STS KOD PROMOCYJNY

Michał Polak z brązowym medalem w regatach Pucharu Świata!

Autor: Paulina Bajorowicz
Strona głównaŻeglarstwoMichał Polak z brązowym medalem w regatach Pucharu Świata!

Michał Polak sprawił kibicom ogromną niespodziankę! Wywalczył brązowy medal w olimpijskiej, windsurfingowej klasie iQFoil w regatach Pucharu Świata rozegranych w Holandii. Podczas Allianz Regatta z bardzo dobrej strony zaprezentowali się także Paweł Tarnowski (SKŻ Sopot) w klasie iQFoil i Maks Żakowski (AZS Poznań) w klasie Formula Kite. 

Pierwsze podium Michała Polaka w regatach seniorskich

Michał jest uzdolnionym zawodnikiem, niecałe 2 lata temu zdobył nawet brązowy medal młodzieżowych mistrzostw Europy w klasie iQFoil, co było pierwszym w historii polskiego żeglarstwa medalem imprezy rangi mistrzowskiej w tej nowej olimpijskiej klasie. Niemniej, rywalizacja wśród seniorów to zupełnie inny poziom ścigania, tym bardziej dla zawodnika, który zaledwie kilka miesięcy temu skończył wiek juniora i jeszcze na początku roku przechodził rehabilitację po operacji kolana. 

W holenderskim Almere, gdzie odbył się kolejny przystanek Pucharu Świata, Michał Polak od początku żeglował znakomicie i przede wszystkim bardzo stabilnie. Co najważniejsze, prezentował równą formę w każdych warunkach wiatrowych. Z 16 rozegranych wyścigów w serii eliminacyjnej tylko raz był poza pierwszą dziesiątką, raz też złapał dyskwalifikację za falstart, ale aż 8 wyścigów kończył w czołowej piątce i z czwartego miejsca awansował do dzisiejszej batalii o medale. 

W wyścigach medalowych znalazł się też drugi z Polaków Paweł Tarnowski, zwycięzca styczniowych regat Pucharu Świata na Lanzarote. Obaj Polacy rozpoczęli walkę o medale od wyścigu ćwierćfinałowego z udziałem siedmiu zawodników sklasyfikowanych po eliminacjach na miejscach od 3 do 10. Do półfinału przechodziło dwóch najlepszych windsurferów. Nasi zawodnicy rozegrali ten wyścig znakomicie, pierwszy finiszował Tarnowski, drugi Polak. Z wyścigu półfinałowego, do finału awansował tylko ten pierwszy. 

Nie ukrywam, że wyścigi medalowe rozpocząłem zestresowany. Na szczęście stres zmienił się w pozytywną adrenalinę i na wodzie podejmowałem dobre decyzje. W ćwierćfinale przebiłem się do przodu z dalszej pozycji, w półfinale nieco zaryzykowałem na starcie, ale się opłaciło. W wyścigu finałowym spotkałem się z dwoma Holendrami, bardzo utytułowanymi zawodnikami, którzy znają smak zwycięstwa w najważniejszych imprezach. Luuc Vanopzeeland to aktualny wicemistrz świata i brązowy medalista mistrzostw Europy. Huig-Jan Tak to z kolei brązowy medalista mistrzostw świata i zwycięzca marcowych regat Pucharu Świata. Już samo to, że mogłem z nimi rywalizować w najważniejszym wyścigu regat Pucharu Świata było dla mnie dużym wydarzeniem. Finiszowałem za nimi, ale wstydu nie przyniosłem. Wywalczyłem brązowy medal i jestem z siebie naprawdę dumny. To moje pierwsze podium w regatach seniorskich i oby to był dobry prognostyk na przyszłość.

Michał Polak, (Gdański Klub Żeglarski / PGE Sailing Team Poland)
Michał Polak z brązowym medalem w regatach Pucharu Świata!
2023 Allianz Regatta

Wyniki regat Pucharu Świata

Regaty Pucharu Świata w klasie iQFoil wygrał Luuc Vanopzeeland. Czwarte miejsce zajął Paweł Tarnowski. Z bardzo dobrej strony w kitesurfingowej, olimpijskiej klasie Formula Kite zaprezentował się również Maks Żakowski (AZS Poznań). Polak wszystkie 16 wyścigów serii eliminacyjnej ukończył w pierwszej 10 i z każdym dniem piął się do góry w klasyfikacji generalnej pewnie uzyskując awans do dzisiejszych wyścigów medalowych. Żakowski co prawda nie zdołał awansować do finału, ale świetna postawa w ćwierćfinale i półfinale pozwoliła mu awansować z 8 na 6 miejsce w „generalce”. Tym samym polski kitesurfer potwierdził przynależność do ścisłej światowej czołówki. Regaty w tej klasie wygrał Francuz Axel Mazella. 

W Holandii startowali też inni Polacy. W klasie Formula Kite Izabela Satrjan (Wiking Toruń) zajęła 14 miejsce, a Jan Marciniak (KS Aqua Włocławek) sklasyfikowany został na miejscu 21. W klasie ILCA 7 Piotr Malinowski (SSW MOS Iława) zajął miejsce 17, a Dawid Kania (ŻLKS Kiekrz Poznań) był 24. 

Paulina Bajorowicz
Paulina Bajorowicz
Współtwórczyni portalu Gotowi na Sport. Nadzoruje pracą redakcji, szuka nowych tematów, inspiracji i talentów w polskim sporcie. Na codzień dba o rozwój serwisu.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...