STS KOD PROMOCYJNY

Adam Kszczot zakończył karierę. Przybliżamy sukcesy naszego lekkoatlety

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaLekkoatletykaAdam Kszczot zakończył karierę. Przybliżamy sukcesy naszego lekkoatlety

Dzień 14 lutego 2022 roku to nie tylko Walentynki, ale także niezwykle ważna data dla polskiej lekkoatletyki. To tego dnia Adam Kszczot poinformował oficjalnie o zakończeniu swojej kariery zawodowej po sezonie halowym, którego kulminacją miały być Mistrzostwa Świata w Belgradzie. Jak się okazało, z powodu pogorszenia samopoczucia po szczepionce przeciw koronawirusowi, Polak nie był w stanie wystartować na tej imprezie. To nieudane zakończenie niezwykle udanej i pełnej sukcesów kariery jednego z naszych najlepszych biegaczy ostatnich lat. 

Wychowany w RKS Łódź

Adam Kszczot przez całą karierę specjalizował się w biegu na 800 metrów i to na tym dystansie odnosił największe sukcesy na zawodach w hali oraz na otwartym stadionie. Urodzony 2 września 1989 roku w Opocznie zawodnik w 2005 roku dołączył do klubu RKS Łódź i jego barwy reprezentował do końca swojej kariery. W tym czasie sięgnął po wiele prestiżowych sukcesów i tytułów na arenie międzynarodowej oraz w zawodach rangi mistrzostw Polski. 

Sukcesy młodzieżowe

Pierwszy duży sukces Adama Kszczota przyszedł w 2007 roku podczas mistrzostw Europy juniorów rozgrywanych w holenderskim Hengelo. Tam po zaledwie dwóch latach treningów w RKS Łódź nasz reprezentant sięgnął po brązowy medal. Kolejne sukcesy przychodziły już na młodzieżowych mistrzostwach Europy. Tam Adam Kszczot okazał się najlepszy w Europie dwa razy z rzędu. Bieg na 800 metrów wygrywał zarówno w 2009 roku w litewskim Kownie, jak i w 2011 roku w czeskiej Ostrawie. Po tych sukcesach przyszedł czas na starty w gronie seniorów na najważniejszych imprezach świata. 

Sześciokrotny mistrz Europy seniorów

Po pierwszy medal mistrzostw Europy w kategorii seniorów Adam Kszczot sięgnął już w 2010 roku podczas turnieju rozgrywanego w Barcelonie. W Hiszpanii zajął trzecie miejsce i zdobył brązowy medal. Jak się później okazało, była to zapowiedź sukcesów w kolejnych latach. Adam Kszczot trzykrotnie z rzędu zostawał mistrzem Europy w biegu na 800 metrów na otwartym stadionie. Sukcesy te odnosił w Zurychu (2014), Amsterdamie (2016) i Berlinie (2018). Polak równie dobrze radził sobie w Halowych Mistrzostwach Europy. Złoty medal w hali wywalczył w Paryżu (2011), Goeteborgu (2013) oraz w Belgradzie (2017). 

Mistrz świata z Birmingham

Oczywiście Adam Kszczot nie ograniczał się tylko do europejskiego podwórka. Znaczne sukcesy odnosił także na Mistrzostwach Świata. W 2018 roku w angielskim Birmingham został Halowym Mistrzem Świata. Do tego dołożył w hali srebro w 2014 roku w Sopocie oraz brąz w 2010 roku w katarskiej Dausze. W swoim dorobku ma także dwa srebrne medale z mistrzostw świata na otwartym stadionie w Pekinie (2015) i Londynie (2017). 

Niedosyt na Igrzyskach Olimpijskich

Na pewno pewien niedosyt Polak może odczuwać w związku ze swoimi startami na igrzyskach olimpijskich. Startował w Londynie w 2012 roku oraz w Rio de Janeiro w 2016 roku. Na obu imprezach odpadał jednak w półfinale, więc w jego dorobku brakuje wielkiego finału igrzysk olimpijskich. Turniej w Brazylii był jego pożegnalnym z igrzyskami, ponieważ Polak mimo uzyskania minimum, nie zdecydował się na udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio. 

Multimedalista mistrzostw Polski 

Długa kariera Adama Kszczota to także liczne medale zdobywane na krajowym czempionacie. Lekkoatleta w karierze zostawał pięciokrotnym mistrzem Polski na 800 metrów na stadionie otwartym. Tytuły zdobywał w latach: 2009, 2010, 2012, 2014 i 2015. Ponadto jest dwukrotnym mistrzem Polski na dystansie 1500 metrów w latach 2017 i 2018. 

Szybciej w Polsce biegał tylko Paweł Czapiewski

Przez całą karierę Adam Kszczot biegał równo i szybko. Jego rekord życiowy w biegu na 800 metrów to 1:43.30. To drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki, a lepszym czasem może poszczycić się tylko Paweł Czapiewski. Jego najlepszy czas jest jednak lepszy zaledwie o 0,08 sekundy. 

Długa i bogata kariera

Adam Kszczot kończy karierę w wieku 33 lat i wydaje się, że mógł jeszcze biegać na wysokim poziomie. Z drugiej strony ostatnie starty to słabsze wyniki Polaka, który miał coraz więcej problemów zdrowotnych i wydaje się, że nie chciał rozmieniać swojej kariery na drobne. Bez dwóch zdań Adam Kszczot kończy jako prawdziwy mistrz, a jego nazwisko zapisało się złotymi głoskami w historii polskiej lekkoatletyki. 

Co dalej?

Znamy już wstępne plany na przyszłość Adama Kszczota i to, co może cieszyć to fakt, że zawodnik wciąż będzie związany z lekkoatletyką. Jego bogate doświadczenie i lata biegania na najwyższym światowym poziomie to dorobek, który warto wykorzystać. Lekkoatleta chce się skupić na wsparciu młodszych i dobrze rokujących lekkoatletów, którzy w przyszłości mogą nawiązać do swoich sukcesów. Adam Kszczot jest również w trakcie pisania książki, która niebawem powinna pojawić się na rynku. Jak widzimy, mimo że odwiesił kolce na kołek, to jednak się nie zatrzymuje i przed nim kolejne wyzwania. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...