STS KOD PROMOCYJNY

Duda postawił się mistrzowi. Polak jednak przegrał z Carlsenem w finale Charity Cup

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaSzachyDuda postawił się mistrzowi. Polak jednak przegrał z Carlsenem w finale Charity...

Jan-Krzysztof Duda zajął drugie miejsce w turnieju z cyklu Champions Chess Tour 2022. Polski arcymistrz przegrał w wielkim finale z samym Magnusem Carlsenem. Emocji nie zabrakło, a o zwycięstwie Norwega zadecydowała dogrywka. To najlepszy występ Dudy w tym cyklu w historii.

Już sam fakt udziału w wielkim finale Charity Cup był sporym sukcesem Jana-Krzysztofa Dudy. Polski szachista w ogóle nie miał wystartować w drugim turnieju cyklu Champions Chess Tour, ale skorzystał z wycofania się jednego z szachistów. Do tej pory nigdy nie dochodził dalej niż do ćwierćfinału. Tym razem nie zatrzymał się tylko na tym etapie, ale zaszedł znacznie dalej.

Mistrz świata lepszy dopiero w dogrywce

W dwudniowym finale trafił na najbardziej utytułowanego przeciwnika, czyli mistrza świata Magnusa Carlsena. Pojedynek nie zaczął się najlepiej dla Polaka, bo to Norweg wygrał pierwszy dzień. W drugim dniu finału Carlse wygrał pierwszą partię, ale dwie kolejne trafiły na konto Dudy, a ostatnia zakończyła się remisem. To oznaczało dogrywkę, która miała wyłonić zwycięzcę turnieju. W niej swój kunszt pokazał Carlsen, który wygrał w 24 posunięciach.

Turniej Pretendentów najważniejszy dla Dudy

Dla Carlsena była to druga wygrana w drugim turnieju tego cyklu. Polski arcymistrz z kolei potraktował zmagania, jako przygotowania do Turnieju Pretendentów, który odbędzie się w połowie czerwca i potrwa do 7 lipca w Madryci. Nagrody z turnieju Charity Cup zostały przekazane na pomoc Ukrainie.

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...