Francja – Polska 3:0. Polscy siatkarze ze srebrem igrzysk olimpijskich

Strona głównaSiatkówkaReprezentacje Polski w siatkówceFrancja – Polska 3:0. Polscy siatkarze ze srebrem igrzysk olimpijskich

Polscy siatkarze wywalczyli srebrny medal igrzysk olimpijskich w Paryżu. W wielkim finale biało-czerwoni musieli uznać wyższość świetnie dysponowanych Francuzów, z którymi przegrali 0:3. Mimo tego Polacy osiągnęli wielki sukces. Na medal w siatkówce czekaliśmy aż 48 lat. Siatkarze mogą wrócić do kraju w glorii chwały i z podniesionymi głowami. Dali z siebie wszystko. To ósmy medal reprezentacji Polski w Paryżu.

Francuzi byli zbyt mocni. Srebro dla Polski

Polacy do wielkiego finału awansowali po dramatycznym boju z Amerykanami. Wygrali 3:2, jednak kosztowało ich to wiele sił i zdrowia. Nasi reprezentanci byli poobijani. Do końca ważyły się losy tego, czy w finale wystąpią Marcin Janusz i Paweł Zatorski. Ostatecznie udało im się wykurować. Niestety niewiele to dało. Mecz o złoto od początku układał się po myśli Francuzów. Gospodarze niesieni dopingiem swoich kibiców grali niemal bezbłędnie. Tego dnia byliby poza zasięgiem każdej drużyny na świecie.

W premierowej odsłonie Francuzi szybko wypracowali kilka punków przewagi i utrzymali ją do końca. Wygrali 25:19. Drugi set długo układał się dobrze dla Polaków. Trzymali dystans i w pewnym momencie prowadzili już 18:16. Niestety rywale koncertowo rozegrali końcówkę. Od tego momentu wygrali ją 9:1 i partię zakończyli wynikiem 25:19. Zbliżyli się do złotego medalu. Trzecia partia miała bardzo podobny przebieg do drugiej. Polacy prowadzili 16:14 i 18:17. Później serię punktów zanotowali Francuzi i mieli aż pięć piłek meczowych. Choć biało-czerwoni obronili cztery z nich, to jednak to nie wystarczyło. Gospodarze wygrali 25:23 i to oni zostali mistrzami olimpijskimi

Francja – Polska 3:0 (25:19, 25:20, 25:23)

Olimpijski medal siatkarzy po 48 latach

Na olimpijski medal naszych siatkarzy czekaliśmy aż 48 lat. W 1976 roku biało-czerwoni zostali mistrzami olimpijskimi w Montrealu. W ostatnich kilku edycjach za każdym razem odpadaliśmy w ćwierćfinale. Teraz udało się przełamać klątwę i dojść do finału. Polacy wyjadą z Paryża ze srebrem. W olimpijskiej drużynie pod wodzą Nikoli Grbicia zagrali:

• atakujący: Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek
  • rozgrywający: Marcin Janusz, Grzegorz Łomacz
  • środkowi: Norbert Hubert, Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski
  • przyjmujący: Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk, Tomasz Fornal, Wilfredo Leon
  • libero: Paweł Zatorski
  • joker medyczny: Bartłomiej Bołądź