniec bogatej kariery reprezentacyjnej

Po 11. latach gry dla reprezentacji Polski w siatkówce Michał Kubiak podjął decyzję o zakończeniu kariery reprezentacyjnej. Siatkarz występujący na co dzień w japońskim Panasonic Panthers odnosił z naszą kadrą największe sukcesy ostatnich lat, w tym dwukrotnie został mistrzem świata. Od 2015 roku pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski. O swojej decyzji 34-latek poinformował kibiców za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Kariera pełna sukcesów

Bez wątpienia Michał Kubiak był twarzą złotego pokolenia polskich siatkarzy, którzy w ostatnich latach sięgali po wiele międzynarodowych sukcesów. W kadrze grał przez 11 lat, w trakcie których rozegrał 172 mecze. Największe sukcesy siatkarza w kadrze to Mistrzostwo Świata wywalczone dwa razy z rzędu. Polacy z Kubiakiem w składzie wygrywali mundial w 2014 roku w Polsce oraz w 2018 roku na turnieju rozgrywanym we Włoszech i Bułgarii. Ponadto Michał Kubiak ma na koncie trzy brązowe medale mistrzostw Europy, które zdobywał z drużyną w latach 2011, 2019 i 2021. 

Był również członkiem drużyny, która w 2012 roku po raz pierwszy w historii wygrała Ligę Światową, a także zdobywał brąz tej imprezy w 2011 roku. Do największych sukcesów reprezentacyjnych warto zaliczyć również trzy medale Pucharu Świata: dwa razy srebrny w latach 2011 i 2019 oraz brązowy w 2015, a także srebro w 2021 i brąz w 2019 w turnieju Ligi Narodów. 

Indywidualne wyróżnienia

Michał Kubiak bez wątpienia jest charyzmatyczną postacią i jednym z najlepszych siatkarzy ostatnich lat na świecie. Podczas występów w kadrze otrzymywał również wyróżnienia indywidualne. W 2015 roku został wybrany najlepszym przyjmującym Ligi Światowej. Na mistrzostwach świata w 2018 roku znalazł się w najlepszej szóstce turnieju i wybrano go ponownie najlepszym przyjmującym. Taki sam tytuł otrzymał także w 2021 roku podczas występów w Lidze Narodów. Ponadto w 2014 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, a w 2018 roku Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski z rąk prezydenta. 

Kontynuacja kariery klubowej

Po rezygnacji z gry w biało-czerwonych barwach Michał Kubiak skupi się na kontynuacji swojej kariery klubowej. Od kilku lat z dużymi sukcesami występuje w Azji, gdzie obecnie reprezentuje barwy japońskiej drużyny Panasonic Panthers. 

Post Michała Kubiaka o jego rezygnacji z gry w kadrze znajdziecie tutaj. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...