STS KOD PROMOCYJNY

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Polsce?

Autor: Redakcja GnS
Strona głównaZimowe Igrzyska OlimpijskieZimowe Igrzyska Olimpijskie w Polsce?

Powraca temat możliwej organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w naszym kraju. Polska zamierza ubiegać się o prawa gospodarza IO w 2034 roku. Czy to w ogóle możliwe mając na uwadze starania Polski i Słowacji o organizowanie IO 2022? 

Igrzyska w 2034 w Polsce i Słowacji?

Od kilku dni w mediach pojawia się temat organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Polsce, które miałyby odbyć się w 2034 roku w Polsce. Jako pierwsze o takiej możliwości informowały małopolskie media. Informację potwierdził Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki. Członek rządu dodał również, że Polska chce po raz kandydować razem ze Słowacją. 

Ten pomysł jest mocno rozważany. Jest to plan, który jest na etapie budowania koncepcji i możliwości realizacji tego planu. Konkretne działania podejmiemy już po Igrzyskach Europejskich w Krakowie. Już rozmawialiśmy na ten temat ze Słowacją.

Gut-Mostowy na antenie radia RMF FM.

Według pierwszej koncepcji Zimowe Igrzyska Olimpijskie miałyby odbyć się w Zakopanem i na terenach Podtatrza. Wiceminister sportu i turystyki stwierdził, że organizacja takiej imprezy w Polsce jest możliwa zarówno w kontekście infrastruktury, jak i przede wszystkim finansowym.

Powracający temat ZIO w Polsce

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Polsce nie są nowym tematem. Od lat pojawiały się informacje na ten temat. Duży wpływ miały na to wyniki notowane przez Adama Małysza, Justynę Kowalczyk czy Tomasza Sikorę

Polska chciała ubiegać się razem ze Słowacją o organizację ZIO w 2022 roku, jednak zamiast aplikacji kandydackiej wyszła jedna wielka klapa. Późniejsze raporty Najwyższej Izby Kontroli wykazały, że koszt przygotowania do złożenia wniosku wyniósł 11 milionów złotych. Doszło przy tym do wielu uchybień i nieefektywnego zarządzania budżetem.

Ponadto lokalna społeczność nie była chętna do współpracy z organizatorami ZIO. Wówczas miastem gospodarza miał być Kraków. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy