Jakie plany ma siatkarska reprezentacja Polski?

Strona głównaSiatkówkaReprezentacje Polski w siatkówceJakie plany ma siatkarska reprezentacja Polski?

Przed siatkarską reprezentacją Polski bardzo ważny czas. Już 10 maja rozpocznie się zgrupowanie w Spale, które jest pierwszym etapem przygotowań do sezonu. Biało-czerwoni poznali już terminarz na ten rok. Wezmą udział m.in. w Lidze Narodów i wystąpią na Mistrzostwach Świata.

Kadra

Jakiś czas temu selekcjoner biało-czerwonych ogłosił nazwiska zawodników, których powołał do szerokiej kadry na nadchodzącą Ligę Narodów i Mistrzostwa Świata. Nie obyło się bez sensacji i kontrowersji, ponieważ na zakończenie karier w zbliżonym przedziale czasowym zdecydowali się Michał Kubiak, Piotr Nowakowski i Damian Wojtaszek. W kuluarach mówi się, że decyzja libero spowodowana była między innymi brakiem powołania. W podobnej sytuacji znalazł się Fabian Drzyzga, dla którego Nikola Grbić również nie widział miejsca w kadrze. Na liście trenera znalazło się 29 zawodników, lecz do rozgrywek będzie mógł zgłosić tylko 25 siatkarzy. Decyzja musi zapaść najpóźniej do 3 maja.

Pierwszy etap przygotowań

Na 10 maja zostało zaplanowane zgrupowanie reprezentacji Polski w Spale. Wiadomo już, że nie wszyscy siatkarze będą mogli się na nim pojawić, ponieważ jeszcze wtedy trwać będą play-offy w PlusLidze, a dodatkowo 22 maja Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wystąpi w finale Ligi Mistrzów. Sztab szkoleniowy biało-czerwonych zaplanował jeszcze jedno zgrupowanie. Będzie ono miało miejsce w Nowym Dworze Mazowieckim. Zawodnicy będą musieli stawić się na nim 30 maja.

Liga Narodów

Pierwszym wyzwaniem Polaków będzie Liga Narodów. Od 7 do 12 czerwca zmagania siatkarzy będą toczyły się w Kanadzie. Biało-czerwoni swój pierwszy mecz zagrają 8 czerwca w Ottawie, a ich rywalem będzie reprezentacja Argentyny. Dzień później Polacy spotkają się z Włochami, 11 czerwca z Bułgarami, a 12 czerwca z Francuzami.

Od 21 do 26 czerwca Liga Narodów będzie odbywać się w Bułgarii. Tam nasi kadrowicze znów rozegrają cztery spotkania. Ich pierwszym rywalem będzie Brazylia. Kolejni rywale biało-czerwonych to Kanada, Australia i USA.

Największe emocje dopiero przed nami, ponieważ trzeci etap Ligi Narodów odbędzie się w Gdańsku. Biało-czerwoni wystąpią przed własną publicznością, która z pewnością licznie przybędzie do Ergo Areny, by wspierać swoich ulubieńców. Już w pierwszym dniu zmagań, czyli 5 lipca Polacy zagrają z Iranem. Na 7 lipca zaplanowano spotkanie ze Słowenią, dzień później z Holandią, natomiast ostatni rywal naszej kadry jeszcze nie jest znany.

Terminarz Ligi Narodów 2022

Turniej w Ottawie (Kanada):

8 czerwca 2022: Polska – Argentyna
9 czerwca 2022: Polska – Włochy
11 czerwca 2022: Bułgaria – Polska
12 czerwca 2022: Francja – Polska

Turniej w Sofii (Bułgaria):

22 czerwca 2022: Polska – Brazylia
23 czerwca 2022: Polska – Kanada
25 czerwca 2022: Polska – Australia
26 czerwca 2022: USA – Polska

Turniej w Gdańsku (Polska):

5 lipca 2022: Iran – Polska
7 lipca 2022: Polska – Słowenia
8 lipca 2022: Polska – Holandia
9 lipca 2022: Polska – (rywal nieznany)

Od 20 do 24 lipca toczył się będzie turniej finałowy Ligi Narodów. Po zakończeniu zmagań w LN, reprezentanci Polski udadzą się na krótkie urlopy.

Mistrzostwa Świata 2022

Liga Narodów to nie jedyna wielka impreza, na jakiej wystąpią Polacy w 2022 roku. Zanim jednak przejdziemy do Mistrzostw Świata, warto wspomnieć, że w terminarzu reprezentacji Polski znalazł się Memoriał Huberta Wagnera, który odbędzie się w Krakowie w dniach 18-20 sierpnia. Po jego zakończeniu biało-czerwoni będą mogli skupić się na mistrzostwach. Czasu nie będzie wiele, ponieważ start imprezy zaplanowano na 26 sierpnia. To najważniejsze wydarzenie, jakie czeka naszych kadrowiczów w bieżącym roku. Mistrzostwa Świata odbędą się w Polsce i Słowenii. Dla Polaków będzie to walka o trzeci, kolejny tytuł na MŚ. W 2014 roku biało-czerwoni triumfowali w katowickim Spodku, a w 2018 roku mecz o złoto odbył się w Turynie. W obu finałach Polacy byli lepsi od Brazylijczyków.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Polubienia prawdę powiedzą? Ranking polskich klubów sportowych w mediach społecznościowych

Wielkość klubu można mierzyć pod kątem budżetu, sukcesów, frekwencji, czy też rzeszy kibiców na portalach społecznościowych. Przeanalizowaliśmy media społecznościowe polskich drużyn, by stworzyć ranking...

Jan Habdas brązowym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów w skokach narciarskich

Reprezentant Polski 19-letni Jan Habdas zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów w skokach narciarskich, które odbywają się w kanadyjskim Whistler. Zawodnik, który w tym...