Polacy z kompletem zwycięstw w Xi’an. Na zakończenie 3:2 z gospodarzami

Strona głównaSiatkówkaReprezentacje Polski w siatkówcePolacy z kompletem zwycięstw w Xi'an. Na zakończenie 3:2 z gospodarzami

Reprezentanci Polski w siatkówce z kompletem zwycięstw zakończyli swój udział w turnieju kwalifikacyjnym do IO 2024 w Paryżu. W chińskim Xi’an wygrali siedem meczów, w tym na zakończenie 3:2 pokonali Chińczyków. Selekcjoner Nikola Grbić posłał do boju drugi garnitur, który i tak okazał się lepszy od gospodarzy. Biało-czerwoni już wcześniej zapewnili sobie awans do turnieju olimpijskiego w Paryżu.

Pięciosetowy thriller na zakończenie

Zgodnie z oczekiwaniami w ostatnim meczu Polaków na turnieju kwalifikacyjnym w Xi’an szansę gry dostali przede wszystkim rezerwowi. Dzięki temu od początku na parkiecie oglądaliśmy m.in.: Grzegorza Łomacza, Karola Kłosa, Bartłomieja Bołądzia, Tomasza Fornala czy też Kamila Semeniuka. Polacy rozpoczęli bardzo dobrze i w pierwszym secie szybko wyszli na kilkupunktowe prowadzenie. Kontrolowali przebieg gry do końca partii, którą zakończyli 25:20. Nieoczekiwanie w drugim secie wszystko się zmieniło. Tym razem oglądaliśmy wyrównaną grę punkt za punkt. W końcówce skuteczniejsi byli Chińczycy, którzy wygrali 25:23.

W trzecim secie gospodarze poszli za ciosem. Tym razem to oni przez większą część partii kontrolowali przebieg gry, a w końcówce utrzymali prowadzenie i wygrali 25:22. Polacy przegrywali 1:2 i zanosiło się na prawdziwą sensację. Porażka w trzecim cecie motywująco podziałała na biało-czerwonych. Kolejna partia to ich prawdziwy popis i pełna dominacja. Wygrali ją 25:9 i o wygranej w całym meczu decydował tie-break. Ten nieoczekiwanie ponownie był wyrównany. Polacy nie dopuścili jednak do żadnej piłki meczowej na korzyść rywali i wygrali 16:14. Dzięki temu z kompletem zwycięstw zakończyli turniej w Xi’an

Chiny – Polska 2:3 (20:25, 25:23, 25:22, 9:25, 14:16)

Koniec sezonu reprezentacyjnego

Meczem z Chinami Polacy zakończyli wymagający sezon reprezentacyjny. Osiągnęli w nim wiele sukcesów. Najpierw wygrali Ligę Narodów, później zostali mistrzami Europy, a na zakończenie awansowali do turnieju olimpijskiego w Paryżu. Wygrana z Chińczykami była dla Polaków 24. zwycięstwem z rzędu w meczach imprez rangi mistrzowskiej. Ten sezon w ich wykonaniu był doskonały.