Strona głównaŻeglarstwoZłoto i srebro biało-czerwonych w mistrzostwach świata dla żeglarzy z niepełnosprawnościami

Piotr Cichocki został mistrzem świata, a Olga Górnaś-Grudzień wicemistrzynią świata w klasie Hansa 303. Biało-czerwoni wywalczyli medale podczas regat na jeziorze Braassemermeer koło Hagi. Nasi reprezentanci doskonale spisali się w regatach mistrzowskich dla żeglarzy z niepełnosprawnościami. Ponadto biało-czerwoni wywalczyli Puchar Narodów dla najlepszej reprezentacji. Polacy wywalczyli też przepustkę olimpijską w klasie 49er.

Piotr Cichocki mistrzem świata

Zadowolony z Holandii wyjedzie Piotr Cichocki z zespołu AKS OSW Olsztyn. Na jeziorze Braassemermeer koło Hagi wywalczył kolejny medal mistrzostw świata w swojej bogatej karierze. W tym roku po raz pierwszy mistrzostwa świata dla żeglarzy z niepełnosprawnościami odbyły się wspólnie z główną imprezą organizowaną przez World Sailing. W takich warunkach nasz utytułowany żeglarz spisał się doskonale. Piotr Cichocki przez całe zawody był zdecydowanym liderem i nie dał rywalom żadnych szans. Dzięki temu zasłużenie stanął na najwyższym stopniu podium w klasie Hansa 303.

Olga Górnaś-Grudzień wicemistrzynią świata

Wielki sukces osiągnęła również Olga Górnaś-Grudzień, która została wicemistrzynią świata w tej samej klasie. Polka stoczyła emocjonujący bój o złoto z Amerykanką Elizabeth Betsy Alison. Ostatecznie o włos lepsza okazała się rywalka. Polka jednak ma spore powody do zadowolenia, ponieważ w świetnym stylu wywalczyła srebrny medal. Dzięki temu nasi reprezentanci wywalczyli również Puchar Narodów dla najlepszej drużyny.

Przepustka olimpijska w klasie 49er

Zaledwie 30 kilometrów obok jeziora Braassemermeer toczy się walka o medale w mistrzostwach świata World Sailing. Żeglarze klas olimpijskich walczą na Morzu Północnym. Już teraz mamy powody do radości, ponieważ biało-czerwoni wywalczyli kwalifikację olimpijską w klasie 49er. Wszystko dlatego, że w czołowej dziesiątce są dwie polskie załogi. Na ósmym miejscu znajdują się Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań), a pozycję niżej sklasyfikowani są Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk). Obie załogi popłyną jeszcze w wyścigu medalowym w piątek, jednak na miejsce na podium nie mają już szans. Ich strata do liderów jest zbyt duża.