STS KOD PROMOCYJNY

Paweł Abratkiewicz nowym trenerem reprezentacji Polski w łyżwiarstwie szybkim

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaSporty zimowePaweł Abratkiewicz nowym trenerem reprezentacji Polski w łyżwiarstwie szybkim

Poznaliśmy nazwiska osób, które w nadchodzącym sezonie będą odpowiadały za wyniki reprezentacji Polski w łyżwiarstwie szybkim. Głównym trenerem kadry został Paweł Abratkiewicz, który na tym stanowisku zastąpił Fina Toumas Nieminena. Nowy trener kadry w ostatnich 12. latach prowadził Rosjan, z którymi sięgał po medale najważniejszych imprez sportowych świata, w tym igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Teraz do podobnych sukcesów ma doprowadzić Polaków. Za wyniki sprinterów odpowiadać będzie Artur Waś. 

Kariera zawodnicza i trenerska

Paweł Abratkiewicz przed laty był bardzo obiecującym polskim panczenistą, który aż 23 razy zostawał mistrzem Polski, a także brał udział w trzech igrzyskach olimpijskich. Wielokrotnie startował w mistrzostwach świata oraz zajmował wysokie pozycje w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na dystansie 1000 metrów. Po skończeniu kariery sportowej, zdecydował się na kontynuowanie jej w roli trenera. Kilka lat współpracował z reprezentacją Polski kobiet, po czym podpisał umowę z Rosyjskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego. Tam odpowiadał za wyniki panczenistek, w tym m.in. Olgi Fatkuliny i Jekateriny Szichowej. Doprowadził je do medali igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, co potwierdza jakość jego warsztatu. 

Celem wskoczenie z łyżwiarzami na wyższy poziom

Zadowolenia z nawiązania współpracy z utytułowanym trenerem nie krył Konrad Niedźwiedzki, czyli dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. Zawodnicy kadry pod okiem Pawła Abratkiewicza mają wejść na jeszcze wyższy poziom i podtrzymać passę z ubiegłego sezonu, gdzie zajmowali wysokie miejsca w zawodach Pucharu Świata, jednak trochę zabrakło im do medali igrzysk i mistrzostw świata. Teraz kolejne czterolecie zakończone igrzyskami olimpijskimi, a celem nowego trenera jest powalczenie o medale i nawiązanie do sukcesów Polaków z lat 2010 i 2014. Trenerem współpracującym z Pawłem Abratkiewiczem został Artur Waś, który pod opieką będzie miał grupę sprinterów. 

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...