Jan-Krzysztof Duda najlepszy w Aimchess Rapid

Strona głównaSzachyJan-Krzysztof Duda najlepszy w Aimchess Rapid

Jan-Krzysztof Duda osiągnął kolejny międzynarodowy sukces szachowy. Właśnie wygrał turniej online Aimchess Rapid, który zaliczany jest do prestiżowego cyklu Champions Chess Tour. Reprezentant Polski po dramatycznym boju pokonał Szachrijara Mamedjarowa z Azerbejdżanu. Dzięki temu umocnił się na drugim miejscu w cyklu Champions Chess Tour. W drodze do finału pokonał m.in. Norwega Magnusa Carlsena, czyli aktualnego mistrza świata. 

Droga do finału 

Na początku rozegrano eliminacje, w których wzięło udział 16. zawodników. Rywalizowali oni w systemie każdy z każdym. Świetnie w tej formule poradził sobie Jan-Krzysztof Duda, który łącznie zdobył 28 punktów i zajął pierwsze miejsce w eliminacjach. W ćwierćfinale młody Polak trafił na Vidita Gujrathiego z Indii, którego dość gładko pokonał. To otworzyło mu możliwość stoczenia półfinałowego pojedynku z mistrzem świata Norwegiem Magnusem Carlsenem. Ten grał bez presji, bo już zapewnił sobie zwycięstwo w cyklu Champions Chess Tour. Polak wygrał ćwierćfinał 3:1 i nieoczekiwanie pokonał faworyzowanego Carlsena. Dzięki temu Jan-Krzysztof Duda zameldował się w dwudniowym finale. 

Dramatyczna walka i wygrana

Finał trwał dwa dni. Tak wygląda formuła turnieju. Pierwszego dnia Jan-Krzysztof Duda wygrał obie rozgrywane partię i bardzo zbliżył się do triumfu w Aimchess Rapid. Niestety drugiego dnia nie potrafił wykorzystać przewagi i Azer Szachrijar Mamedjarow doprowadził do wyrównania. W takich okolicznościach o wygranej w przedostatnim turnieju Champions Chess Tour musiały zadecydować pojedynki w tzw. blitzu, czyli szachach błyskawicznych. Polak pokazał, że nie bez powodu należy do najlepszych na świecie w tej konkurencji. Pewnie wygrał obie partie i zdobył cenny tytuł. Tym samym umocnił się na drugim miejscu w cyklu Champions Chess Tour. Niestety na zwycięstwo nie ma już szans, ponieważ awans do półfinału przypieczętował triumf Magnusa Carlsena. Niezależnie od tego, zajęcie drugiego miejsca w całym cyklu byłoby sporym osiągnięciem Jana-Krzysztofa Dudy. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsze typy na Mundial – 30.11

Dzień szczególny dla polskiego kibica pod kątem meczu biało-czerwonych. Tego dnia o o godzinie 20:00 dojdzie bowiem do wyczekiwanego spotkania Polska - Argentyna. Jakie...

Najlepsze typy na Mundial – 01.12

Początek ostatniego miesiąca roku przyniesie ze sobą końcowe starcia w grupach F i E. Jak prezentują się typy na mistrzostwa świata 1 grudnia? Kto...