Zwycięstwo Stocha. Polskie podium w Wiśle

Strona głównaSporty zimoweSkoki narciarskieZwycięstwo Stocha. Polskie podium w Wiśle

Kamil Stoch wygrał drugi konkurs Letniego Grand Prix 2022 w skokach narciarskich w Wiśle. W niedzielę był nie do zatrzymania. Wygrał prolog przed konkursem, prowadził po pierwszej serii i utrzymał prowadzenie do końca. Drugie miejsce zajął Dawid Kubacki, a na najniższym stopniu podium stanął Jakub Wolny. W czołowej dziesiątce oglądaliśmy jeszcze Pawła Wąska i Piotra Żyłę. Najsłabiej, bo na 16. pozycji skończył Maciej Kot. Współiderami klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix 2022 są Kamil Stoch i Dawid Kubacki.

Polska dominacja podczas pierwszego weekendu

W Wiśle rozegrano inauguracyjne konkursy tegorocznego cyklu. Podczas nich mieliśmy do czynienia z dominacją reprezentantów Polski prowadzonych przez Thomasa Thurnbichlera. W pierwszej niedzielnego konkursu tylko trzech zawodników przekroczyło granicę 130 metrów. Byli to: Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Jakub Wolny. W takiej kolejności zajmowali również miejsca po pierwszej serii. Na 9. miejscu plasował się Piotr Żyła po próbie na odległość 125 metrów, a na 15. miejscu Maciej Kot, który osiągnął 118,5 metra. Słabiej poszło Pawłowi Wąskowi, który w trudnych warunkach wylądował już na 115 metrze.

Potwierdzenie klasy w drugiej serii

Polacy potwierdzili swoją klasę w drugiej serii konkursowej. Kamil Stoch utrzymał swoje prowadzenie i wygrał. Drugie miejsce zachował Dawid Kubacki. Na najniższym stopniu podium pozostał Jakub Wolny, który zaledwie o 0,6 punktu wyprzedził Niemca Andreasa Wellingera. Miejsce w pierwszej 10. zachował Piotr Żyła, który skończył właśnie na 10. pozycji. Ex aequo z nim uplasował się Paweł Wąsek, który w drugiej serii oddał jeden z najlepszych skoków w całym konkursie. Maciej Kot ukończył zmagania w Wiśle na 16. pozycji.

Polacy liderami cyklu

Po pierwszym weekendzie Polacy zajmują trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix 2022. Liderują wspólnie Kamil Stoch i Dawid Kubacki, którzy zgromadzili po 180 punktów. Na najniższym stopniu jest Jakub Wolny, który ma w dorobku 110 punktów. O 10 oczek wyprzedza Niemca Karla Geigera. W czołowej 10. są jeszcze: 6. Piotr Żyła, 8. Paweł Wąsek i 9. Maciej Kot. Dalsze lokaty zajmują: Aleksander Zniszczoł, Kacper Juroszek, Jan Habdas i Tomasz Pilch. Kolejne zawody cyklu odbędą się za dwa tygodnie w Courchevel we Francji.