Wiktoria Chołuj mistrzynią Europy w zapasach do lat 23

Strona głównaSporty walkiZapasyWiktoria Chołuj mistrzynią Europy w zapasach do lat 23

Wiktoria Chołuj osiągnęła duży sukces i została mistrzynią Europy w zapasach do lat 23. Polka znakomicie zaprezentowała się w kategorii wagowej do 72 kilogramów. Zapaśniczka AKS Białogard nie miała sobie równych w mistrzostwach rozgrywanych w Bukareszcie, a w wielkim finale pewnie pokonała 11:0 Irynę Zabłocką z Ukrainy. Tym samym sięgnęła po trzecie złoto mistrzostw Europy do lat 23 z rzędu.

Zwycięstwo bez straty punktu

W Rumunii oglądaliśmy prawdziwą dominację Wiktorii Chołuj. Do Bukaresztu jechała jako faworytka do złota, ponieważ mistrzynią Europy do lat 23 zostawała już w 2021 i w 2022 roku. Teraz celowała w trzecie złoto z rzędu. Polka rywalizację rozpoczęła od ćwierćfinału. Tam trafiła na reprezentantkę gospodarzy Paulę Rotaru. Walka zakończyła się wynikiem 11:0 i Wiktoria Chołuj zameldowała się w strefie medalowej. W półfinale mierzyła się z Noemi Szabados z Węgier. Ponownie kontrolowała pojedynek i zakończyła go zwycięstwem 7:0.

Do wielkiego finału zapaśniczka z Polski awansowała bez straty punktu. Podtrzymała passę w walce o złoto. W niej zmierzyła się z Iryną Zabłocką z Ukrainy. Bez większych problemów wygrała 11:0 i po raz trzeci z rzędu została mistrzynią Europy w zapasach kobiet do lat 23. Na co dzień Wiktoria Chołuj trenuje w AKS Białogard pod okiem Cezarego Jastreba.

Polki na dziewiątym miejscu w klasyfikacji

Po zakończeniu zmagań kobiet w Bukareszcie Polki uplasowały się na dziewiątym miejscu w klasyfikacji. Łącznie zgromadziły 57 punktów. Najlepsze okazały się Ukrainki. Kolejne miejsca zajęły Turczynki i Rumunki. To nacje, które od lat dobrze spisują się w kobiecych zapasach. Poza Wiktorią Chołuj żadna z młodych zapaśniczek z Polski nie zdobyła medalu. W zmaganiach oglądaliśmy jeszcze: Amandę Tomczyk (5. miejsce), Paulinę Danisz (8.), Karolinę Kozłowską (8.), Wiktorię Karwowską (8.) i Angelikę Mytkowską (9.). Teraz do rywalizacji przystąpią młodzi reprezentanci Polski w stylu wolnym, a MME w zapasach zakończą się w niedzielę 19 marca