Dawid Kubacki wygrał konkurs Pucharu Świata w Lillehammer

Strona głównaSporty zimoweSkoki narciarskieDawid Kubacki wygrał konkurs Pucharu Świata w Lillehammer

Dawid Kubacki w pięknym stylu wygrał wietrzny konkurs Pucharu Świata w norweskim Lillehammer. Choć podmuchy wiatry splatały wielu zawodnikom figla, to jednak Dawid Kubacki doskonale się przed nimi obronił i z dużą przewagę sięgnął po końcowe zwycięstwo. Dzięki temu po raz 15. w sezonie stanął na podium zawodów PŚ, co jest polskim rekordem. W czołowej 10. był jeszcze Kamil Stoch, a cała piątka biało-czerwonych znalazła się w pierwszej 20. 

Świetne skoki Kubackiego

Już po pierwszej serii mieliśmy spore powody do zadowolenia. Dawid Kubacki skoczył 137,5 metra i zajmował miejsce tuż za podium. Po cichu liczyliśmy na to, że w drugiej serii powalczy o wskoczenie do pierwszej trójki. Minuty poprzedzające skok Polaka były bardzo emocjonujące. Jednym skoczkom wiało pod narty, a inni musieli walczyć z mocnymi podmuchami w plecy. Gdy Polak usiadł na belce, to wiatr się nieco uspokoił. Dawid Kubacki świetnie to wykorzystał i w drugiej serii skoczył 138,5 metra. Kolejni zawodnicy lądowali bliżej, dzięki czemu Polak w kapitalnym stylu wygrał zmagania w Lillehammer na skoczni Lysgaardsbakken. Było to dla niego 15. podium w tym sezonie, dzięki czemu ustanowił nowy rekord w historii polskich występów w Pucharze Świata. Pobił wynik Adama Małysza. Kolejne miejsce na podium zajęli Słoweniec Anze Lanisek i Austriak Daniel Tschofenig. O sporym pechu może mówić Stefan Kraft, który w drugiej serii skoczył tylko 113 metrów i praktycznie wypisał się z walki o zwycięstwo w cyklu Raw Air. 

Solidna postawa pozostałych biało-czerwonych 

Dobrze w czwartek zaprezentowali się także pozostali reprezentanci Polski. Kamil Stoch zajął siódme miejsce po skokach kolejno na 130 i 134 metry. W drugiej serii świetnie zaprezentował się Piotr Żyła. Osiągnął odległość 130 metrów, dzięki czemu awansował aż o 13 miejsc i skończył na 14. pozycji. W czołowej 20. znaleźli się jeszcze Aleksander Zniszczoł (17.) oraz Paweł Wąsek (20.)

Kubacki umocnił się na drugim miejscu w klasyfikacji PŚ

Wygrana w Lillehammer sprawiła, że Dawid Kubacki umocnił się na pozycji wicelidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Ma już 190 punktów przewagi nad trzecim Stefanem Kraftem z Austrii. Zdecydowanym liderem jest Norweg Halvor Egner Granerud, który wyprzedza Polaka o 318 punktów. Polak walczy także o wysoką pozycję w cyklu Raw Air. Przed nami dwa ostatnie konkursy na mamucie w Vikersund. Dawid Kubacki zajmuje czwarte miejsce w cyklu i do podium traci niespełna 20 punktów. Na ósmej pozycji jest jeszcze Kamil Stoch. Kolejne skoki już w piątek, gdy czeka nas prolog w Vikersund.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Igrzyska Europejskie – co to za impreza? Jakie dyscypliny w programie IE 2023 w Krakowie?

Już na przełomie czerwca i lipca czołowi sportowcy w Europie staną do rywalizacji w III edycji Igrzysk Europejskich. W 2023 roku impreza zagości w...

Trzy występy w styczniu, a potem…? Plany Meronka na 2023 rok

Adrian Meronk w 2022 grał najlepiej w swojej karierze, ale obecny sezon zapowiada się jeszcze bardziej ekscytująco. Najwięcej mówi się o starcie polskiego golfisty...