Polscy siatkarze wicemistrzami Europy do lat 20

Strona głównaSiatkówkaReprezentacje Polski w siatkówcePolscy siatkarze wicemistrzami Europy do lat 20

Polscy siatkarze zostali wicemistrzami Europy do lat 20. W wielkim finale po pięciosetowym pojedynku musieli uznać wyższość faworyzowanych Włochów, z którymi wcześniej w grupie przegrali gładko w trzech setach. Podopieczni Mateusza Grabdy walczyli z cały sił, jednak gospodarze Mistrzostw Europy do lat 20. okazali się zbyt mocni. Srebrny medal biało-czerwonych to spory sukces i potwierdzenie, że siatkarka młodzież w Polsce jest na najwyższym poziomie.

Pewny awans do fazy pucharowej

Reprezentanci Polski do lat 20. rozpoczęli turniej Mistrzostw Europy w grupie 1. Tam wygrali pierwsze cztery spotkania, dzięki czemu zapewnili sobie awans do półfinału turnieju. Polacy wygrywali kolejno: 3:1 ze Słowacją, 3:0 z Serbią, 3:0 z Francją i 3:2 ze Słowenią. Gdy byli już pewni awansu, to w ostatnim pojedynku grupowym dość wyraźnie przegrali 0:3 z Włochami. W konsekwencji Polacy zakończyli zmagania grupowe na drugim miejscu i w półfinale trafili na Belgów, którzy wygrali grupę 2. Półfinał nie był zbyt dużym wyzwaniem dla siatkarzy prowadzonych przez Mateusza Grabdę. Polacy wygrali w trzech setach: 25:20, 25:17 i 25:15. Zameldowali się w finale, gdzie czekał ich rewanż z Włochami

Kapitalna walka i porażka w piątym secie

Niestety finał rozpoczął się podobnie do tego, jak wglądało to w przypadku fazy grupowej. Włosi bardzo szybko wyszli na prowadzenie 2:0 w setach po wygranych 25:19 i 25:19. Trzeci set również rozpoczął się od kilkupunktowej przewagi gospodarzy. Wydawało się, że finał nie potrwa długo, jednak wtedy przebudzili się biało-czerwoni. Polacy w dramatycznych okolicznościach wygrali trzecią partię na przewagi 26:24. W kolejnym secie poszli za ciosem i wygrali 25:17. O losach złotego medalu Mistrzostw Europu u-20 miał zadecydować tie-break. Niestety tego kompletnie zdominowali Włosi. Wygrywali punkt za punktem i szybko rozprawili się z Polakami w piątym secie. Skończyło się 15:6. Srebrny medal wywalczony przez reprezentantów Polski do duży sukces. Młode pokolenie zdolnych siatkarzy już niedługo powinno śmiało pukać do bram pierwszej reprezentacji

Polska U-20 – Włochy U-20 2:3 (19:25, 19:25, 26:24, 25:17, 6:15)