Polki ze złotem Uniwersjady w sztafecie 4×400 metrów

Strona głównaLekkoatletykaPolki ze złotem Uniwersjady w sztafecie 4x400 metrów

Polskie lekkoatletki znakomicie zakończyły zmagania na 31. Letniej Uniwersjadzie w Chengdu i sięgnęły po złoty medal w sztafecie 4×400 metrów. W składzie zwycięskiej drużyny znalazły się: Weronika Bartnowska, Karolina Łozowska, Margarita Koczanowa i Aleksandra Formella. Dodatkowo w eliminacjach pobiegły Marlena Granaszewska i Natalia Wosztyl. Sztafeta 4×400 metrów była ostatnią kobiecą konkurencją lekkoatletyczną w Chengdu.

Pewny awans do wielkiego finału

Nasze biegaczki należały do grona faworytek do walki o medale. W biegu eliminacyjnym w polskiej sztafecie pobiegły kolejno: Weronika Bartnowska, Margarita Koczanowa, Natalia Wosztyl i Marlena Granaszewska. Polki bez większych problemów wywalczyły awans do wielkiego finału. Finiszowały z czasem 3:34.52 i o blisko trzy sekundy wyprzedziły drugie na mecie reprezentantki Republiki Południowej Afryki. Trzecie miejsce w tym biegu eliminacyjnym wywalczyły Brazylijki i także zameldowały się w finale.

Polska dominacja w wielkim finale

Przed finałem w polskiej sztafecie doszło do małych zmian. W miejsce Natalii Wosztyl i Marleny Granaszewskiej pojawiły się w niej Karolina Łozowska i Aleksandra Formella. Do tego doszło do małego przetasowania w kolejności startujących biegaczek. Sztafetę rozpoczynała Bartnowska, a kończyła ją Formella. Biało-czerwone ponownie pokazały moc i z dużą przewagą biegły po złoty medal. Ostatecznie finiszowały z doskonałym czasem 3:32.81. Dzięki temu o dokładnie 1,5 sekundy wyprzedziły drugie na mecie Brazylijki w składzie: Marlene Silva dos Santos, Leticia Nonato Lima, Giovana dos Santos i Anny De Bassi. Trzecie miejsce i brązowy medal wywalczyły Szwajcarki: Noemie Salamin, Veronia Vancardo, Oksana Aeschbacher i Karin Disch.

Sztafeta 4×400 metrów była ostatnią kobiecą konkurencją lekkoatletyczną na 31. Letniej Uniwersjadzie w Chengdu. Zwycięstwo sprawiło, że Akademicka Reprezentacja Polski zdobyła aż sześć złotych medali na stadionie lekkoatletycznym w dalekich Chinach