STS KOD PROMOCYJNY

Choć zima trwa, to piłkarska wiosna już nadchodzi! Wraca Ekstraklasa! 

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaPiłka nożnaEkstraklasaChoć zima trwa, to piłkarska wiosna już nadchodzi! Wraca Ekstraklasa! 

47 dni przerwy i… wystarczy. Tyle bowiem trwałą zimowa pauza w rozgrywkach Ekstraklasy. Już w piątek pierwsze drużyny wracają do ligowych zmagań, po zimowym okresie przepracowanym na obozach oraz w gabinetach działaczy.

Treningi, obozy i transfery. Te trzy rzeczy dotyczyły każdego ekstraklasowego klubu tej zimy i to one mają wpływ na nastroje kibiców przed drugą częścią sezonu 2021/22. Trzeba przyznać, że zimowe okno transferowe w polskiej lidze było bardzo ciekawe. Można zaryzykować tezę, że dawno tyle się nie działo. I to z kilku powodów. Polskie drużyny szukają coraz lepszych i tym samym droższych piłkarzy. Szukają w lepszych ligach i płacą więcej. Z drugiej strony wciąż mamy odpływ utalentowanych i wyróżniających się graczy za granicę. To wszystko miało miejsce tej zimy. A jakie były najciekawsze ruchy transferowe polskich klubów?

Są powroty i zagraniczne wyjazdy

Na pewno na uwagę zasługują… sentymentalne transfery, bo tak nazwać można przejścia piłkarzy do klubów, w których kiedyś grali i się wybili. Patryk Sokołowski w Legii, do Warszawy zawitał z Unionu Berlin Paweł Wszołek. Kamil Wilczek z Danii powrócił do Piasta Gliwice, a Dawid Kownacki jest o krok od gry po pięcioletniej przerwie w Lechu Poznań. Polskie kluby nie oszczędzały na transferach. Wspomniany Lech, który walczy o mistrzostwo Polski pozyskał Norwega Kristoffera Velde. Raków Częstochowa mający ambitne plany wyłożył sporą gotówkę na dwóch graczy z Rumunii: Deiana Sorescu oraz Bogdana Racovitana. Śląsk Wrocław z Herthy Berlin pozyskał Denisa Jastrzebskiego, a Pogoń Szczecin po rekordowej sprzedaży Kacpra Kozłowskiego do Brighton, zakontraktowała wyróżniającego się w lidze słowackiej Wahana Biczachczajana. Z kolei Piast wyłożył gotówkę na najlepszego strzelca z Estonii, reprezentanta kraju – Rauno Sappinena. 

Tej zimy kilku ciekawych graczy opuściło też Ekstraklasie. O Kozłowskim wspomnieliśmy, ale warto nadmienić również o transferach Iwo Kaczmarskiego do Empoli, Mateusza Praszelika do Hellas Verony, czy też najlepszego gracza Wisły Kraków, Yaw Yeboaha do Columbus Crew.

Czołówka wyłoniona? Kto powalczy o puchary i medale?

Ruchy transferowe mają klubom pomóc w drugiej części sezonu. Lech, Raków, Pogoń i Lechia, to główni kandydaci do walki o podium i oczywiście mistrzostwo Polski. Najbardziej zdeterminowany wydaje się być Lech, który chce wykorzystać zapaść Legii i odzyskać tytuł. W Poznaniu sprzedano za 10 mln euro Jakuba Kamińskiego do VfL Wolfsburg, ale wiosną „Kamyk” ma jeszcze pomóc Lechowi. Raków i Pogoń to ambitne kluby i ludzie, którzy tam pracują. Obie drużyny mogą namieszać. Podobnie, jak Lechia, czy Śląsk Wrocław.

Kto może piąć się w tabeli?

Niezadowolonych ze swojej pozycji po jesieni w Ekstraklasie nie brakowało. Stąd też spore ruchy kadrowe m.in. w Piaście, Zagłębiu, czy Wiśle Kraków. Ale wyżej w tabelę patrzeć chcą również w Górniku Zabrze, Wiśle Płock, Cracovii, czy Jagiellonii. Każdy z tych zespołów chce skończyć sezon co najmniej w górnej połowie.

Komu grozi spadek?

W tym sezonie Ekstraklasy z ligi spadną aż trzy drużyny. Obecnie w strefie spadkowej znajdują się zespoły z Niecieczy, Warszawy (!) i Poznania. Spadek Legii to jednak wciąż science-fiction, choć w zakładach bukmacherskich ta opcja jesienią zaczęła zyskiwać. Trener Aleksandar Vuković, który powrócił na Łazienkowską, ma wyrwać zespół z marazmu. Szkoleniowca i wielu piłkarzy zmieniono w Niecieczy, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. O ligowy byt muszą drżeć kibice Warty oraz Górnika Łęczna. Wiele powie nam nie tylko pierwsza tegoroczna kolejka, ale kilka pierwszych spotkań, bo dobry start może natchnąć drużyny, a falstart sprowadzić poważne kłopoty. 22 maja wszystko będzie już jasne… 

Plan pierwszej kolejki ligowej w 2022 roku

  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Jagiellonia Białystok, 4 lutego, godz. 18:00
  • Zagłębie Lubin – Legia Warszawa, 4 lutego, godz. 20:30
  • Stal Mielec – Górnik Zabrze, 5 lutego, godz. 15:00
  • Piast Gliwice – Pogoń Szczecin, 5 lutego, godz. 17.30
  • Lechia Gdańsk – Śląsk Wrocław, 5 lutego, godz. 20:00
  • Warta Poznań – Górnik Łęczna, 6 lutego, godz. 12:30
  • Raków Częstochowa – Wisła Kraków, 6 lutego, godz. 15:00
  • Cracovia – Lech Poznań, 6 lutego, godz. 17:30
  • Radomiak Radom – Wisła Płock, 7 lutego, godz. 18:00
Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...