STS KOD PROMOCYJNY

Za nami żeglarskie mistrzostwa Polski w klasach nieolimpijskich

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaŻeglarstwoZa nami żeglarskie mistrzostwa Polski w klasach nieolimpijskich

W ostatnich dniach na Zatoce Puckiej rozegrano mistrzostwa Polski w żeglarskich klasach nieolimpijskich. Na akwenie nie brakowało emocji i efektownych wyścigów. Rywalizowano łącznie w dziewięciu klasach regatowych. Mistrzami Polski zostali m.in.: Filip Olszewski (ILCA 6), Robert Graczyk (Moth), August Sobczak i Krzysztof Królik (29er), Ewa Lewandowska i Julia Żmudzińska (29er) czy też Paulina Rutkowska i Iga Wielczyk (420). 

Robert Graczyk z drugim tytułem w klasie Moth

Po raz drugi w historii rozegrano mistrzostwa Polski w klasie Moth. Tytuł mistrzowski sprzed roku obronił Robert Graczyk z MKŻ Mikołajki, który wygrał aż 8 z 9 rozegranych wyścigów. Dzięki temu zdominował rywalizację. Na podium znaleźli się jeszcze Michał Korneszczuk (Yacht Club Gdańsk) i Maciej Żarnowski (UKS Navigo Sopot). 

Filip Olszewski najlepszy w klasie ILCA 6 

W klasie ILCA 6 bezkonkurencyjny był Filip Olszewski z MKS Dwójki Warszawa. Wygrał aż 6 z 9 startów i pewnie obronił tytuł mistrza Polski. Drugie miejsce zajął Tadeusz Kubiak (Stowarzyszenie Euro Jachtklub Pogoń), a trzecie jego klubowy kolega Filip Jarosiewicz. Warto zauważyć, że w klasie ILCA 6 wystartowało łącznie ponad 120 żeglarzy i żeglarek. Była to najliczniej reprezentowana klasa na tegorocznych mistrzostwach Polski. 

Kto został mistrzem Polski w klasie 29er?

Zgodnie z oczekiwaniami August Sobczak i Krzysztof Królik (Chojnicki Klub Żeglarski) zdominowali rywalizację w klasie 29er i zasłużenie sięgnęli po złoto. Wicemistrzami Polski zostali Igor Kawałko i Fabian Kocięda (Uczniowski Klub Żeglarski Opti CWM), a brązowymi medalistami Gustaw Kwiek i Leon Sapijaszko (Fundacja Golden Boats Academy). Wśród pań triumfowały Ewa Lewandowska i Julia Żmudzińska (KS AZS AWFiS). Na podium znalazły się jeszcze Alicja Tutkowska i Alicja Dampc (Yacht Klub Polski Gdynia / Chojnicki Klub Żeglarski) oraz Antonina Olowiak i Agata Gabrysiak (Nauticus Fundacja Promocji Sportów Wodnych). 

Kto jeszcze sięgnął po tytuł mistrzowski?

Rywalizacja toczyła się w jeszcze kilku klasach nieolimpijskich. W 420 po złoto sięgnęły Paulina Rutkowska i Iga Wielczyk (YKP Gdynia / SSW MOS Iława), dzięki czemu obroniły tytuł sprzed roku. Złote medale w klasie Europa wywalczyli Jeremi Zimny (Wolsztyński Klub Żeglarski) oraz Weronika Folmer (Elektryk Grudziądz).

Ciekawie prezentowały się zmagania w klasie ILCA 4, które wygrała Michalina Pawelczyk (MKS Dwójka Warszawa). W katamaranach Nacra 15 po złoto sięgnęli Michał Trafalski i Józef Krasowski (Navigo Sopot / Sail & Ski Warszawa). Klasa Nautica 450 została zdominowana przez duet Łukasz Maksymowicz i Krzysztof Maksymowicz (Sailing Legia). W klasie Hobie Cat 16 triumfowali Iga Saj i Maksymilian Nadolski (Stowarzyszenie Port Mechelinki). 

Pełne wyniki mistrzostw Polski w żeglarskich klasach nieolimpijskich można znaleźć na oficjalnej stronie Polskiego Związku Żeglarskiego – WYNIKI

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy