Trzy medale Polaków przedostatniego dnia Mistrzostw Europy w lekkoatletyce

Strona głównaLekkoatletykaTrzy medale Polaków przedostatniego dnia Mistrzostw Europy w lekkoatletyce

Polacy wywalczyli trzy medale przedostatniego dnia zmagań na Mistrzostwach Europy 2022 w lekkoatletyce w Monachium. Srebrne medale zdobyły Katarzyna Zdziebło (chód sportowy) oraz sztafeta kobiet 4×400 metrów. Do tego sensacyjny brązowy krążek dołożyła Anna Wielgosz w biegu na 800 metrów. Blisko medalu była jeszcze Alicja Konieczek, która bieg na 3000 metrów z przeszkodami skończyła na dobrej czwartej pozycji. Startowali też inni Polacy.

Katarzyna Zdziebło poszła po srebro

Medalowa sobota Polaków rozpoczęła się szybko. Już w przedpołudniowym starcie po srebrny medal w chodzie sportowym na 20 kilometrów poszła Katarzyna Zdziebło. Podobnie jak w amerykańskim Eugene, tym razem Polka również od początku startu wyglądała bardzo dobrze. Ostatecznie straciła kilkanaście sekund do Antigoni Ntrismpioti z Grecji. Polka mogłaby powalczyć o złoto, jednak miała już dwa ostrzeżenia i każde kolejne kosztowałoby ją medal. W związku z tym ostatnie 2 kilometry przeszła ostrożniej. Trzecie miejsce zajęła Saskia Feige z Niemiec.

Sensacyjny brąz Anny Wielgosz

Drugi polski medal tego dnia należał do Anny Wielgosz. Jako jedyna z reprezentantek Polski doszła do finału biegu na 800 metrów. Od początku trzymała się w czołówce i zdawała się kontrolować sytuację. Przed startem miejsce w granicach 5-6 uznalibyśmy za dobry wynik. Anna Wielgosz sprawiła jednak sensację. Umiejętnie rozłożyła siły na cały dystans i popisała się znakomitym finiszem. Dzięki temu rzutem na taśmę sięgnęła po brąz, a czwartą na mecie wyprzedziła o kilka setnych sekundy. Mistrzynią Europy została Kelly Hodgkinson z Wielkiej Brytanii, a drugie miejsce zajęła Renelle Lamote z Francji.

Aniołki Matusińskiego znów na medal

Kolejny medal w historii swoich występów zdobyła polska sztafeta kobiet 4×400 metrów. Popularne Aniołki Matusińskiego walczyły do końca i udało im się zdobyć srebrny medal. Poza zasięgiem stawki pozostawały Holenderki. Kapitalnym finiszem popisała się Natalia Kaczmarek, która startowała na ostatniej zmianie na czwartej pozycji. Na ostatnich metrach wyprzedziła Belgijki i Brytyjki. Finałowy skład uzupełniły: Iga Baumgart-Witan, Anna Kiełbasińska i Justyna Święty-Ersetic. Ponadto w eliminacjach pobiegły Kinga Gacka i Małgorzata Hołub-Kowalik.

Alicja Konieczek blisko medalu

Świetny start zanotowała także Alicja Konieczek. Reprezentantka Polski w biegu na 3000 metrów z przeszkodami zajęła czwarte miejsce i do medalu straciła niespełna dwie sekundy. Polka od początku biegła spokojnie i miała dużą stratę do najlepszych. W pewnym momencie wynosiła ona już kilkadziesiąt metrów. Wydawało się, że zajmie miejsce w przedziale 5-6. Na finiszu jednak przyspieszyła, a trzecia Brytyjka Elizabeth Bird praktycznie stanęła. Niestety Polce zabrakło jeszcze kilku metrów, aby ją wyprzedzić i ostatecznie zajęła czwarte miejsce. Najlepsza okazała się Luiza Gega z Albanii.

Klaudia Wojtunik w półfinale

Przedostatniego dnia zmagań odbyły się jeszcze eliminację kobiet w biegu na 110 metrów przez płotki. Startowała w nich Klaudia Wojtunik. Polka zajęła trzecie miejsce w swoim biegu i z czasem 13.40 pewnie awansowała do półfinału. Zobaczymy tam jeszcze Klaudię Siciarz i Pię Skrzyszowską, które zapewniły sobie bezpośredni start w półfinałach ze względu na wysokie miejsce w tabeli tegorocznych rezultatów.

W niedziele 21 sierpnia zostaną rozegrane ostatnie konkurencje lekkoatletyczne na Mistrzostwach Europy w Monachium. Duże nadzieje wiążemy ze startem Pii Skrzyszowskie, Klaudii Siciarz i Klaudii Wojtunik w półfinałach i ewentualnym finale biegu na 110 metrów przez płotki. Ponadto w finałach zobaczymy sztafety kobiet i mężczyzn 4×100 metrów. Polacy zdobyli do tej pory 11 medali i zajmują siódme miejsce w klasyfikacji medalowej