STS KOD PROMOCYJNY

Polacy we French Open. Ilu biało-czerwonych grało w finałach na kortach Rolanda Garrosa?

Autor: Joanna Sobczykiewicz
Strona głównaTenisFrench OpenPolacy we French Open. Ilu biało-czerwonych grało w finałach na kortach Rolanda...

Wielkimi krokami zbliża się French Open, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, ilu Polaków wystąpiło w finałach wielkoszlemowego turnieju w Paryżu w przeszłości. Przypomnijmy największe sukcesy biało-czerwonych na kortach Rolanda Garrosa!

Jadwiga Jędrzejowska (1936, 1939, 1947)

Jadwiga Jędrzejowska była ogromną gwiazdą w okresie międzywojennym. Przeszła do historii jako pierwszy reprezentant Polski w finale turnieju wielkoszlemowego i pierwszy zdobywca tytułu. Jako jedyna zagrała o trofeum w Wielkim Szlemie w każdej konkurencji (singlu, deblu i mikście). W 1936 roku wystąpiła w finale French Open w parze z Susan Noel, natomiast w 1939 roku zagrała na kortach Rolanda Garrosa w finałach zarówno w grze pojedynczej, jak i w podwójnej. Nie udało jej się sięgnąć po trofeum w singlu, lecz w deblu wraz z partnerującą jej tenisistką z Francji, pokonały swoje rywalki. Po wojnie Jędrzejowska wystąpiła we French Open z Christianem Caralulisem w finale w grze mieszanej. Przegrali go jednak z duetem z Indii.

Wojciech Fibak (1977)

Wojciech Fibak to największa legenda polskiego tenisa. Zapisał się na kartach historii jako pierwszy reprezentant Polski w wielkoszlemowym finale wśród zawodowców. W 1977 roku w duecie z Janem Kodesem toczyli mecz o wszystko na kortach Rolanda Garrosa. Ostatecznie jednak przegrali z Brianem Gottfiedem i Raulem Ramirezem.

Klaudia Jans-Ignacik (2012)

Klaudia Jans-Ignacik zapisała się w historii jako pierwsza Polka, która wystąpiła w wielkoszlemowym finale w erze zawodowego tenisa. Nasza zawodniczka i partnerujący jej Meksykanin Santiago Gonzalez byli ogromnym zaskoczeniem turnieju French Open w mikście. Weszli do drabinki z „listy oczekujących”, a w trakcie kolejnych spotkań radzili sobie tak dobrze, że zagrali w finale. Niestety, tam ulegli duetowi z Indii.

Marcin Matkowski (2015)

Możliwe, że niewielu słyszało o Marcinie Matkowskim, jednak w 2015 roku dotarł do finału wielkoszlemowego turnieju w Paryżu wraz z partnerującą mu Lucie Hradecką. Niestety, tym razem także nie udało się zdobyć tytułu w grze mieszanej, ponieważ lepsi od polsko-czeskiego duetu okazali się Amerykanie.

Iga Świątek (2020, 2021)

Iga Świątek, docierając do finału French Open w 2020 roku miała zaledwie 19 lat. Już wtedy wróżono jej świetlaną przyszłość, jednak raczej nikt nie spodziewał się, że już dwa lata później będzie liderką światowego rankingu WTA. Polka w finale Rolanda Garrosa pokonała Sofię Kenin i sięgnęła po wielkoszlemowe trofeum. W 2021 roku Świątek znów stanęła przed szansą na zdobycie cennego pucharu, miało to jednak miejsce w grze podwójnej. Wraz z Bethanie Mattek-Sands awansowały do finału w Paryżu, lecz ostatecznie uległy czeskiej parze Barbora Krejčíková/Kateřina Siniaková w dwóch setach.

Joanna Sobczykiewicz
Joanna Sobczykiewicz
Cześć! Sport jest obecny w moim życiu od wielu lat, a od 2021 roku mogę pochwalić się tytułem absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku Zarządzania w Turystyce i w Sporcie. Interesuję się piłką nożną — zwłaszcza polskimi ligami, tenisem oraz Formułą 1. Biegle mówię w języku hiszpańskim, a na swoim koncie mam wiele przeprowadzonych wywiadów m.in. z Igorem Angulo i Juanem Ramonem Rochą.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...