Jakie plany ma siatkarska reprezentacja Polski?

Strona głównaSiatkówkaReprezentacje Polski w siatkówceJakie plany ma siatkarska reprezentacja Polski?

Przed siatkarską reprezentacją Polski bardzo ważny czas. Już 10 maja rozpocznie się zgrupowanie w Spale, które jest pierwszym etapem przygotowań do sezonu. Biało-czerwoni poznali już terminarz na ten rok. Wezmą udział m.in. w Lidze Narodów i wystąpią na Mistrzostwach Świata.

Kadra

Jakiś czas temu selekcjoner biało-czerwonych ogłosił nazwiska zawodników, których powołał do szerokiej kadry na nadchodzącą Ligę Narodów i Mistrzostwa Świata. Nie obyło się bez sensacji i kontrowersji, ponieważ na zakończenie karier w zbliżonym przedziale czasowym zdecydowali się Michał Kubiak, Piotr Nowakowski i Damian Wojtaszek. W kuluarach mówi się, że decyzja libero spowodowana była między innymi brakiem powołania. W podobnej sytuacji znalazł się Fabian Drzyzga, dla którego Nikola Grbić również nie widział miejsca w kadrze. Na liście trenera znalazło się 29 zawodników, lecz do rozgrywek będzie mógł zgłosić tylko 25 siatkarzy. Decyzja musi zapaść najpóźniej do 3 maja.

Pierwszy etap przygotowań

Na 10 maja zostało zaplanowane zgrupowanie reprezentacji Polski w Spale. Wiadomo już, że nie wszyscy siatkarze będą mogli się na nim pojawić, ponieważ jeszcze wtedy trwać będą play-offy w PlusLidze, a dodatkowo 22 maja Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wystąpi w finale Ligi Mistrzów. Sztab szkoleniowy biało-czerwonych zaplanował jeszcze jedno zgrupowanie. Będzie ono miało miejsce w Nowym Dworze Mazowieckim. Zawodnicy będą musieli stawić się na nim 30 maja.

Liga Narodów

Pierwszym wyzwaniem Polaków będzie Liga Narodów. Od 7 do 12 czerwca zmagania siatkarzy będą toczyły się w Kanadzie. Biało-czerwoni swój pierwszy mecz zagrają 8 czerwca w Ottawie, a ich rywalem będzie reprezentacja Argentyny. Dzień później Polacy spotkają się z Włochami, 11 czerwca z Bułgarami, a 12 czerwca z Francuzami.

Od 21 do 26 czerwca Liga Narodów będzie odbywać się w Bułgarii. Tam nasi kadrowicze znów rozegrają cztery spotkania. Ich pierwszym rywalem będzie Brazylia. Kolejni rywale biało-czerwonych to Kanada, Australia i USA.

Największe emocje dopiero przed nami, ponieważ trzeci etap Ligi Narodów odbędzie się w Gdańsku. Biało-czerwoni wystąpią przed własną publicznością, która z pewnością licznie przybędzie do Ergo Areny, by wspierać swoich ulubieńców. Już w pierwszym dniu zmagań, czyli 5 lipca Polacy zagrają z Iranem. Na 7 lipca zaplanowano spotkanie ze Słowenią, dzień później z Holandią, natomiast ostatni rywal naszej kadry jeszcze nie jest znany.

Terminarz Ligi Narodów 2022

Turniej w Ottawie (Kanada):

8 czerwca 2022: Polska – Argentyna
9 czerwca 2022: Polska – Włochy
11 czerwca 2022: Bułgaria – Polska
12 czerwca 2022: Francja – Polska

Turniej w Sofii (Bułgaria):

22 czerwca 2022: Polska – Brazylia
23 czerwca 2022: Polska – Kanada
25 czerwca 2022: Polska – Australia
26 czerwca 2022: USA – Polska

Turniej w Gdańsku (Polska):

5 lipca 2022: Iran – Polska
7 lipca 2022: Polska – Słowenia
8 lipca 2022: Polska – Holandia
9 lipca 2022: Polska – (rywal nieznany)

Od 20 do 24 lipca toczył się będzie turniej finałowy Ligi Narodów. Po zakończeniu zmagań w LN, reprezentanci Polski udadzą się na krótkie urlopy.

Mistrzostwa Świata 2022

Liga Narodów to nie jedyna wielka impreza, na jakiej wystąpią Polacy w 2022 roku. Zanim jednak przejdziemy do Mistrzostw Świata, warto wspomnieć, że w terminarzu reprezentacji Polski znalazł się Memoriał Huberta Wagnera, który odbędzie się w Krakowie w dniach 18-20 sierpnia. Po jego zakończeniu biało-czerwoni będą mogli skupić się na mistrzostwach. Czasu nie będzie wiele, ponieważ start imprezy zaplanowano na 26 sierpnia. To najważniejsze wydarzenie, jakie czeka naszych kadrowiczów w bieżącym roku. Mistrzostwa Świata odbędą się w Polsce i Słowenii. Dla Polaków będzie to walka o trzeci, kolejny tytuł na MŚ. W 2014 roku biało-czerwoni triumfowali w katowickim Spodku, a w 2018 roku mecz o złoto odbył się w Turynie. W obu finałach Polacy byli lepsi od Brazylijczyków.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Niesamowita pogoń Hurkacza i awans do ćwierćfinału w Montrealu

Hubert Hurkacz w dobrym stylu odwrócił losy pojedynku z Hiszpanem Albertem Ramosem i awansował do ćwierćfinału turnieju ATP 1000 w Montrealu. Polak ma za...

Pięciu Polaków w konkursie w Planicy. Koniec sezonu dla Pawła Wąska

W czwartek w słoweńskiej Planicy odbyły się ostatnie kwalifikacje do konkursu indywidualnego w obecnym sezonie Pucharu Świata. Jeszcze przed startem wycofał się z nich...