Strona głównaSporty motoroweBartłomiej Marszałek najlepszy w GP Indonezjii w F1H2O. Jest liderem klasyfikacji MŚ

Bartłomiej Marszałek wygrał pierwsze w tym sezonie Grand Prix Indonezji i został liderem klasyfikacji mistrzostw świata w F1H2O. To wyścigi super szybkich motorówek. Zawody rozgrywano na jeziorze Toba w Indonezji. Doświadczony reprezentant Polski po raz pierwszy w karierze wygrał kwalifikacje, a następnie nie miał sobie równych w pierwszym wyścigu. Do drugiego startu nie doszło z powodu trudnych warunków pogodowych i silnego wiatru nad zbiornikiem wodnym.

Świetna forma Bartka Marszałka

Od początku tego sezonu Bartłomiej Marszałek potwierdza, że jest w dobrej formie. Premierowe Grand Prix rozegrano na jeziorze Toba w Indonezji. To największe jezioro wulkaniczne na świecie. Polak w swoim 50. starcie w wyścigu Grand Prix po raz pierwszy wygrał kwalifikację i startował z pole position. Następnie prowadził w wyścigu niemal od startu do mety. Pod koniec zmagań doszło do wypadku jednego zawodnika, przez co na torze pojawiła się żółta flaga i doszło do neutralizacji. Te okoliczności chciał wykorzystać broniący tytułu mistrza świata Amerykanin Shaun Torrente. Dopuścił się jednak niedozwolonego manewru i został ukarany okrążeniem straty. W konsekwencji spadł na dziewiąte miejsce, a zwycięzcą Grand Prix Indonezji w F1H2O został Bartłomiej Marszałek z ORLEN Teamu

Barek Marszałek to pierwszy Polak w historii, który startuje w prestiżowych wyścigach F1H2O, które są odpowiednikiem wyścigów Formuły 1 rozgrywanych na torze. Podczas Grand Prix Indonezji na mecie wyprzedził kolejno Fina Sami Selio oraz Szweda Erika Starka. Organizatorzy próbowali przeprowadzić drugi wyścig punktowy, jednak ten został przerwany już po czterech okrążeniach. Spowodowane było to bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi, w wyniku których na początkowym etapie wycofało się wielu zawodników. Tym samym o wygraniu GP Indonezji zadecydował jeden wyścig punktowy.

Polak pierwszym liderem klasyfikacji MŚ

Po zwycięstwie na jeziorze Toba Bartłomiej Marszałek został pierwszym liderem klasyfikacji generalnej Grand Prix, która wyłoni mistrza świata. Na swoim koncie ma 20 punktów i o pięć wyprzedza drugiego Fina Sami Selio. Trzeci w zestawieniu jest Szwed Erik Stark, a tuż za podium znajduje się Francuz Peter Morin. Kolejne Grand Prix zostanie rozegrane w weekend 29-30 kwietnia w Zhengzhou w Chinach