Polacy srebrnymi medalistami Uniwersjady w sztafecie 4×400 metrów mężczyzn

Strona głównaLekkoatletykaPolacy srebrnymi medalistami Uniwersjady w sztafecie 4x400 metrów mężczyzn

Na zakończenie zmagań lekkoatletycznych na 31. Letniej Uniwersjadzie w Chengdu Polacy wywalczyli srebrny medal w sztafecie mężczyzn 4×400 metrów. W wielkim finale pobiegli: Adam Łukomski, Daniel Sołtysiak, Patryk Grzegorzewicz i Mateusz Rzeźniczak. Wcześniej w eliminacjach oglądaliśmy jeszcze Krzysztofa Hołuba i Jakuba Olejniczaka. W finale Polacy musieli uznać wyższość Turków oraz o zaledwie 0,07 sekundy wyprzedzili zawodników z Republiki Południowej Afryki.

Pewny awans do finału

Polacy startowali w drugim biegu eliminacyjnym. W sobotę poszło im bardzo dobrze. W składzie: Daniel Sołtysiak, Krzysztof Hołub, Jakub Olejniczak i Patryk Grzegorzewicz o włos wyprzedzili Chińczyków. Ostatecznie biało-czerwoni finiszowali z czasem 3:11.45 i bez większych problemów awansowali do wielkiego finału. Drugie miejsce zajęli Chińczycy z czasem tylko o 0,03 sekundy gorszym.

Znakomita walka o medal i srebro biało-czerwonych

Przed finałową rywalizacją w polskiej sztafecie dokonano małych korekt. W miejsce Krzysztofa Hołuba i Jakuba Olejniczaka pojawili się Adam Łukomski i Mateusz Rzeźniczak. Polacy biegli w kolejności: Łukomski, Grzegorzewicz, Sołtysiak i Rzeźniczak. Od początku biało-czerwoni znajdowali się w ścisłej czołówce i potwierdzali swoje medalowe aspiracje. Ostatecznie finiszowali na drugim miejscu z czasem 3:05.10. To rekord Akademickiej Reprezentacji Polski. Tego dnia poza zasięgiem byli Turcy, którzy finiszowali z czasem 3:03.46. W ekipie złotych medalistów znaleźli się: Ilyas Canakci, Kubilay Encu, Berke Akcam i Ismail Nezir.

Polacy do końca toczyli niesamowity bój o medal. Ostatecznie na finiszu okazali się lepsi od reprezentantów Republiki Południowej Afryki. Różnica wyniosła zaledwie 0,07 sekundy. W składzie brązowych medalistów pobiegli: Nhlanhla Maseko, Thaart Van der Walt, Wernich Van Rensburg i Lindukuhle Gora. Tuż za podium finiszowali Chińczycy.

Akademicka Reprezentacja Polski w lekkoatletyce kończy udział w 31. Letniej Uniwersjadzie z dorobkiem 16. medali, w tym sześciu złotych. Konkurencja 4×400 metrów była ostatnią rozegraną na stadionie lekkoatletycznym w Chengdu podczas Uniwersjady.