Współczesny futbol to przede wszystkim pieniądze i transfery. Polska liga budzi mieszane uczucia, ale fakty są takie, że polscy piłkarze opuszczają ją za coraz większe sumy. Po transferach Kacpra Kozłowskiego i Jakuba Kamińskiego lista najdroższych piłkarzy Ekstraklasy musiała zostać zaktualizowana. Oto największe ligowe transfery polskich piłkarzy.
Piłkarz jest tyle wart, ile ktoś zdecyduje się zapłacić. To stara piłkarska zasada i tak było w przypadku Adriana Mierzejewskiego, który w 2011 roku był wyceniany na 3 mln euro, ale Turcy przekonali właściciela Polonii Warszawa dopiero oferując ponad 5 milinów euro. „Mierzej” to jedyny transfer z TOP 10, który miał miejsce ponad dekadę temu. W ostatnich latach kolejni młodzi i utalentowani piłkarze zasilają klubu z najsilniejszych lig. Na czoło wysuwają się zwłaszcza dwa: angielskie Brighton i niemiecki Wolfsburg, którzy szukają polskich diamentów do oszlifowania, dzięki czemu ekstraklasowe kluby otrzymują rekordowe zastrzyki gotówki.
Brighton dwa razy top
Miasto w południowej Anglii, w hrabstwie ceremonialnym East Sussex. Chodzi o Brighton i nie bez powodu tak zaczynami. Brighton & Hove Albion Football Club – to klub, który regularnie sięga głębiej do kieszeni, by ściągnąć polskiego piłkarza z Ekstraklasy. „Mewy” mają już na koncie trzy transfery, łącznie za ok. 27 mln euro. Dwa z nich to aktualnie najdroższe transfery z polskiej ligi. Latem 2020 roku Brighton sięgnęło po Jakuba Modera z Lecha i Michała Karbownika z Legii. Ten pierwszy kosztował aż 11 mln euro. I on w zespole z Premier League pełni dziś coraz ważniejszą rolę. Karbownikowi tak dobrze nie poszło, obecnie gra na wypożyczeniu w greckim Olympiakosie Pireus. Ale Moder gra w wyjściowym składzie i nawet… doczekał się piosenki fanów.
„Mewy” długo nie wytrzymały i po raz drugi rzuciły worek pieniędzy do Ekstraklasy. Tym razem rekordzistą została Pogoń Szczecin. Brighton długo starało się o pomocnika Kacpra Kozłowskiego, który stał się najmłodszym piłkarzem Euro 2020 i mistrzostw Europy w ogóle w historii. Jego przebojowa gra w polskiej lidze mocno spodobała się Anglikom, którzy najpierw wykupili Kacpra, a potem wypożyczyli go do Belgii, gdzie ma zdobywać doświadczenie. Chłopak ma 18 lat, więc wszystko, co najlepsze i najważniejsze dopiero przed nim.
Wilki polują w Ekstraklasie
W Wolfsburgu słabość do polskich piłkarzy wydaje się większa i trwa już dekadami. W przeszłości zielone trykoty z logiem producenta samochodów przywdziewało wielu reprezentantów Polski, większość odcisnęła swoje piętno. Teraz „Wilki” polują na polskie talenty. Bartosz Białek trafił do Wolfsburga za 5 mln euro, a za 10 mln euro latem 2022 przejdzie tam Jakub Kamiński – nadzieja Lecha i reprezentacji Polski. Najbardziej utalentowany pomocnik w Ekstraklasie podpisał kontrakt zimą, ale pół roku zagra jeszcze dla „Kolejorza”. W Niemczech są do niego przekonani i poczekają na zawodnika.
Kamiński ma super mentalność i ogromną chęć do rozwoju. Gwarantuje dynamikę, szybkość, w skrócie: cieszymy się, że wybrał Wolfsburg i nas wzmocni od nowego sezonu.
Jörg Schmadtke, dyrektor VfL Wolsburg
Reprezentanci za miliony
W ostatnich latach transferów za co najmniej 5 mln euro było sporo. Widać wyraźnie, że to już trend, a nie przypadek. Kolejni polscy piłkarze trafiają za granicę za konkretną kasę, co daje polskim klubom większe możliwości, a zawodnikom zdobycie doświadczenia, które owocować ma w reprezentacji. Jan Bednarek, Sebastian Szymański, Kamil Piątkowski, to zawodnicy, na którym ma opierać się kadra w najbliższych latach. Gdy dodamy wszystkich graczy, o których pisaliśmy wcześniej, tworzy nam się perspektywiczny trzon reprezentacji Polski.
Poza tym to system naczyń połączony. Każdy kolejny Polak, który za granicą osiąga sukces, radzi sobie dobrze promuje i zachęca kluby do wydawania jeszcze większych sum za innych piłkarzy. Bariera 10 mln euro została przekroczona, teraz poprzeczka idzie wyżej. Transfery za 15-20 mln euro? To na razie sfera marzeń, ale jest ona bliżej, niż może się wydawać…
TOP 10 najdroższych piłkarzy Ekstraklasy
- Jakub MODER – 11 mln euro (z Lecha Poznań do Brighton, lato 2020)
- Kacper KOZŁOWSKI – 11 mln euro (z Pogoni Szczecin do Brighton, zima 2022)
- Jakub KAMIŃSKI – 10 mln euro (z Lecha Poznań do VfL Wolfsburg, zima 2022)
- Radosław MAJECKI– 7 mln euro (z Legii Warszawa do AS Monaco, zima 2020)
- Jan BEDNAREK – 6 mln euro (z Lecha Poznań do Southampton, lato 2017)
- Kamil PIĄTKOWSKI – 6 mln euro (z Rakowa Częstochowa do Red Bull Salzburg, lato 2021)
- Sebastian SZYMAŃSKI– 5,5 mln euro (z Legii Warszawa do Dynamo Moskwa, lato 2019)
- Michał KARBOWNIK – 5,5 mln euro (z Legii do Brighton, lato 2020)
- Adrian MIERZEJEWSKI– 5,25 mln euro (z Polonii Warszawa do Trabzonsporu, lato 2011)
- Bartosz KAPUSTKA – 5 mln euro (z Cracovii do Leicester City, lato 2016), Bartosz BIAŁEK – 5 mln euro (z Zagłębia Lubin do VfL Wolfsburg, lato 2020)