STS KOD PROMOCYJNY

Dominacja polskich windsurferów w regatach iQFoil Games! Zofia Klepacka ze złotym medalem

Autor: Paulina Bajorowicz
Strona głównaŻeglarstwoDominacja polskich windsurferów w regatach iQFoil Games! Zofia Klepacka ze złotym medalem

Regaty iQFoil Games w Kadyksie miały kolor biało-czerwony! Polacy zdobyli aż 7 medali, w tym 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe. Wśród seniorek złoto wywalczyła Zofia Klepacka, srebro Maja Dziarnowska, a w kategorii do lat 19 na najwyższym stopniu podium stanęli Aleksandra Wasiewicz i Michał Maziarka.

W Kadyksie wystartowało 20 reprezentantów Polski w niemal wszystkich kategoriach wiekowych. Zabrakło jedynie męskiej kadry seniorów, która przygotowuje się na Majorce do regat o Puchar Księżniczki Zofii. Wśród seniorek w serii kwalifikacyjnej rozegrano łącznie 11 wyścigów (7 kursowych i 4 slalomowe). Od początku ton rywalizacji nadawała Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski). Brązowa medalistka mistrzostw Europy z 11 wyścigów, aż 10 ukończyła w pierwszej trójce, wygrywając cztery z nich i pewnie, z pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej awansowała od razu do wyścigu finałowego. 

Zofia Klepacka wraca na zwycięską ścieżkę

Do półfinału, z trzeciego miejsca po eliminacjach, awansowała za to Zofia Klepacka (Sailing Legia Warszawa), która przez całe regaty pływała bardzo równo. Najbardziej utytułowana polska windsurferka w pięknym stylu wygrała dzisiaj swój półfinał i wiadome było, że o złoto rozegra się walka między dwiema Polkami, a szyki chciała pokrzyżować im Włoszka Sofia Renna. 

Format zawodów w klasie iQFoil jest taki, że pozycja po eliminacjach daje przywilej awansu bezpośredniego do półfinału i finału. W tych wyścigach punkty zdobyte w eliminacjach się nie liczą. Można wygrywać wszystkie wyścigi w serii kwalifikacyjnej, ale seria medalowa to już odrębna historia. Potwierdziło się to właśnie w Kadyksie. Zofia Klepacka w pięknym stylu wystartowała, wyrobiła sobie nieznaczną przewagę nad rywalkami, której skutecznie broniła do samej mety. Nasza brązowa medalistka olimpijska i wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy w klasie RS:X wygrała swoje pierwsze regaty w nowej olimpijskiej klasie iQFoil. 

Bardzo, bardzo się cieszę. Przez całe regaty pływałam bardzo dobrze. Praca, którą wkładam na treningach przynosi efekty, a ja systematycznie robię postępy i gonię czołówkę. W półfinale wygrałam start i dopłynęłam do mety na pierwszym miejscu i to samo było kluczem do zwycięstwa w wyścigu finałowym. Wyszłam pierwsza ze startu i potem wystarczyło kontrolować sytuację. Jest radość ogromna, jestem z siebie dumna

Zofia Klepacka

Wśród seniorek na uwagę zasługuje również 8 miejsc Mai Kuchty (Sopocki Klub Żeglarski), która niedawno powróciła do treningów po kontuzji. 14 miejsce zajęła Pola Wawrzyniak (AZS Poznań), dla której to są pierwsze kroki w stawce seniorskiej. 

Dominacja polskich windsurferów w regatach iQFoil Games! Zofia Klepacka ze złotym medalem

Medale w rywalizacji juniorów

W kategorii wiekowej do lat 19 Polacy również spisali się znakomicie. Wśród kobiet prawdziwą dominatorką okazała się Aleksandra Wasiewicz. Sopocianka w serii kwalifikacyjnej wygrała aż 9 z 10 wyścigów i pewnie awansowała od razu do wyścig finałowego. W nim również nie dała szans rywalkom, w tym swojej koleżance z kadry Karolinie Gajdzińskiej (AZS Poznań), która uplasowała się na 3 miejscu. Polki rozdzieliła Hiszpanka Barbara Ordinas. W pierwszej 10-tce uplasowała się jeszcze jedna Polka – Martyna Duzowska (Gdański Klub Żeglarski) zajęła 7 miejsce. 

Wśród mężczyzn w kategorii U-19 rywalizacja była pełna zwrotów akcji. Po kwalifikacjach pewnie prowadził Stanisław Trepczyński (Sopocki Klub Żeglarski), który awansował od razu do wyścigu finałowego. W nim spotkał się z Michałem Maziarką (Sopocki Klub Żeglarski), który do finału przedarł się z ćwierćfinału. Michał uskrzydlony udanymi wyścigami, w pięknym stylu wygrał także i ten najważniejszy start. Na drugim miejscu uplasował się Stanisław Trepczyński. W pierwszej 10 znalazło się jeszcze trzech innych Polaków – Maciej Pietrzak (Sopocki Klub Żeglarski) był 4, Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski) zajął 5 miejsce, Konrad Machura (Sopocki Klub Żeglarski) uplasował się na 7 miejscu. Na miejscu 11 rywalizację ukończył Olaf Grodzicki (Sopocki Klub Żeglarski). 

W kategorii wiekowej U-17 na najniższym stopniu podium stanął Gustaw Trybek (Sopocki Klub Żeglarski). Na 7 miejscu uplasował się Maciej Dąbek (AZS Poznań). Wśród kobiet tuż za podium, na 4 miejscu uplasowała się Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz). Miejsca pozostałych Polaków w kategorii do lat 17: Leon Jankowski (AZS Poznań) – 11, Ryszard Zemfler (Gdański Klub Żeglarski – 13), Maja Pomierska (Sopocki Klub Żeglarski) – 13, Sonia Maliszewska (Sopocki Klub Żeglarski) – 18.

Paulina Bajorowicz
Paulina Bajorowicz
Współtwórczyni portalu Gotowi na Sport. Nadzoruje pracą redakcji, szuka nowych tematów, inspiracji i talentów w polskim sporcie. Na codzień dba o rozwój serwisu.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

400 za gola Hiszpanii lub Francji w półfinale!

Gdy po zarejestrowaniu się w STS z kodem GOL400 wytypujemy gola Hiszpanii lub gola Francji w meczu Hiszpania Francja to poza standardową wygraną dodatkowo zgarniamy bonus...